En Uygun Kasko Teklifi Nasıl Alınır?
Yayınlanma Tarihi : 4 Haziran 2019

En Uygun Kasko Teklifi Nasıl Alınır?

Araç sahiplerinin sıkça karşılaştığı ve sorun yaşadığı konulardan biri de kasko ürünlerindeki geniş fiyat yelpazesidir. Kasko poliçesinin teminat ve teminat limitlerine bağlı olarak değişen fiyatlar, sürücüleri ikilemde bırakabilmektedir. Bu gibi durumlarda en uygun kasko teklifinin nasıl bulunabileceği konusu merak uyandırmaktadır.

 

En uygun kasko teklifini bulmak için dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli konu kaskonun türüdür. Kasko poliçeleri bulundurdukları teminat sayısı ve çeşidi üzerinden sınıflara ayrılırlar. Bu kasko türleri de fiyat olarak birbirlerinden farklılık göstermektedir.

Kasko Türleri ve Ana Teminatları Nelerdir?

Kasko aslında dört ana teminattan oluşan bir sigorta türüdür. Bu dört teminat, bir aracın başına gelme ihtimali en yüksek olan dört hasar türüne karşı güvence sağlamaktadır. Kasko poliçesinin ana teminatları aşağıdaki gibidir:

 

Çarpma: Kaskolu aracın trafikte seyir halindeyken başka bir araca veya nesneye çarpması sonucunda oluşan hasarı güvence altına alır.

 

Çarpılma: Başka bir aracın, kişinin, nesnenin trafikte veya park halinde iken kaskolu bir araca çarpması durumunda ortaya çıkan hasarları karşılar.

 

Yanma: Aracın kaza sonucunda yanması durumunda ortaya çıkan zararı teminat altına alır.

 

Çalınma ve Çalınmaya Teşebbüs: Aracın çalınması, çalındıktan sonra kazaya karışması ve çalınmaya çalışılırken anahtar-kilit sisteminin hasar görmesi gibi çeşitli riskleri güvence altına alır.

 

Kaskonun bu dört ana teminatını bulunduran ve başka hiçbir teminat bulundurmayan poliçelere “kasko” adı verilir. Bu ana teminatların en az birini bulundurmayan kasko türü ise “dar kasko” olarak adlandırılır. Kasko poliçesine en az bir adet ek teminat eklendiğinde bu poliçeye “genişletilmiş kasko” denilmektedir. Kaskonun tüm ana ve ek teminatlarını barındıran poliçe ise tam kaskodur.

 

Tercih edilen kasko türüne göre ödenecek prim tutarı değişkenlik göstermektedir. Poliçeye eklenen her teminat, prim tutarına yansıyacaktır. Bununla beraber en uygun ve avantajlı kaskoyu seçmek her zaman fiyatla ilgili değildir. Bu noktada, konuyu daha geniş bir pencereden değerlendirmek gerekir. Poliçeye eklenecek bir teminat, kısa vadede daha çok prim ödenmesine sebep oluyorken, uzun vadede çok daha büyük hasarlardan korunma imkanı da sağlayacaktır.

 

2018 yılında Türkiye’de hazırlanan kasko poliçelerinin %98’i genişletilmiş kaskodur. Dolayısıyla, araç sahiplerinin kaskonun ana teminatlarıyla yetinmediklerini ve ihtiyaca yönelik olarak bazı ek teminatlar da tercih ettiklerini söylemek mümkün.

Avantajlı Kasko Teklifleri Nasıl Alınır?

Diğer tüm sigorta türlerinde olduğu gibi kaskoda da prim miktarı, riske göre değerlendirilir. Daha az risk yarattığı düşünülen sürücülere daha uygun teklifler sunulabilir. Bu doğrultuda, kasko poliçesi hazırlanırken sigorta şirketleri bazı etkenlere özellikle dikkat etmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 

Araç Sahibinin Hasar Geçmişi: Daha az kaza yapan bir sürücü, daha az risk ve daha düşük prim demektir. Sigorta şirketleri bir sürücüye poliçe teklifi sunarken, o sürücünün geçmişte kusurlu olarak karıştığı kazalara bakabilirler. Aracına kasko yaptıran bir sürücünün, hasarsız olarak kapattığı her bir yıllık poliçe döneminin sonunda, sigorta şirketi yeni poliçe için araç sahibine hasarsızlık indirimi uygular. Bu indirimle beraber araç sahibi daha az sigorta primi ödeme imkanı elde eder. Kazasız olarak geçen her yıl bu indirim miktarı artmaya devam ederek, %60’a varan indirimler yaratabilir.

 

Aracın Yaşı ve Modeli: Aracın yaşı, modeli ve geçmiş hasarları, kasko teklifi üzerinde etkili olabilmektedir. Çünkü kasko, sadece kazaları karşılayan bir sigorta türü değildir; park halindeki hasarları da kapsamaktadır. Dolayısıyla aracın yaşı arttıkça mekanik bir arıza yaşama riski de giderek artmaktadır. Aynı zamanda aracın Türkiye’deki yedek parça tedarik imkanları da kasko fiyatı üzerinde etki edebilir. Örneğin, 10 yaşında fakat yedek parçası Türkiye’de kolay ve ucuz bir şekilde tedarik edilebilen bir araç, 1 yaşında fakat Türkiye’de pazarı dar olan ve yedek parça tedariki zor ve pahalı olan bir araçtan daha uygun kasko teklifleri alabilir.

 

Poliçedeki Teminatlar: Kasko poliçeleri, içerdiği teminatlara ve bu teminatların limitlerine göre şekil almaktadırlar. Çünkü sigorta şirketleri, aracı güvence altına aldıkları her riski ayrıca fiyatlandırır. Bu doğrultuda, daha uygun ve avantajlı kasko teklifleri almak isteyen sürücülerin, poliçedeki teminatları ihtiyaçlarına göre şekillendirmeleri önemlidir. Örneğin, iki kişinin dönüşümlü olarak kullandığı bir aracı, “ikinci sürücü klozu” bulunan bir poliçe ile sigortalamak, ekstra prime sebep olsa da oldukça önemlidir. Çünkü bu teminatın bulunmadığı bir kasko, diğer sürücünün yaptığı kazayı karşılamayacaktır.

 

Dikkat edilmesi gereken bu önemli noktalar dışında, ihtiyaçlara yönelik olarak düzenlenen bir kasko çeşidi daha bulunmaktadır. Adını, barındırdığı bir maddeden ve hizmet genişliğinden alan bu kasko poliçesi, daha dar bir bütçeyle kaskonun avantajlarından faydalanma imkanı sağlamaktadır.

 

Muafiyetli Kasko: Muafiyet klozu eklenmeyen bir kasko poliçesinde, hasarın tümü sigorta şirketinin yükümlülüğündedir. Fakat muafiyet klozu ile birlikte sürücü, aracın yaşayabileceği hasarları belirli bir tutara kadar kendisi karşılamayı taahhüt eder. Böylelikle, hem sigorta şirketinin üstlendiği yükü azaltarak daha düşük prim öder, hem de aracını muafiyet oranının üstündeki hasarlara karşı güvence altına alır. Muafiyetli kasko hakkında daha detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kasko Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Aracına kasko yaptırmaya karar veren sürücülerin, tercih yaparken en çok dikkat etmesi gereken şey, kasko tekliflerini bir arada görerek karşılaştırmaktır. Bu sayede, her teklif fiyat ve teminat bakımından değerlendirilebilir. Böylelikle, kendi ihtiyacına ve bütçesine en uygun poliçe teklifini seçmek, araç sahipleri için oldukça kolay bir hal almaktadır.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat kasko fiyat teklifleri alabilir, bu teklifleri fiyat, teminat ve teminat limitleri açısından 2 dakikada kolayca karşılaştırabilirsiniz.