Kasko Poliçesinin İptal Edildiği Durumlar
Yayınlanma Tarihi : 16 Mayıs 2019

Kasko Poliçesinin İptal Edildiği Durumlar

Kasko sigortası, sürücülerin araçlarını korumak için tedbiren kullandıkları, isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Kasko yaptırmak konusunda herhangi bir yasal zorunluluk bulunmadığı için araç sahipleri arzu ederlerse, istedikleri an poliçeyi iptal edebilirler. Bunun dışında kalan bazı durumlar da kasko poliçesinin iptal edilmesine sebep olabilmektedir.

Araç Sahibi Tarafından Kasko İptali

Kasko, trafik sigortasının aksine araca değil kişiye yapılan bir sigorta türüdür. Örneğin, bir trafik kazasında aracı süren kişi ruhsat sahibi olmasa da trafik sigortasından faydalanabilir; fakat aynı durumda kaskodan faydalanması mümkün değildir. Ancak, kasko poliçesine ekletilebilen “ikinci sürücü” teminatı ile bu mümkün olabilir.

 

Dolayısıyla kasko sigortasının iptalini gerektiren durumlar, aracın kendisi kadar sahibiyle de ilgilidir. Araç sahibi istediği zaman, herhangi bir gerekçe göstermeden de kasko poliçesini iptal edebilir. Ancak iptali zaruri kılan başka durumlar da söz konusudur.

 

Araç Sahibinin Vefatında Kasko İptali

Araç sahibinin vefatı durumunda kasko poliçesi de iptal edilir. Aracın miras yoluyla, vefat eden kişinin yasal varislerine kalması durumunda da kasko iptal edilmekte; varislerin arzu ederlerse kendi adlarına kasko poliçesi yaptırması gerekmektedir.

Araç Satışında Kasko İptali

Sürücü aracını satması durumunda kasko poliçesinin iptali için sigorta şirketine başvuruda bulunmalıdır. Bu gibi durumlarda bir yıllık poliçe dönemi üzerinden kalan gün sayısı şirket tarafından hesaplanarak, ödenen primin gerekli miktarı iade edilmektedir. Ancak araç satışında sürücülerin dikkatli olması gereken asıl konu hasarsızlık indirimidir. Kasko sigortasında sürücüler hasarsız kapattıkları ilk poliçe dönemi sonunda %30 indirim kazanırlar. 4. poliçe dönemi sonunda ise bu oran %60’a kadar ulaşır. Araç satışı veya başka bir sebeple sürücü kasko poliçesini iptal ettirdiğinde hasarsızlık indirimi hakkını 3 ay daha korur. Bu dönem içerisinde yeni bir araç almışsa veya aynı aracına tekrar kasko yaptırmaya karar vermişse hasarsızlık indiriminden tekrar faydalanabilir.

Araç Değişikliğinde Kasko İptali

Araç değişikliği halinde sürücülerin kaskoyu iptal ettirme hakkı olduğu gibi, yeni araca devretme imkanı da bulunmaktadır. Bu durumda, sürücü aracını satıp yeni bir araç aldığını ve yeni aracın marka, model, model yılı ve plakası gibi gerekli bilgileri sigorta şirketine bildirir. Sigorta şirketi de mevcut poliçeye ek yeni bir sözleşme hazırlayarak araç sahibine sunar. Yenilenen poliçe aracın kasko değeri, yedek parça temin imkanı gibi değişkenler sebebiyle farklılık gösterebilir ve sürücünün bir miktar daha fazla prim ödemesi gibi durumlar da söz konusu olabilir.

Sigorta Şirketi Tarafından Kasko İptali

Sigorta şirketlerinin de, tıpkı araç sahipleri gibi poliçeyi iptal etme veya yenilememe hakkına sahip olduğu durumlar söz konusudur.

Yanlış Beyan Durumunda Kasko İptali

Sigorta şirketleri, sürücünün araç veya kendisi hakkında verdiği bilgilerin kasti şekilde yanlış veya yanıltıcı olduğunu tespit etmesi halinde sigorta poliçesini iptal etme hakkına sahiptir.

Ağır Kusur ve Kasti Davranışta Kasko İptali

Trafik kazaları sonrasında sigorta şirketi, araç sahibinin başvurması halinde kasko poliçesinde teminat altına aldığı tüm gereklilikleri yerine getirir. Tazminat ödemelerini tümüyle gerçekleştiren sigorta şirketi, sonrasında kazadaki kusur oranları nispetinde rücu hakkını kullanabilir. Rücu hakkı, sigorta şirketinin tazmin ettiği hasarı, kazada kusurlu olandan tahsil etmesidir. Bu süreçte sigortalının kasti bir davranış veya ağır kusur ve ihmal sebebiyle kazaya sebep olduğu anlaşılırsa, sigorta şirketi araç sahibinden rücu talebinde bulunabilir. Sigortada rücu durumları hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, sigorta şirketi poliçe yenileme döneminde kasti davranış ve ihmal sebebiyle araç sahibine yeni bir poliçe teklif etmeme hakkına sahiptir.

Aracın Yaşı ve Kondisyonu Sebebiyle İptal

Kasko sigortası, 15 yaşından genç araçlar için uygulanan bir sigorta türüdür. Dolayısıyla bir kasko şirketi 14 yaşında bir araç için yazdığı kasko poliçesini, gelecek poliçe döneminde yenilemeyebilir. Ayrıca aracın karıştığı kazalar, kronik arızaları, ekspertiz raporları ve sürücünün hasar geçmişi gibi detaylar her poliçe yenileme döneminde sigorta şirketlerinin “Underwriting” uzmanları tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda sigorta şirketi, aracın veya sürücünün riskli bir konumda olduğuna kanaat getirerek kasko teklifi sunmayabilir. Kasko, isteğe bağlı bir sigorta türü olduğu için sigorta şirketlerinin teklif sunmama hakkı saklıdır.