Kasko Hesaplamada Nelere Dikkat Edilir?
Yayınlanma Tarihi : 16 Temmuz 2019

Kasko Hesaplamada Nelere Dikkat Edilir?

Kasko sigortası, aracını koruma altına almak isteyen sürücüler tarafından sıkça tercih edilen, isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Bu sigorta ile yaşanabilecek kaza veya bireysel kullanım hatalarından doğan hasarlar güvence altına alınabilir; karşı tarafa verilecek zararlarda ise trafik sigortası limitini aşan miktarlar kasko ile ödenebilir.

 

Sürücüye birçok avantaj sağlayan kasko sigortasında, poliçede bulunan ve güvence altına alınan risklerin çeşitliliği de oldukça geniştir. Araç sahipleri, bu teminat seçenekleri içerisinden uygun buldukları ve ihtiyaç duyabileceklerini düşündükleri klozları barındıran kasko poliçesini tercih ederler. Ancak, sunulan kasko tekliflerindeki farklı fiyatlar, aracına kasko yaptırmak isteyen insanların kafasını karıştırmaktadır. Sigorta şirketlerinin kasko hesaplamada nelere dikkat ettiği, poliçe dönemi sonlarında merak konusu olmaktadır.

Kasko Hesaplamada Sürücü Faktörü

Kasko sigortası, diğer tüm sigorta türlerinde olduğu gibi, riskin gerçekleşme ihtimali üzerinden hesaplanan bir sigorta türüdür. Bu sebeple, kasko teklifi almak isteyen bir sürücüye, önceki trafik deneyimi dikkate alınarak teklif sunulur.

 

Kasko sigortasında sürücüler, araçlarına kasko yaptırdıkları ilk yıl itibariyle değerlendirmeye alınırlar. Hasarsız olarak kapattıkları hep poliçe döneminde, sigorta şirketleri kendilerine daha uygun poliçeler teklif edecektir. Kasko hesaplamada hasarsızlık indirimi oranları aşağıdaki gibidir:

Poliçe Dönemiİndirim OranıHasarsızlık Basamağı
İlk Defa Kasko Alındığında%00
İlk 12 Aylık Poliçe Döneminde%301
İkinci 12 Aylık Poliçe Döneminde%402
Üçüncü 12 Aylık Poliçe Döneminde%503
Dördüncü 12 Aylık Poliçe Döneminde%604

 

Daha detaylı bilgiye “Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Nasıl Bozulur?” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Araç Modeline Göre Kasko Hesaplama

Her ikisi de araçlar için hazırlanan poliçeler olsalar dahi kasko, trafik sigortasından oldukça farklıdır. Trafik sigortası, trafikte seyir halinde iken yaşanabilecek kazalarda karşı tarafın hasarını güvence altına alırken, kasko sigortası trafikte veya park halinde yaşanabilecek tüm hasarlarda sigortalının aracını güvence altına alır. Bu sebeple, trafik sigortasında aracın markası, modeli, yaşı veya piyasa değeri çok büyük bir öneme sahip değilken, kasko sigortasında oldukça önemlidir.

 

Sigortacılık prensipleri gereği kasko sigortası en fazla 15 yaşındaki araçlara yapılabilmektedir. Hazırlanan poliçelerle bu araçlar birçok farklı hasar riskine karşı güvence altına alınmaktadır. Dolayısıyla aracın piyasa değeri, yaşanabilecek kazalardan sonra ödenecek tazminat tutarlarını doğrudan etkilemektedir.

 

Yaşça genç bir araç, piyasa değeri bakımından daha yüksek bir bedele sahip olurken, aynı zamanda yedek parçası da daha pahalı olacaktır. Bu sebeple yeni araçlar genellikle daha yüksek kasko primleriyle karşılaşmaya sebep olur. Aracın yaşıyla birlikte marka ve modeli de önemlidir. Bilindiği üzere araçlar marka, model ve donanım bakımından değerlendirilerek segmentlere ayrılır. Araçların hangi segmentte bulunduğu da hazırlanacak kasko poliçesi üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Kasko Hesaplamada Teminatların Önemi

En uygun kasko poliçesini yaptırmak isteyen sürücülerin sıkça düştükleri bir hata, çok az sayıda teminata veya kısıtlı teminat limitlerine sahip kasko poliçeleri yaptırmalarıdır. Kasko poliçelerinde, bulunan teminatların miktarı, türü, teminat limiti gibi konular, ortaya çıkabilecek sigorta primi üzerinde büyük öneme sahiptir.

 

Kasko hesaplama sürecinde daha uygun fiyatlarla karşılaşmak için tercih edilebilecek yollardan biri “Muafiyetli Kasko” adı verilen üründür. Bu kasko ile araç sahibi, ortaya çıkabilecek hasarın bir kısmını üstlenerek sigorta şirketine daha az yük bırakır. Böylelikle daha uygun sigorta primleri ödeyerek, araçları büyük hasarlara karşı korumak mümkün olacaktır.

 

En uygun kaskoyu ararken teminatların karşılaştırılması da büyük öneme sahiptir. Bu yöntem ile farklı sigorta şirketlerinden alınan teklifler, teminat ve teminat limitleri bakımından karşılaştırılarak, sürücü için daha uygun ve kullanışlı olan teklif kolayca seçilebilir. Tamoniki.com ile kolaylıkla kasko karşılaştırması yapabilir, sizin için en uygun poliçeyi dakikalar içerisinde bulabilirsiniz.