Kasko Sel ve Su Baskınlarında Geçerli mi?
Yayınlanma Tarihi : 11 Mart 2019

Kasko Sel ve Su Baskınlarında Geçerli mi?

Son yıllarda oldukça sık görülmeye başlayan dolu afetleri ve şiddetli yağmurlar araç sahiplerinin aklına “Aracım sel, dolu ve su baskını durumlarında güvende mi?” sorusunu getiriyor. Bu gibi doğal afetlerde suya kapılan veya saplanan, dolu nedeniyle camları ve kaportası zarar gören araçların hasarını, ek teminatlar sayesinde kasko karşılayabiliyor.

Kasko Doğal Afet Hasarlarını Karşılar mı?

Kasko sigortası, tercih ve ihtiyaca bağlı bir sigorta çeşidi olduğu için hangi hasarları karşılayıp karşılamadığı daha poliçeye eklenen teminatlarla ilişkilidir. Aracın kullanım amacı ve kullanıldığı şehir gibi faktörler göz önünde bulundurularak oluşturulacak poliçeler ile hemen hemen olası tüm risklere karşı kasko sigortası yapmak mümkün. Bu noktada kasko karşılaştırma işlemleri önem arz ediyor. Tamoniki.com ile online olarak yapabileceğiniz kasko hesaplama ve karşılaştırmaları ile ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun kaskoyu seçebilirsiniz.

 

Araçları çalınma, yanma, çarpışma gibi durumlarda güvence altına alan kasko sigortası, zorunlu bir sigorta türü olmamakla beraber sıkça tercih ediliyor. Nerede ve ne zaman gerçekleşeceğini kestiremedikleri durumlarda araçlarını korumak isteyen araç sahipleri sel, su baskını ve dolu afetlerinde de kasko ile derin bir nefes alabiliyor. Kasko sigortası seçerken sel ve su baskını teminatını da poliçeye eklemek olası afetlerde oluşacak hasarlara karşı en kesin çözüm. Poliçede sel ve su baskını teminatı bulunması halinde, yaşanan doğal afet sebebiyle araçta oluşan hasar ilgili sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır.

Doğal Afet Sonucu Cam Kırılmasını Kasko Karşılar mı?

Cam kırılması, araç sahiplerinin sıkça karşılaştığı bir hasar. Bu kadar sık yaşanan bir hasar elbette, kasko poliçesi içerisinde de yer alabilmektedir. Kasko poliçesine eklenebilen “cam hasarı teminatı” ile olası doğal afetler sonucu ortaya çıkabilecek olan cam kırılması hasarı kasko şirketi tarafından karşılanmaktadır.

 

Yaşanan bir dolu afeti veya başka bir kaza sonucunda aracın camlarının tümü hasar görmediyse, örneğin sadece ön camlarında tamir ihtiyacı söz konusu ise, sigorta poliçenize ekleteceğiniz “mini onarım teminatı” ile hasarınızı giderebilirsiniz. Böylelikle hasarsızlık indiriminden faydalanma hakkınızı da saklı tutmuş olursunuz.

Aracın Suda Kalması Halinde Ne Yapılmalı?

Sel ve su baskını afetlerinde en çok yaşanan hasar türlerinden biri de aracın akıntıya kapılması veya suya saplanmasıdır. Bu hasar, poliçede tanımlanmış ise kasko sigortası ile karşılanmaktadır. Bu noktada önemli olan husus, hasarın ortaya çıkmasında araç sahibinin etkisi olup olmadığıdır. Örneğin sel baskını sonucu suya veya çamura saplanmış bir araç ile araç sahibi tarafından göl veya dere gibi büyük bir su kütlesi içine sürülen aracın hasarları sigorta şirketleri tarafından farklı değerlendirilmektedir. Poliçenizde sel ve su baskını teminatı bulunması halinde suya saplanan veya akıntıya kapılan aracın hasar bedeli sigorta şirketi tarafından ödenecektir.

Su Baskınında Hasar Gören Araç Pert Olur mu?

Pert araç, tamir edilmesi için gereken bedel, güncel kasko değerinin %70’inden fazla olan araçları tanımlamak için geçerli olan bir terimdir. Bir aracın pert araç statüsünde değerlendirilebilmesi için mutlaka yanma, çarpışma veya tanımlanmış başka bir kaza türünde hasar alması beklenmemektedir. Sel ve su baskını sonucunda hasar alan aracın tamir masrafı araç kasko değer bedelinin %70’ini geçiyorsa araç teorik olarak pert sayılmaktadır.

 

Pratikte ise sel ve su baskınına maruz kalan araçlarda dikkat edilen husus, aracın ne kadarının su ile kaplanmış olduğudur. Tekerlek hizasını geçmeyen, aracın veya kaputun içine su girmesine sebep olmayan su baskınlarından kaynaklı hasarlar genellikle aracı pert statüsüne sokmaz. Fakat kaputu tamamen örtecek kadar yüksek bir su birikintisi içinde kalan araçlar, elektronik sistemlerinde baş gösteren arızalar sebebiyle genellikle pert olmaktadır.

 

Tamoniki.com ile birçok kasko teklifi içinden ihtiyacınıza en uygun kasko poliçesini 7 gün 24 saat online olarak seçebilirsiniz.