Kasko Teklifi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yayınlanma Tarihi : 1 Nisan 2019

Kasko Teklifi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç sahiplerinin araçlarını teminat altına almak için tercih ettiği en önemli yollardan biri de kasko sigortası. Trafik sigortasından farklı olarak yaşanabilecek kazalarda karşı tarafın değil sürücünün kendi aracındaki hasarları karşılayan kasko sigortası, kapsam ve teminatları bakımından birbirinden farklı çeşitli ürünlerle kullanıcı karşısına çıkabiliyor. Dolayısıyla birbirinden farklı kasko teklifleri söz konusu olabiliyor.

 

Böyle bir çeşitliliğe sahip ürün gamı içerisinde hangi kasko poliçesinin daha doğru bir tercih olacağına kadar vermek bir sürücü için oldukça zor bir süreçtir. Doğru kasko teklifini seçebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, hangi teminatlara daha çok ihtiyaç duyulacağını doğru analiz etmektir.

İhtiyacınız Olan Teminatları Belirleyin

Her araç sahibinin aynı teminatlara ihtiyaç duyduğunu düşünmek şüphesiz pek mümkün değil. Sürücülerin, araçlarını kullanma amacı, sıklığı ve aracın kullanıldığı şehrin coğrafi şartları kasko tercihi için pek tabii ki büyük öneme sahiptir. Örneğin büyük bir şehirde, yoğun trafik koşullarında, ticari amaçla kullanılan bir aracın hasara uğrama riski daha fazla; geniş yollara sahip küçük bir şehirde, bireysel amaçla kullanılan ve çok sık trafiğe çıkmayan bir aracın kazaya karışma riski daha azdır. Bu örneğe göre, birinci aracın sahibi hasarsızlık teminatını korumak için poliçesinde “mini onarım teminatı” görmek isteyebilirken, ikinci aracın sahibi ise sadece büyük hasarlarda kaskodan faydalanmak için “muafiyetli kasko” tercih edebilmektedir.

 

Dolayısıyla, kasko için ödenen primleri optimize edebilmek ve kasko poliçesinden mümkün olan en yüksek verimi alabilmek için aracın kullanıldığı şehir, kullanılma amacı ve sıklığı ile birlikte sürücünün trafik tecrübesini de hesaba katarak en gerekli teminatlara karar vermek gerekir.

Avantajlı Kasko Teminatları Nelerdir?

Kasko sigortası 4 ana teminat ve şirketten şirkete değişebilen sayıda birçok ek teminatlardan oluşmaktadır. Her kasko poliçesinde bulunan ana teminatlar aşağıdaki gibidir:

  • Çarpma: Sigortalının trafikte seyir halinde iken başka bir araca, nesneye veya kişiye çarpması sonucu doğan hasarlar.
  • Çarpılma: Sigortalanan aracın trafikte seyrederken veya park halinde iken başka bir araç, nesne veya kişinin çarpması sonucu oluşabilen hasarlar.
  • Aracın yanması: Aracın kaza ve ruhsata işli LPG sebebiyle yanması.
  • Çalınma ve çalınmaya teşebbüs: Aracın çalınması, çalınmaya çalışılırken veya çalındıktan sonra oluşan hasarlar.

Bu ana teminatların biri veya birkaçı isteğe göre poliçeden çıkarılabilir. Bu durumda ana teminatlardan en az birini barındırmayan sigorta poliçesine de “dar sigorta” denir. Dar sigorta hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. Daha az bütçeyle kasko poliçenizden daha verimli faydalanmak için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

  • Mini onarım teminatı: Sunulan kasko teklifinde mini onarım teminatı bulunması durumunda, belirlenen küçük hasarlar kasko kapsamında ücretsiz olarak onarılır ve bu gibi durumlar hasarsızlık indirimini etkilemez. Örneğin tampondaki bir çizilme veya yan aynanın çatlaması gibi küçük hasarları bu teminatla giderebilirsiniz. Özellikle aracınızı büyük bir şehirde kullanıyorsanız ve trafikte veya aracınızı park ederken sürekli olarak küçük hasarlar yaşıyorsanız bu teminat size avantaj sağlayacaktır.
  • Muafiyetli kasko: Çok sık kaza yapmayan sürücüler için avantajlı olabilecek bir kasko çeşidi muafiyetli kasko. Poliçeniz hazırlanırken, araç rayiç bedeli üzerinden belirlenen bir orana veya araç bedelinden bağımsız bir rakama kadar olan hasarları ödemeyi taahhüt ederek bu kasko türünden faydalanabilirsiniz. Örneğin kasko değeri 50.000 TL olan aracınız için muafiyetli kasko yaptırırken %20 muafiyet oranı belirlerseniz, 10.000 TL’ye kadar olan hasarları kendiniz karşılarsınız. Böylelikle kaskoyu sadece büyük hasarlar için kullanmış ve düşük sigorta primleri ödemiş olursunuz. Bu kasko türünde sürücünün karşıladığı hasarlar hasarsızlık indirimine de zarar vermemektedir. Muafiyetli kasko hakkında detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Sel, dolu ve su baskını teminatı: Özellikle son yıllarda sıkça yaşanan ani yağmurlar, araç sahiplerine hiç ummadıkları maliyetler çıkaran hasarlara sebep olabilmektedir. Park halindeki aracın dolu yağışı sonucunda tampon hasarı görmesi sıkça yaşanan bir mağduriyettir. Şiddetli bir yağmur da elektrik aksamına verdiği zarar ile aracın “pert” olmasına bile sebebiyet verebilmektedir. Bu beklenmeyen ve büyük mağduriyetlere sebep olan hasar çeşidi için de önceden tedbir almak gerekebilir. Sel ve su baskını teminatı hakkındaki yazımız için tıklayınız.
  • İkame araç teminatı: Sigorta poliçenizde ikame araç teminatı bulunması halinde, aracınızın serviste 24 saatten fazla kalmasını gerektiren durumlarda sigorta şirketiniz tarafından ikame araç temin edilecektir. Böylelikle ulaşımda aksama yaşamayarak olası maliyetlerden kaçınmış olacaksınız.

Bütçenizi Optimize Edin

Kasko tercihinde araç sahiplerinin düştüğü en büyük hatalardan biri de, tüm kaskoları aynı niteliklere sahip olarak değerlendirip en ucuzunu tercih etmektir. Fakat böyle durumlarda kasko poliçesinin içerdiği kapsam ve teminatlar ihtiyacınız için yeterli olmayabilir. Hem ihtiyacınızı karşılayacak hem de bütçenizi sarsmayacak bir kasko poliçesine sahip olmak da tabii ki mümkün. Hesaplı ve geniş kapsamlı bir kasko poliçesine sahip olmanın en kolay yolu karşılaştırma yapmaktan geçer.

 

Tamoniki.com ayrıcalığıyla kasko tekliflerini karşılaştırdığınızda sadece fiyatları değil poliçelerin kapsamlarını da kıyaslamış olursunuz. Böylelikle hangi poliçenin sizin için daha avantajlı olacağını 7 gün, 24 saat online olarak kolaylıkla seçebilirsiniz.