Araç Kasko Değer Listesi Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 2 Ocak 2019

Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

Araç kasko değeri, aracın kasko bedelini belirlemek ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödeme işlemlerinde referans olması için kullanılan araç fiyatıdır. Piyasada çok sayıda aracın olması dolayısıyla bu değerler liste haline getirilmiştir. Araç kasko değer listesi, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her ay yayınlanmaktadır. Kasko değer listesindeki fiyatlar, aracın modeli ve yaşına göre değişmektedir. Araç satın alımı sonucunda kasko ihtiyacı için kasko değer listesi kaynak olarak kullanılabilmektedir. Listedeki fiyatlara uyma zorunluluğu bulunmamaktadır. Kasko sigortasının son bedeli, eklenecek teminatlara göre belirlenmektedir.

Kasko Araç Değer Listesi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Kasko değeri bir aracın ortalama fiyatını göstermektedir. Kasko araç değer listesi, önceki yıllarda araçların kasko sigortası yapılırken kullanılmaktaydı. Böylece kasko bedeli (araç hasar tazminatı) poliçede belirtilerek olası bir kaza durumunda tazminat ödemesi için bu liste temel alınmaktaydı. Sonradan araçların fiyat referansı için yeni kaynaklar çıkmıştır. Kasko araç değer listesi sayesinde araca bir hasar olması durumunda sigorta şirketleri güncel liste üzerinden fiyatlandırma yapmaktadır. Bu sayede eski sistemde yaşanan aracın değer kaybının önüne geçilmesi sağlanmıştır. Kasko değer listesindeki araç bedelini belirlerken ikinci el araç satışının yapıldığı internet siteleri, ithalat-ihracat yapan firmaların internet siteleri, galeriler, otomobil satışı ile ilgili yayınlar, gazeteler ve faturalardan faydalanılmaktadır.

 

Tamoniki.com Kasko Değer Listesi üzerinden güncel kasko değerlerine ulaşabilirsiniz.

Kasko Araç Değerini Bilmek Neden Önemlidir?

Kasko değeri marka, model ve model yılı bilgisine göre kasko değer listesi dikkate alınarak belirlenmektedir. Sigorta şirketi kasko poliçesinde; araç rayiç bedeli hesaplanırken hangi kaynağın referans alındığını iyice bilmek gerekir. Eğer referans kaynağı belirtilmemiş ise kasko değer listesindeki bedel temel alınmaktadır. Poliçe üzerinde araç bedelinin yer almaması durumunda sigorta şirketinin hangi kaynağı referans aldığına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde tazminat ödemesinin yapılması gerektiğinde sigorta şirketi ile araç sahibi arasında sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

 

Ek olarak yeni model araçların kasko değeri daha yüksektir. Eski araçların bakım masraflarının yüksek olması nedeniyle bu araçların değeri daha düşüktür. Ancak kasko primi daha yüksek çıkmaktadır. Aracın kayıtlı olduğu şehir bu değer üzerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Trafik kaza oranlarının yüksek olduğu ve suç işleme potansiyelinin daha fazla olduğu şehirlerde kasko bedeli diğer şehirlere nazaran daha yüksek hesaplanmaktadır. Bu gibi sebeplerden ötürü sigorta şirketleri farklı oranlarda değer çıkarmaktadırlar. Araç sahibinin en avantajlı olan kasko değerini seçebilmesi açısından kasko araç değer listesini bilmek oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Kasko Değer Listesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sıfır araç fiyatlarındaki artış, kasko değer listesini etkilemede önemli bir rol oynamaktadır. Tarafların aracın güncel değerinin ne kadar olduğu ile ilgili bir fikir birliğine ulaşmaları için başvurdukları kasko değer listesi, en güvenilir kaynaktır.

 

15 yaşından büyük araçlara kasko değer listesinde yer verilmemektedir. Bu gibi durumlarda aracın bedeli araç sahibi ve sigorta şirketi arasında varılan anlaşma ile belirlenmektedir.

 

Ayrıca anlaşmalı sigorta şirketlerimizin sunduğu kasko sigortası tekliflerini inceleyerek farklı seçeneklere Tamoniki.com’dan kolayca öğrenebilirsiniz. Sadece aracın bilgilerini (aracınızın markası, araç model yılı ve araç modeli) girerek kasko değer bedeline ulaşabilirsiniz. Bu kasko hesaplama işlemi ile farklı poliçelerin kapsam ve fiyatlarını karşılaştırabilir ve en uygun teklifi veren sigorta şirketinizi seçebilirsiniz.

Kasko Değer Listesinin MTV İle Olan İlişkisi Nedir?

Kasko araç değer listesiyle Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerinde indirimden yararlanmak mümkündür. Aracın MTV tutarı, kasko değer listesindeki bedelinin %5’inden fazla olmamaktadır. %5 oranından fazla ise bir dilekçe ile başvurarak MTV ücretinin yeniden hesaplanması sağlanır. Eğer önceki yıllarda da fazladan vergi ödenmişse yine bu hesaplama kullanılabilir. Böylece 2005 yılına kadar yapılmış olan fazladan vergi ödemelerinin iadesi verilir.