Kasko Nasıl Sorgulanır?
Yayınlanma Tarihi : 9 Temmuz 2019

Kasko Nasıl Sorgulanır?

Yaşanan kazalarda araç sahibinin hasarını güvence altına alan kasko sigortası, sunduğu teminat çeşitliliği sebebiyle farklı prim tutarlarına sahip olabilmektedir. Bu noktada, sürücüler tarafından yapılan kasko sorgulama işlemleri, yeni poliçe dönemleri için yol gösterici olmaktadır.

 

Kasko sorgulama yeni bir kasko poliçesi satın almak için yapılabileceği gibi, mevcut poliçenin sunduğu teminatları ve bitiş tarihini öğrenmek için de yapılabilir. Böylelikle hem mevcut poliçe dönemindeki haklar, hem de gelecek dönemde yararlanılabilecek avantajlar öğrenilebilir.

Mevcut Kasko Poliçesi Sorgulama

Araç sahipleri, teminat, teminat limiti ve poliçe bitiş tarihi gibi detayları öğrenmek için, devam eden kasko poliçeleri ile ilgili sorgulama işlemleri yapmak isteyebilirler. Bu işlemleri, ellerinde bulunan kasko poliçesi ile yapabilecekleri gibi online olarak da tamamlayabilirler.

 

Kasko sorgulama işlemlerinin online olarak yapılabileceği iki resmi kanal bulunmaktadır:

 

e-Devlet ile Sorgulama: e-Devlet uygulaması üzerinden kasko sorgusu yapmak mümkündür. Uygulamada, arama boşluğuna “kasko” yazıp aratıldığında çıkan “Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” sekmesi ile bu işlem kolaylıkla yapılabilir. e-Devlet uygulamasına zaten TCKN ile giriş yapıldığından sadece plaka bilgisi kişinin üzerine kayıtlı tüm araçlar için ile sorgulama tamamlanabilir.

 

SBM ile Sorgulama: Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’nin bir hizmeti olan Sigortam360.com ile mevcut kasko poliçesi sorgulaması yapmak mümkün. Bu sistem ile kasko poliçesini hazırlayan şirket, poliçe numarası ve bitiş tarihi bilgilerine ulaşılabilir. Sigortam360.com’da kasko sorgulamak için plaka veya şasi bilgisi yeterlidir.

Gelecek Dönem ve Yeni Poliçe için Kasko Sorgulama

Mevcut bir kasko poliçesi olmayan sürücüler de araçlarını güvence altına almak için kasko sorgulaması yapabilirler. Böylelikle araç sahiplerinin kendileri için en uygun kasko poliçesini bulmaları mümkün olacaktır.

 

İnternet üzerinden yapılacak kasko sorgulama ve karşılaştırma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

 

Kasko Poliçesinde Fiyat: Kasko sigortası, sunduğu teminat yelpazesi en geniş olan oto sigorta türüdür. Sürücüleri mağdur edebilecek hemen her risk kasko kapsamında güvence altına alınabilmektedir. Bu sebeple kasko sigortasında fiyat çeşitliliği de oldukça yüksektir.

 

Kasko fiyatları üzerinde etkili olan bir diğer dinamik de sigorta şirketlerindeki iç değerlendirmelerdir. Örneğin, aynı teminatlardan oluşan bir kasko poliçesi için iki sigorta şirketi birbirinden çok farklı fiyat teklifleri sunabilir. Bunun sebebi genellikle, yüksek fiyat sunan sigorta şirketinin o poliçeyi o sürücüye satmaya pek taraftar olmamasıdır. Dolayısıyla kasko sorgulaması yaparken sunulan fiyat tekliflerine dikkat edilmelidir.

 

Kaskoda Teminat Kapsamları: Kasko, sürücülerin güvence ihtiyacı duyabileceği tüm risklerde ürün üretir. Ancak daha uygun fiyatı gözeterek alınan bazı kasko sigortaları, kaza veya hasar sonrasında araç sahibinin ihtiyaçlarını karşılamayabilir. Bu yüzden, kasko sorgulaması yapılırken, teminatları ve teminat limitlerini de detaylı bir şekilde incelemek gerekir.

 

Kasko Sorgulamasında Karşılaştırma: Günümüzde birçok tüketici, alacağı ürünü internet üzerinden araştırmakta ve alternatifleri ile karşılaştırmaktadır. Böylelikle hem ihtiyaç, hem de fiyat bakımından en uygun ürünü bulmak mümkün olmaktadır. Kasko sigortasında da hem teminat, hem de fiyat bakımından en uygun teklifi alabilmek için karşılaştırma yapmak büyük öneme sahiptir.

 

Tamoniki.com’da 7 gün 24 saat online olarak kasko sorgulama ve karşılaştırma işlemleri yapmak mümkün. Kasko tekliflerini aynı ekranda görerek, aralarındaki farkları kolayca ayırt edebilirsiniz. Böylelikle sizin için hem fiyat hem de teminat bakımından en uygun kaskoyu dakikalar içerisinde kolayca bulabilirsiniz.