Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Nasıl Bozulur?
Yayınlanma Tarihi : 18 Haziran 2019

Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Nasıl Bozulur?

Kasko, araç sahiplerinin isteğe bağlı olarak yaptırdıkları, trafikte güven içerisinde seyretmek için oldukça önemli avantajlar sunan bir sigorta türüdür. Kasko sigortasının sunduğu imkanlardan daha uygun fiyatlarla faydalanmak da mümkün.

 

Tüm sigorta türlerinde olduğu gibi kaskoda da, sigortalının risk ihtimalleri sigorta primi üzerinde etkilidir. Hasarsızlık indirimi adı verilen bu sistem ile aracına kasko yaptıran bir sürücü, kaza yapmadan veya yaptığı kazayı kaskodan tahsil etmeden bitirdiği her poliçe döneminden sonra indirim hakkı kazanır.

Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık indirimi, aracına kasko yaptıran bir sürücünün bir yıllık poliçe dönemi boyunca hiç kaza yapmaması halinde, daha az riskin söz konusu olduğu kabul edilerek daha az prim ödemesi demektir. Hasarsızlık indirimi dahilinde, bir sürücü kasko sigortasının ilk 4 yılında hiç kaza yapmazsa 5. poliçe döneminde %60 indirimli kasko teklifi almaktadır. 12 aydan oluşan poliçe dönemlerine göre hasarsızlık indirimi oranları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

 

Poliçe Dönemiİndirim OranıHasarsızlık Basamağı
İlk Defa Kasko Alındığında%00
İlk 12 Aylık Poliçe Döneminde%301
İkinci 12 Aylık Poliçe Döneminde%402
Üçüncü 12 Aylık Poliçe Döneminde%503
Dördüncü 12 Aylık Poliçe Döneminde%604

Belirtmekte fayda var ki, hasarsızlık indirimi özü itibariyle “poliçe döneminde kaza yapılmaması” anlamına gelir. Ancak, sürücü bir kazaya karıştığında, durumu sigorta şirketine iletmeyerek kendi bütçesi ile hasarı giderdiğinde de hasarsızlık indirimi bozulmaz. Aynı şekilde yan ayna kırılması, ön cam çatlağı, tamponda çizilme gibi bazı küçük hasarlar da, poliçede belirtilmesi halinde, hem kasko tarafından karşılanır hem de hasarsızlık indirimi bozulmaz.

Hasarsızlık İndirimini Bozan Durumlar

Hasarsızlık indirimi genel olarak, hasarın kaskodan karşılandığı durumlarda bozulur. Trafikte seyir halinde iki veya daha fazla aracın çarpışması veya aracın bir kişiye, eşyaya ve nesneye çarpması sonucunda ortaya çıkan hasarlar ile park halinde veya bakım için servisteyken ortaya çıkan hasarların kaskodan karşılanması halinde hasarsızlık indirimi bozulmaktadır.

 

Bunun haricinde, aracın kasko yaptırılmaksızın geçirdiği süre de hasarsızlık indirimini bozabilmektedir. Örneğin, 4 yıl boyunca kasko yaptırılarak kullanılmış ve kazaya karışmadığı için %60 indirim uygulanmış bir araç, bir süre kaskosuz olarak kullanılırsa, bu hasarsızlık indirimi ilgili sigorta şirketi tarafından iptal edilebilir. Bu noktada, kaskosuz geçen süre konusunda inisiyatif sigorta şirketine ait olup, genellikle bir poliçe dönemi, yani 12 ay olarak uygulanmaktadır.

 

Poliçede belirtilmesi şartı ile, anlaşmalı servislerde onarılan cam çatlağı ve kırığı, kaportada çizik veya ezilme, yan ayna hasarları gibi bazı küçük hasarlar, bu indirimi bozmamaktadır.

Hasarsızlık İndirimini Bozmayan Kasko Paketleri

Hem hasarsızlık indirimini bozmamak, hem de kaskonun avantajlarından faydalanmak isteyen araç sahiplerinin tercih edebileceği iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri muafiyetli kasko, diğeri ise mini onarım teminatıdır. Her ikisinde de, düşük maliyetli kazaların hasarsızlık indirimini bozmamasını sağlamak mümkün.

 

Bunlardan ilki olan muafiyetli kasko, aracı güvence altına alan teminat miktarının bir kısmının araç sahibinin sorumluluğunda bırakılması anlamına gelir. Bu ise iki yöntemle olur: Poliçede belirtilen miktara kadar olan hasarların veya yine poliçede belirtilmiş olan yüzdelik dilime kadar olan hasarların araç sahibi tarafından karşılanması. Örneğin, kasko rayiç bedeli, yani aracın tümü için hesaplanan teminat bedeli 70.000 TL olan bir araç için, %10 muafiyetli bir kasko poliçesi hazırlandığında, 7.000 TL’ya kadar olan hasarlar araç sahibinin sorumluluğunda kalmış olur. Yüzdelik dilimle belirtilen muafiyetlerde, aracın kasko değeri değiştikçe, muafiyet bedeli de değişir. Araçlar için yüzdelik dilim dışında net bedel ile de muafiyetli kasko düzenlenebilir. Bu kasko türünde, muafiyet bedeli dahilinde araç sahibi tarafından karşılanan hasarlar, hasarsızlık indirimini bozmaz. Muafiyetli kasko hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Bir diğer yöntem olan mini onarım teminatı ise, kloz dahilinde tanımlanan hasarların, belirlenen bir tekrar sayısına mahsus olarak kasko tarafından karşılanması anlamına gelir. Mini onarım teminatı ile birçok küçük hasar kasko sigortası tarafından karşılanırken, hasarsızlık indirimi de bozulmamış olur.

 

Görüldüğü üzere kasko tercihini etkileyebilecek birçok etken bulunmaktadır. En uygun kasko teklifini bulmak için bu teminat ve türleri bir arada görerek karşılaştırma yapmak büyük öneme sahiptir. Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat online olarak kasko fiyat ve teminat karşılaştırması yapabilir, sizin için en uygun kaskoyu dakikalar içerisinde kolayca bulabilirsiniz.