Kaskolu Araçta Hasar ve Eksper Muayenesi
Yayınlanma Tarihi : 24 Mayıs 2019

Kaskolu Araçta Hasar ve Eksper Muayenesi

Kasko sigortası, kullanıcıların tercihe bağlı olarak yaptırdıkları, trafik kazasında araç sahibinin haklarını koruma altına alan bir sigorta türüdür. Sürücülerin kusurlu veya kusursuz olarak karıştıkları her trafik kazasında kasko poliçesini hazırlayan sigorta şirketi tazminat ödemesi yapmaktadır. Ancak trafikte seyrederken veya park halinde iken yaşanabilecek trafik kazalarından sonra da sigorta şirketi tarafından bir takım inceleme ve araştırmalar yapılmaktadır.

Kaza Sonrası Kasko Sigortası

Trafik sigortası, yalnız araç trafikte seyir halindeyken yaşanan kazalarda teminat sağlasa da kasko sigortası, aracın yaşayabileceği hemen her hasar türü için teminat sunabilmektedir. Hal böyle olunca kaza veya hasar sonrasındaki hasar tespit süreci de farklı gelişebilmektedir. Sigorta şirketleri için öncelikli olan, sigortalının yani araç sahibinin beyanıdır. Sigorta şirketleri hasar sahibinin beyanına bağlı kalarak, en kısa sürede tazminat ödemesini yapmakla sorumludur. Ancak tazminat ödemesini yapan sigorta şirketi, araç sahibinin sahip olduğu yasal hakları ve uygulanabilecek hukuki süreçleri de üstlenme hakkına sahiptir. Örneğin araç sahibinin kusurunun bulunmadığı bir trafik kazası sonrası sigorta şirketi gerekli tazminat ödemesini yaptıktan sonra, oluşan masrafları karşı taraftan rücu etme hakkına sahiptir. Kaskoda rücu süreçleri hakkında daha detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaza Sonrası Hasar Dosyası

Sigortalının hukuki haklarını üstlenen sigorta şirketi, gerekli süreci kendisi yürütmeye devam eder. Kaza sonrasında tarafların tuttuğu kaza tespit tutanağına göre kusur oranları belirlenir. Ancak taraflardan biri kusur oranlarının yanlış olduğunu düşünüyorsa Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruda bulunabilir. Komisyon tarafından verilecek nihai karara göre her iki tarafın sigorta şirketleri kusur oranına göre sigorta ödemelerini yaparlar. Tazminat ödemelerinden önce hasarın boyutunun anlaşılması için hasar dosyası açılır. Bu dosyada kazaya dair tüm bilgilerle birlikte aşağıdaki belgelerin bulunması gerekmektedir:

 

  • Sürücü belgesi,
  • Trafik sigortası poliçesi,
  • Kasko poliçesi,
  • Sigorta primlerinin ödendiğine dair belge ve makbuzlar,
  • Aracın tescil belgesi veya ruhsatı
  • Kazaya dair fotoğraflar

 

Bu belgeler ışığında sigorta şirketleri kazayı değerlendirmeye alarak ödenecek tazminat tutarını belirlerler. Sigorta şirketleri gerekli görülen durumlarda ekstra belgeler de talep edebilmektedirler.

Kaskolu Araçta Eksper Muayenesi

Hasar dosyası açıldıktan sonra sigorta şirketleri tarafından anlaşmalı oto ekspertiz şirketleri tarafından muayene yapılarak eksper raporu hazırlanır. Bu rapora göre araçtaki hasar ile değişmesi veya onarılması gereken parçalar belirlenir. Bu rapor sigorta şirketine ve araç sahibine iletilerek aracın hasarının giderilmesi sürecine başlanır.

 

Hazırlanan eksper raporuna ve Sigorta Tahkim Komisyonu’nun verdiği karar uyarınca sürücünün kusur oranına bağlı kalarak sigorta şirketi hasarın tamamı veya bir kısmı için tazminat ödemesi yapacaktır.