Kasko Teklifi Alırken Araç Etkili mi?
Yayınlanma Tarihi : 28 Haziran 2019

Kasko Teklifi Alırken Araç Etkili mi?

Kasko sigortası, aracını güven içinde kullanmak isteyen sürücüler tarafından sıkça tercih ediliyor. Kasko teklifi almak isteyen sürücülerin aklındaki en önemli sorulardan biri de, aracın yaşı, marka ve modeli ile birlikte geçmiş kazalarının kasko üzerinde nasıl etkileri olduğu.

 

Sigorta şirketlerinin sunacağı kasko tekliflerinde daha çok sürücünün hasar geçmişi belirleyici olsa da, araçla ilgili bazı faktörler de teklifi etkileyebilmektedir.

Kasko Teklifinde Aracın Yaşı

Kasko sigortası genel şartları dahilinde sigorta şirketleri sadece 15 yaşından genç araçlara kasko poliçesi kesebilmektedirler. Bunun sebebi, daha büyük yaşlarda olan araçlarda ortaya çıkabilecek kronik arızalar ile yedek parça tedarikinin zorlaşmasıdır.

 

Ancak yaşı büyük araçlar daima daha yüksek kasko primi ödemek durumunda kalmayabilirler. Örneğin 2 yaşın altındaki araçların arıza riski daha az olsa da piyasa bedelleri daha yüksek olmaktadır. 15 yaşına yaklaşmış araçlarda ise, piyasa bedeli düşerken, kronik arızalar baş gösterebilmektedir. Dolayısıyla aracın yaşı kasko fiyatı üzerinde doğrudan değil, dolaylı olarak etki göstermektedir.

Kasko Teklifinde Aracın Markası

Türkiye pazarında satışa çıkan araçların marka ve model bilgileri, kasko poliçesi hazırlanırken büyük öneme sahiptir. Marka ile birlikte aracın piyasa ve kasko değerleri değişirken, aynı zamanda servis ağı genişliği de gündeme gelmektedir. Örneğin, Türkiye’de çok sık tercih edilmeyen, geniş bir pazar payına sahip olmayan bir aracın servis ve yedek parça tedarik ağı da daha dar olabilmektedir. Bu durumda, sigorta şirketleri için hasar sonrasındaki maliyetler de artmaktadır. Dolayısıyla bu araçların kasko fiyatları daha yüksek olabilmektedir. Hatta bazı sigorta şirketleri, bazı araba markaları için özel kasko paketleri bile hazırlamaktadır. Böylelikle, kaza sonrasında hasar gören parçaların orijinalleri ile değiştirilmesi sağlanmaktadır.

Kaskoda Yedek Parça Tedariki ve Servis Ağı

Kasko sigortası, diğer tüm sigorta türlerinde olduğu gibi, yaşanabilecek hasarın nasıl bir maliyete sebep olabileceğini önceden öngörerek hazırlanmaktadır. Bu sebeple bir kasko poliçesinin fiyatını belirleyen en önemli konulardan biri de, aracın yedek parçasının kolay temin edilip edilemediği ile servis ağı ve servis masrafları ile ilgilidir. Örneğin, 2018 yılında yedek parça ve servis sektöründe yaşanan %68’lik artış, kasko fiyatlarını da etkilemiştir.

 

Kasko yaptırırken dikkat edilmesi gerekenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Görüldüğü üzere bir aracın kasko teklifini belirleyen birçok etken vardır. Dolayısıyla en doğru kasko poliçesini bulmak için araştırma ve karşılaştırma yapmak gerekir. Tamoniki.com ile birçok kasko teklifini bir arada görüntüleyebilir, aralarındaki farkları kolayca ayırt edebilirsiniz. Böylece sizin için en uygun kasko teklifini dakikalar içerisinde bulabilirsiniz.