Kasko Hesaplamada Neler Önemli?
Yayınlanma Tarihi : 15 Nisan 2019

Kasko Hesaplamada Neler Önemli?

Zorunlu olmayan bir sigorta türü olmasına rağmen sürücüler araçlarını güvence altına almak için kasko sigortasını tercih ediyor. Kasko sigortası seçerken karşılaşılan farklı fiyatlar akıllara “kasko fiyatı nasıl hesaplanır?” sorusunu getiriyor. Sunulan kasko fiyat tekliflerinin birbirinden farklı olmasında bir çok değişken söz konusu. Aracın yaşı, sürücünün geçmiş kazaları, poliçede bulunan teminatların kapsamları ve ek hizmetler gibi birçok değişken, kasko fiyatının son halini etkileyebiliyor.

Kasko Hesaplamada Hasar Geçmişinin Önemi

Kasko sigortası, trafik sigortasından farklı olarak kaza sonrasında araç sahibinin kendi aracında oluşan hasarları karşılıyor. Bu sebeple trafik sigortasındakine benzer bir hasar ve hasarsızlık geçmişi, kasko sigortasında da önem arz ediyor.

 

Kalabalık bir kaza geçmişi olmayan sürücüler kasko teklifi alırken daha uygun fiyatlarla karşılaşabiliyor. Burada büyük öneme sahip bir diğer nokta da, sürücünün kasko yaptırdığı süre. Bir araç sahibi kasko yaptırdığı ve hasarsız kapattığı her poliçe döneminde, aslında gelecek dönem için avantajlı fiyat teklifleri sağlamış oluyor. Sürücünün kazasız kapattığı her poliçe dönemi sonunda sigorta şirketlerinin sunacağı tekliflerdeki indirim oranları %40’ı bulabiliyor.

 

Araç sahibinin hasar geçmişi kadar kaskosuz geçirdiği süre de kasko hesaplamada büyük öneme sahip. Örneğin 3 yıl boyunca aracına kasko yaptırmış ve bu sürede de hasarsızlık indirimi hak etmiş olan bir sürücü, sonrasında bir poliçe dönemi kadar kaskosunu yenilemezse, sigorta şirketlerinin sağlayacağı hasarsızlık indirimi fırsatı da ortadan kalkmış oluyor. Dolayısıyla, konunun uzmanları kasko poliçesi bitim tarihleri geçirilmeden kasko poliçesinin yenilenmesini tavsiye ediyor.

Kasko Hesaplamada Aracın Yaşı ve Şehir

Prensibi riski ve hasar ihtimalini değerlendirmek olan sigorta şirketleri, sundukları kasko poliçelerine fiyat biçerken, bahsedilen bu değişkenlerle beraber, aracın kullanıldığı şehri ve yaşını da dikkate alırlar.

 

Kasko sigortası, 15 yaşını doldurmamış olan araçlar için yapılabilmektedir. Bir araç için kasko teklifi alırken de, aracın yaşı ne kadar büyükse, arızalanma ve kaza durumunda oluşacak hasar da o kadar büyük olacağı için, fiyat teklifleri de daha yüksek olacaktır. Bununla beraber, aracın yerel piyasadaki yedek parça temini ve fiyatları da kasko teklifini etkileyebilmektedir. Dolayısıyla yeni ve orijinal yedek parçası daha kolay bulunabilen araçlar daha uygun kasko teklifleri alabilirler.

 

Şehirlerin kaza istatistikleri her zaman birbirine yakın olmayabilmektedir. Kasko hesaplama esnasında da aracın trafiğe kayıtlı olduğu il büyük öneme sahiptir. Trafik kazalarının daha sık yaşandığı İstanbul gibi illerde fiyat teklifleri daha yüksek olurken, kazaların daha ender yaşandığı illerde daha düşük prim ödemeleri söz konusu olabilmektedir.

Teminatların Kasko Hesaplamadaki Rolü

Kasko hesaplaması esnasında fiyat değişimini en çok etkileyen unsurlardan biri de teminat ve kapsamlar. Aracın ve sürücünün potansiyel ihtiyaçlarına göre oluşturulan birçok farklı kasko teklifi, fiyat karşılaştırma esnasında araç sahibinin karşısına çıkabiliyor. Örneğin, sıfır alınmış bir araç için yapılacak tam kasko fiyatı, pert kaskosu fiyatının 4 katı dahi olabiliyor. Çünkü pert kaskosu, sadece aracın pert (tam ziya) olması, yani tamamen kullanılamaz hale gelmesi halinde ödeme yaparken; tam kasko ise kırılan bir sileceği dahi karşılayabiliyor.

 

Bu noktada, araç sahibinin ihtiyacı ile bütçesini göz önünde bulunarak doğru seçimi yapması gerekiyor. Kasko sigortasını seçmeden önce karşılaştırma yapmanın önemi de burada ortaya çıkıyor. Sigorta şirketleri, aynı araç ve sürücü için birbirinden farklı birçok teklif sunabilmektedir. Araç sahibinin fiyat ve teminat bakımından kendi ihtiyacına uygun sigortayı seçebilmesi için kasko karşılaştırması yapması gerekir.

 

Tamoniki.com ile 7 gün, 24 saat online olarak kasko fiyat ve teminat karşılaştırması yapabilir, sizin için en uygun kasko poliçesini 2 dakika içerisinde bulabilirsiniz.