Kasko Değer Listesi Neye Göre Belirlenir?
Yayınlanma Tarihi : 7 Haziran 2019

Kasko Değer Listesi Neye Göre Belirlenir?

Sigortalanan araçların piyasa değerini belirten listeye “kasko değer listesi” denir. Bu liste ile aracın kaza tarihindeki güncel fiyatı tespit edilerek ilgili tazminat işlemleri yapılmaktadır. Araç fiyatları ülkedeki döviz kurundan, mevsime kadar birçok sebeple değişmektedir. Dolayısıyla, özellikle kasko sigortasında, aracın rayiç bedeli büyük öneme sahiptir.

 

Kasko değer listesi, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından aylık olarak belirlenmektedir. 15 yaşından genç araçların dahil edildiği liste, aracın ortalama güncel fiyatının mümkün olan en doğru şekilde tespit edilmesi için kullanılır. Bu listenin hazırlanmasında ise birbirinden farklı mecralarda incelemeler yapılır.

Kasko Değer Listesi Belirlenirken Nelere Bakılır?

TSB tarafından kasko değer listesi hazırlanırken gazeteler, televizyonlar ve otomotiv sektörü üzerine yayın yapan dergiler ile birlikte otomotiv ithalat ve ihracatıyla uğraşan şirketleri verileri ve 2. el pazarları dikkate alınır.

 

Özellikle 2. el araç satışının dijital dünyaya taşınmasıyla birlikte daha doğru veriye ulaşmak da mümkün olmaktadır. Örneğin, ilgili araç modelinin 2. el pazarları ve online satış mecralarındaki fiyat ortalaması liste üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Kasko Değer Listesi Nerede Kullanılır?

Kasko değer listesi, TSB tarafından her ay düzenli olarak yenilenir ve sigorta şirketleriyle paylaşılır. Sigorta şirketleri gelecek güncellemeye kadar geçen süre zarfında, sigortaladığı araçlara bu liste üzerinden muamele uygular.

 

Örneğin güncel kasko değeri TSB tarafından 60.000 TL olarak belirlenen kaskolu bir araç, kazaya karışması durumunda sigorta şirketi tazminat ödemesini bu değer üzerinden hesaplayacaktır. Bu doğrultuda liste araç sahipleri için de, sigorta şirketleri için de büyük önem arz etmektedir. Kasko poliçesinde ayrıca bir bedel yazılmadığı sürece TSB’nin kasko değer listesi verileri her iki taraf için geçerli olarak kabul edilmektedir.

 

Kasko değer listesinin önem arz ettiği bir diğer konu da, kaza geçiren aracın durumunun tespitidir. Hasarlı bir aracın tamirat masrafı, güncel değerinin %70’ine ulaştıysa veya bu oranı geçtiyse, bu araç sigortada “pert” olarak tanımlanmaktadır. Bu durumlarda sigorta şirketi aracın güncel kasko değerini sürücüye ödeyerek, aracı kendi zimmetine almaktadır. Araç sahibi, tam ziya durumundaki aracını tamir ettirip kullanmak isterse, aracın pert değeri hesaplanarak sürücüye ödenen tazminattan düşülmektedir. Tamoniki.com Kasko Değer Listesi üzerinden güncel kasko değerlerine ulaşabilirsiniz.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat kasko sigortası fiyat ve teminat karşılaştırması yapabilir, sizin için en uygun kasko poliçesini dakikalar içinde kolayca seçebilirsiniz.