Kasko Fiyat Hesaplama Nasıl Yapılır?
Yayınlanma Tarihi : 2 Temmuz 2019

Kasko Fiyat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aracına değer veren sürücülerin sıklıkla tercih ettikleri kasko sigortası, yaşanabilecek her türlü kaza ve hasarda birinci kişinin giderlerini güvence altına alan bir sigorta türüdür. Bu sebeple, kasko sigortasında fiyat hesaplamada dikkat edilen faktör sayısı da oldukça fazladır. Çünkü kaskoda teminat çeşitliliği ve sayısı da oldukça fazladır.

Kaskoda Fiyat Hesaplama

Kasko isteğe bağlı bir sigorta türü olduğundan, sigorta şirketleri tarafında daha öznel yorumlar yapılması mümkündür. Kasko sigortasında her araç ve sürücü ayrıca değerlendirilir ve her sürücü için özgün kasko teklifleri yaratılabilir. Bu sebeple sigorta şirketinin teklifleri arasında aynı araç, aynı sürücü ve hatta aynı teminatlar için bile farklılıklar görülebilir.

 

Kasko sigortasında fiyat hesaplanırken öncelikle sürücünün kaza geçmişine bakılır. Eğer sürücü, aracına ilk defa kasko yaptırmıyorsa, önceki kasko döneminde karıştığı hasarlar büyük ölçüde dikkate alınır. Hatta sürücünün ehliyet süresi bile kasko teklifi üzerinde etkiye sahiptir. Daha tecrübeli sürücülerin daha az riske sebep olacağı kabul edilir. Bunun dışında aracın yaşı, yedek malzeme tedariki, servis ağı gibi faktörler de kasko fiyatına doğrudan etki eder.

Kasko Fiyatı Hesaplamada Hasar Durumu

Her sigorta türünde olduğu gibi kasko sigortasında da, riskler teminat altına alınır. Dolayısıyla sigorta şirketleri, bir sürücünün sebep olabileceği riskleri değerlendirerek o sürücüye kasko teklifinde bulunur. Bir sürücünün, önceki poliçe dönemlerinde karıştığı ve kaskodan karşıladığı hasarlar ne kadar çoksa, gelecek poliçe döneminde de bu sürücüye sunulacak kasko fiyat teklifi o kadar yüksek olacaktır.

 

Aynı şekilde, her bir poliçe dönemini hasarsız olarak kapatan sürücüler, gelecek poliçe döneminde daha uygun kasko teklifleri alacaktır. Bu uygulamaya “hasarsızlık indirimi” adı verilir. Hasarsızlık indirimi ve hasarsızlığı bozan durumlar hakkında daha detaylı bilgiye “Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Nasıl Bozulur?” içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Kasko Fiyat Hesaplamada Aracın Modeli

Kasko sigortasıyla güvence altına alınan bir aracın, yaşayacağı hasar durumunda ne kadar maliyetle tamir edileceği de kasko fiyat hesaplamada dikkat edilen bir konudur. Örneğin, Türkiye’de çok tercih edilmeyen bir araç markasının servis ve yedek parça tedarik ağı da gelişmez. Dolayısıyla bu marka araç için yapılacak bir kasko sigortası, diğerlerinden daha maliyetli olabilir.

 

Ayrıca, bir aracın yaşı da hazırlanacak kasko için etkilidir. Kasko sigortası, genel şartları itibariyle sadece 15 yaşında veya daha genç olan araçlar için uygulanmaktadır. Kasko yapılabilecek yaş aralığında bulunan araçlarda ise araç kasko değeri büyük öneme sahiptir. Kasko değer listesi, sigorta sektöründeki yetkili kurumlardan olan TSB tarafından aylık olarak güncellenen ve 15 yaşından genç her aracı güncel ortalama piyasa bedelini belirten listedir. Sigorta şirketleri, bu listedeki fiyatlara bağlı kalarak kasko teklifleri verirler. Dolayısıyla, piyasa değeri yüksek bir araç için ödenecek tazminatlar da yüksek olacaktır; yüksek tazminatlar ise yüksek primler getirecektir. “Kasko Değer Listesi Nedir?” yazımızdan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kasko Fiyat Hesaplamada Aracın Kullanıldığı Şehir

Son olarak, kasko sigortası fiyat hesaplamasında kullanılan bir diğer faktör de aracın kullanıldığı şehirdir. Türkiye’de her şehirde kaza sıklığı aynı değildir. İstanbul gibi büyük ve trafik yoğunluğunun yüksek olduğu şehirlerde kaza yaşanma ihtimali de daha yüksektir. Dolayısıyla aracın kullanıldığı şehirdeki trafik ve trafik kazası yoğunluğu da kasko fiyat hesaplamasında dikkate alınır.

 

Görüldüğü üzere, kasko fiyatını belirleyen birçok etken bulunmaktadır. Kasko sigortası ile aracını güvence altına almak isteyen sürücülerin yapması gereken en önemli şey de, farklı sigorta şirketlerinden farklı kasko teklifleri alarak, bunları karşılaştırmaktır. Tamoniki.com ile aracınız için birçok sigorta teklifi alabilir; bu teklifleri fiyat, teminat ve teminat limitleri bakımından kolayca karşılaştırabilirsiniz.