Kaskoda Hukuksal Koruma Teminatı
Yayınlanma Tarihi : 21 Haziran 2019

Kaskoda Hukuksal Koruma Teminatı

Araç sahiplerini birçok maddi yükten koruyan kasko sigortası, yaşanabilecek kazalar sonrasında ortaya çıkan yargı süreçlerinde de tazminat ödemesi yapıyor. Hukuksal koruma teminatı adı verilen bu sigorta ile sürücüler, kaza sonrası açılan tazminat davası veya soruşturmalarda maddi harcama yapmak durumunda kalmıyor.

Hukuksal Koruma Teminatı Ne İşe Yarar?

Kasko sigortasında hukuksal koruma teminatı bulunması durumunda sigorta şirketi, sigortalının ilgili konularda karşılaşacağı yargı süreçlerinin gerek sulh yoluyla çözümünde gerekse mahkeme ve avukatlık gibi diğer masraflarında sorumlu oluyor.

 

Hukuksal koruma teminatının kapsadığı hukuki uyuşmazlıklar ise aşağıdaki gibi:

 

 • Poliçede belirtilen motorlu taşıtla ilgili ortaya çıkabilecek, borçlar hukuku dışında kalan tüm uyuşmazlıklar,
 • Araç sahibine ait olan sürücü belgesinin kısıtlanması, iptal edilmesi veya yeniden alınması durumunda kamu kuruluşlarıyla olan süreçte ortaya çıkabilecek hukuk masrafları.

 

Bunlar haricinde hukuksal koruma teminatına ek sözleşme ile dahil edilebilecek başka uyuşmazlık durumları da vardır.

 

 • Poliçede belirtilen araçla ilgili borçlar hukuku dahilindeki uyuşmazlıklar,
 • Sigortalının kamuya açık alanda, trafikte seyir halinde iken bisikletli, yaya veya başka bir araçta yolcu statüsünde bulunanlarla yaşadığı uyuşmazlıklar,
 • Hukuka uygun iddia, yarış ve yarışmalara katılarak veya hazırlık aşamasında ortaya çıkan hasarlardan kaynaklanan uyuşmazlıklar,
 • Tüzel kişilerin yetkilileriyle yaşanan uyuşmazlıklar,
 • Kanunların yapılmasına izin verdiği şansa bağlı sözleşmeler,
 • Aile ve miras hukukunda yaşanan uyuşmazlıklar,
 • İnşaat sözleşmeleri ve bunlardan kaynaklanan uyuşmazlıklar,
 • Gümrük hukuku ile ilgili işlemler,
 • Uluslararası yargı başvuruları ve ortaya çıkan masraflar.

Hukuksal Koruma Teminatının Karşılamadığı Giderler

Hukuksal koruma teminatı, öncelikli olarak kazalar ve kazadan sonra karşı tarafın açabileceği davalarla ilgili güvence sağlamaktadır. Görüldüğü üzere, poliçeye ilave edilen ek sözleşme ile kazanın söz konusu olmadığı veya ticari uyuşmazlıklarda da kullanılabilmektedir. Fakat hukuksal koruma teminatının, poliçede ana veya ek teminat olarak bulunsa dahi masrafları karşılamadığı durumlar bulunmaktadır.

 

 • Sürücünün uyuşturucu, keyif verici madde veya alkol etkisinde olduğu ve güvenli sürüş becerilerini yitirdiği durumlarda,
 • Tescil belgesi bulunmayan araçların trafikte sebep olduğu kaza ve uyuşmazlıklarda,
 • Sürücünün kurallara uygun bir sürücü belgesine sahip olmadığı veya sürücü belgesinin ilgili aracı sürmek için yeterli olmadığı durumlarda kasko sigortası, poliçede bulunsa dahi hukuksal koruma sağlamaz.

Hukuksal Koruma Teminatı Neden Önemli?

Yaşanabilecek kazalarda, zorunlu trafik sigortası kapsamında da hukuki güvence tanınmaktadır. Ancak teminat bedellerini aşan durumlarda, limitin üstünde kalan kısım sigortalının sorumluluğu dahilinde kalmaktadır. Kasko poliçesi içerisinde sunulan hukuksal koruma teminatı ile sürücülerin hukuki süreçlerde tam bir maddi koruma altında tutulması amaçlanmaktadır. Dolayısıyla hem kasko poliçesinde bulunması, hem de gerek duyulabilecek önemli ek teminatları içeriyor olması, olası bir kaza durumunda araç sahibi için büyük öneme sahip olacaktır.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat kasko fiyat ve teminat karşılaştırması yapabilir, poliçelerin teminat limitlerini bile dakikalar içerisinde kolayca ayırt edebilirsiniz.