Kasko Sigortası Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 3 Ocak 2019

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası, en yalın tanımıyla kaza sonucu aracınızın uğrayacağı maddi zararları karşılayan bir sigorta türüdür ve tamamen araç sahibinin isteğine bağlı olarak yapılır. Kasko sigortasında hasarı kimin, nasıl ve hangi koşullarda yaptığının hiçbir önemi olmaz. Kasko sigortasının ana teminatından biri de budur. Araç sahibi kazada kusurlu bile olsa sigorta tüm zararı karşılar. Kasko sigortasının kapsamı sadece araç kazasıyla sınırlı değildir. Aracınız sizin iradeniz dışında hasara uğrar, çalınır ya da yanarsa, kasko şirketiniz mağduriyetinizi gidermek amacıyla poliçe kapsamınızda size hasarın tutarını tazminat olarak öder.

Neden Kasko Sigortası Yaptırmalıyım?

Kaza bu, ne zaman, kimin ya da nasıl başına geleceği belli olmaz. Siz tüm trafik kurallarına uyuyor olabilirsiniz ama bu yine de hiçbir kazaya karışmayacağınız anlamına gelmez. Aşırı hız, uykusuzluk, dalgınlık gibi etmenler kaza ihtimalini artıran faktörlerin başında gelir. Yapılması gereken ise maddi kayıplardan en hafif şekilde kurtulabilmek için doğru önlemleri zamanında almaktır. Sürücünün kusurlu olması durumunda bile masrafları karşılayan bir kasko ile, on binlerce liralık yükten kurtulabilirsiniz. Kasko yaptırmadan önce kendinize sormanız gereken 2 soru vardır.

 

1. Hangi kasko türü bana daha uygun?
2. Aldığım kasko, ihtiyaçlarımı karşılıyor mu?

Kasko Sigortası Türleri ve Kapsamları Nelerdir?

Kasko, aksi talep edilmediği sürece, aracın yanması, çalınması, çarpması ve çarpışması gibi standart teminatları içeren bir sigorta türüdür. Ancak günümüz şartlarında standart teminatların araç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığı bir gerçek. Terör, deprem, sel gibi durumların yaşanma olasılığının artmasıyla, kasko kapsamının genişletilmesi bir zorunluluk halini almış durumda. Araç sahibi olarak her duruma karşı tedbirli olmak, olası daha büyük maddi zararların önüne geçmenizi sağlar. Çünkü kaskonuz, sadece poliçenizde yer alan durumların masrafını karşılayacağı için poliçe kapsamınızı iyi belirlemelisiniz.

Genişletilmiş Kasko Sigortası

Genişletilmiş kasko, ana teminatların standart olarak yer aldığı, ek teminatların da ek primler ödeyerek ekletilebildiği kasko türüdür. Genişletilmiş kaskonun ülkemizde en çok tercih edilen kasko türü olmasının en önemli sebebi, standart kaskonuza ihtiyacınız olan bazı ek teminatları ek primler ödeyerek poliçemize ekletebilme rahatlığı tanımasıdır. Bu noktada ihtiyaçlarınızı iyi belirlemeli, gerçekten ihtiyacınız olan teminatları poliçenize ekletmelisiniz.

Tam Kasko Sigortası

Standart olarak aldığınız kasko teminatlarına, ek teminatların tamamının poliçenize eklenmiş olduğu kasko çeşididir. Kasko yaptırırken mutlaka poliçe kapsamını iyi araştırmalısınız. Yaşadığınız bölgeyi, şehri hatta iklimi düşünerek, poliçenizde yer alacak sigorta kapsamlarını belirlemelisiniz. Mesela aracınızla yurt dışına çıkma planınız yoksa, poliçe kapsamına yurt dışında meydana gelebilecek hasarların karşılanması teminatını ekletmenize gerek yoktur.

Kaskom, Karşı Tarafın Zararını Karşılar Mı?

Kasko sigortasında en merak edilen şey, ″kasko karşı tarafın zararını karşılar mı?″ sorusudur. Bu sigorta tipinde sürücü kusurlu bile olsa eğer aracın kaskosu varsa, şirket aracın tüm zararını karşılar. Ancak karşı tarafta oluşacak herhangi bir hasarın tazminini yapmakla yükümlü değildir. Sigorta şirketlerinin hepsi, sadece kasko sahiplerinin hasarını ve mağduriyetini gidermekle yükümlüdürler.

Kasko Şirketi Neye Göre Seçilmelidir?

Doğru kasko şirketi seçmenin önemi kaza anında anlaşılır. Birçok kişi kasko şirketini seçerken bu tip özelliklere göre değil de fiyata göre tercih yapmakta. Oysa aradığınızda sizinle ilgilenen ve sorununuzu çözmek için yapıcı bir tutum izleyen sigorta yetkilileri ve hasarınızın hızlı ve sorunsuz biçimde ödenmesini sağlayan bir sigorta şirketi seçmek çok daha önemlidir. Doğru sigorta şirketinizi seçmeden önce Tamoniki.com’a gelerek farklı sigorta şirketlerinin kasko teklif fiyatlarını ve kapsamlarını karşılaştırabilirsiniz.