Önemli Kasko Ek Teminatları Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 23 Nisan 2019

Önemli Kasko Ek Teminatları Nelerdir?

2018 yılında Türkiye’de yazılan kasko poliçelerinin %98’i genişletilmiş kasko poliçesi kapsamında. Araçlarına kasko yaptıran sigortalılar, genellikle ana teminatlarla yetinmeyerek poliçelerine bazı ek teminatlar da ekletiyorlar. Fakat, hangi ek teminatın hangi durumda işlevsel olarak kullanılacağını bilmemek, kasko sigortasından verim almaya engel olabilmektedir.

Kasko Ana Teminatları Nelerdir?

Kasko sigortası 4 ana teminattan oluşur. Çarpma, çarpılma, çalınma ve yanma risklerini kapsayan bu ana teminatların en az birinin eksik olduğu poliçelere “dar sigorta” denilmektedir. Bu ana teminatlara en az bir adet ek teminat eklendiğinde ise poliçe “genişletilmiş kasko” olarak adlandırılır.

 

  • Çarpma: Araç park veya trafikte seyir halinde iken başka bir araca, eşyaya, duvara, kişiye çarpması.
  • Çarpılma: Aracın park veya seyir halinde olduğu durumlarda başka bir araç veya nesnenin çarpması sonucu ortaya çıkan hasarlar.
  • Çalınma: Aracın çalınması, çalınmaya çalışılması gibi durumları karşılayan teminat. Bu teminat aracın çalınması sonrası karışacağı kazaları ve çalınmaya teşebbüs esnasında oluşacak zararları da güvence altına almaktadır.
  • Yanma: Aracın herhangi bir dış etkenden bağımsız olarak yanması. Ruhsata işli LPG tankı, elektrik aksamı bozuklukları sebebiyle ortaya çıkan yangınlar da bu teminat kapsamındadır.

Kasko Ek Teminatları Nelerdir?

Kasko ek teminatları, araç sahiplerinin ihtiyaçlarına ve aracın kullanım amacı gibi birçok faktöre bağlı olarak değişim gösterebilen güvencelerdir. Bunların bir kısmı hasarın tanzimi ile ilgili iken, hasar anında sürücünün hayatını, tamir ve ödeme sürecini kolaylaştıran birçok teminat türü de bulunmaktadır.

 

Ferdi Kaza Teminatı: Trafik kazaları sonucunda araç sürücüsü veya araçtaki diğer yolcuların maruz kalabileceği vefat veya kalıcı sakatlık durumlarına karşı güvence sağlayan teminat türüdür. Bu teminat ile birlikte vefat halinde sigortalının yasal varislerine, kalıcı sakatlık halinde ise bizzat kendisine tazminat ödemesi yapılmaktadır.

 

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası: Yaşanan trafik kazalarında karşı tarafın hasarını karşılayan sigorta türü trafik sigortasıdır. Fakat trafik sigortasının da, yaşanan hasarın türüne göre teminat limitleri bulunmaktadır. Kasko poliçesine eklenen ihtiyari mali mesuliyet teminatı, trafik sigortasının teminat limitlerini aşan durumlarda sürücünün yerine karşı tarafa ödeme yapmaktadır. Örneğin trafik sigortası teminat limitinin 360.000 TL olduğu bir taşıt türüyle kaza yapan bir sürücü,tespit ve yasal süreç sonucunda 400.000 TL tazminatla yükümlü tutulduğunda, trafik sigortası teminat limitini aşan 40.000 TL’lik ödeme kaskoyu poliçesini yazan sigorta şirketi tarafından ödenir.

 

Sel ve Su Baskını Teminatı: Aracın sel, su baskını ve dolu gibi afetlerde görebileceği batağa saplanma, akıntıya kapılma, kaporta kusurları, elektrik aksamı bozuklukları ve bunlara bağlı tam ziya durumlarında oluşabilecek olan hasarları güvence altına alır. Sel ve su baskını teminatı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Kullanım Gelir Kaybı Teminatı: Kaza sonucu hasar gören aracın tamiratı süresince şehir içi ulaşım kullanımından kaynaklanan maddi gideri karşılayan teminat türüdür. Aynı şekilde, ticari amaçla kullanılan bir aracın serviste geçirdiği süre boyunca işin akışında sebep olduğu maddi gelir kaybı de bu teminat kapsamında karşılanır.

 

Mini Onarım Teminatı: Poliçe dönemi içerisinde belirli bazı hasarların ücretsiz olarak giderilmesini baz alan bir teminattır. Örneğin yan aynaların kırılması bu teminat kapsamına girebilmektedir. Bazı sigorta şirketleri, bu ek teminat ile birlikte poliçe döneminde belirli bir miktarda kısıtlanmak üzere, motor yağ bakımı, iç ve dış yıkama gibi ekstra hizmetler sunabilmektedir.

 

Kilit Sistemi Teminatı: Aracın çalınmaya teşebbüs edilmesi durumunda kilit sisteminde oluşabilecek olan hasarları güvence altına alan teminat türüdür. Bu teminatın yanı sıra, benzer bir amaca dönük uygulanan “anahtar kaybı teminatı” da, çalınma dışında bir sebep ile anahtarın kaybolması durumunda yenisiyle değiştirilmesi hizmetini sunmaktadır.

 

Eskime Teminatı: Yaşanan hasar sonucunda aracın bazı parçalarının değiştirilmesi gerekliliği halinde, ilgili parçaların orijinalleri ile değiştirilmesini sağlayan teminattır.

 

Tamoniki.com ile kasko poliçeleri arasındaki fiyat ve teminat farklarını, 7 gün 24 saat online olarak karşılaştırabilirsiniz.