En Uygun Kasko Teklifi İçin Püf Noktalar
Yayınlanma Tarihi : 19 Temmuz 2019

En Uygun Kasko Teklifi İçin Püf Noktalar

Aracını güvence altına almak isteyen sürücülerin sıkça tercih ettiği bir sigorta türü olan kasko, bir taşıtın başına gelecek hemen her riske karşı teminat üretmektedir. Sunulan hizmet ve teminat yelpazesi bu kadar geniş olunca fiyat çeşitliliği de baş göstermektedir. Araç sahipleri de hangi kasko teklifini seçecekleri konusunda kafa karışıklığı yaşamaktadır.

 

Kasko sigortası seçerken en çok dikkat edilmesi gereken nokta fiyat değil, sunulan hizmetlerdir. Kaskoda birçok teminat, poliçe fiyatını artırıyor olsa bile, sağladığı avantajlarla uzun vadede araç sahibine fayda sağlayacaktır. Dolayısıyla sürücüler kasko seçerken, hangi teminata daha çok ihtiyaç duyacaklarını da hesaba katmalıdır.

Mini Onarım Teminatı

Mini onarım teminatı, günümüzde birçok kasko poliçesinde bulunan, oldukça avantajlı bir klozdur. Normalde kasko sigortasında, sigorta şirketinin karşıladığı her hasar, gelecek poliçe döneminde daha yüksek primlerle karşılaşılmasına sebep olurken, poliçede mini onarım teminatı bulunması durumunda birçok küçük tamirat, hasarsızlık indiriminin bozulmasını engeller.

 

Mini onarım teminatı kapsamında sigorta şirketleri, birbirinden farklı hasar risklerine karşı güvence sağlayabilmektedir. Ancak genellikle mini onarım teminatı kapsamına alınan hasarlar şu şekildedir:

 

  • Ön cam hasarları,
  • Yan ayna hasarları,
  • Boyasız kaporta göçükleri
  • Araç döşemesi tamirleri ile araç içi leke çıkarma,
  • Tamponda ortaya çıkabilecek göçük, yırtık, kırık gibi hasarlar,
  • Tampon sıyrıkları ve anahtardan kaynaklanan çizikler gibi küçük boya hasarları.

 

Özellikle şehir içinde ve yoğun şekilde kullanılan araçlar için mini onarım teminatı büyük fayda sağlamaktadır. Araç sahipleri birçok küçük hasarı bu teminat ile karşılarken, kasko sigortasındaki hasarsızlık indirimi de bozulmamaktadır.

İkinci Sürücü Klozu

Birçok insan aracını tek başına kullanmaz; genellikle ailesiyle ve eşiyle ortak kullanır. Ancak kasko sigortasının temel kurallarından biri, yalnızca kaskoda adı yazan kişinin trafikte seyrederken yaptığı kazalardır. Dolayısıyla, örneğin eşinin üzerine kayıtlı bir araçla kaza yapan bir sürücü, ortaya çıkan hasarı kaskodan karşılayamayabilir.

 

İkinci sürücü klozu, aracı kullanan diğer kişinin adının da kasko poliçesinde belirtilmesine olanak tanır. Böylelikle araç, her iki sürücünün de karışabileceği kazalarda ve hasarlarda güvence altına alınmış olur.

Sıfır Araç Klozu

Kasko sigortası özellikle sıfır satın alınan araçlar için sıkça tercih edilmektedir. Piyasa değeri diğerlerine göre oldukça yüksek olan bu araçlar, yaşanan kazalardan sonra da büyük değer kaybına uğramaktadır.

 

Sıfır araç klozu ile, sıfır olarak satın alınan bir araç ile yapılan bir kaza sonucunda araç pert olursa, kasko sigortası aracın kazanın yapıldığı tarihteki anahtar teslim bedelini ödemektedir. Yani, aracın tamir masrafının, piyasa değerinin %70’ini geçmesi halinde sigorta şirketi o aracı kullanılamaz olarak kabul edip, sürücüye güncel piyasa bedelinin tamamını ödemektedir. Bu teminat da, ortaya çıkabilecek çok büyük maliyetlere karşı oldukça etkili bir güvencedir.

Hasarsızlık İndirimi Koruma Klozu

Aracına kasko yaptıran ve hasar sonrasında kaskodan faydalanan sürücülerin maruz kaldığı en büyük problemlerden biri de, takip eden poliçe döneminde yüksek kasko teklifleriyle karşılaşmalarıdır. Bunun sebebi, sürücünün sigorta şirketine yarattığı maliyet sebebiyle “daha riskli sürücü” olarak kabul edilmesidir.

 

Hasarsızlık indirimi koruma klozu sayesinde, araç sahipleri karıştıkları kazalardan sonra hasarsızlık indirimi haklarını kaybetmezler. Bu sayede kaza yapmayan sürücülere uygulanan hasarsızlık indiriminden faydalanmaya devam ederek, %60’a varan indirimler kazanabilirler. Bu teminat, poliçede daha yüksek bir fiyata sebep olmasına rağmen, uzun vadede araç sahiplerine kazandırmaktadır.

Asistans Hizmetleri ve İkame Araç

Hasar sonrasında araçların tamiratı uzun sürebilmektedir. Özellikle şehirlerarası yollarda yaşanan hasarlarda çekici hizmeti, ikame araç ve hatta konaklama yardımı hizmeti büyük önem kazanmaktadır.

 

Avantajlı bir kasko tercihi için kasko poliçelerinde bulunan asistans hizmetleri detaylıca incelenmelidir. Poliçede bulunan bu teminatın sunduğu yol yardım hizmetleri, çoğu defa büyük öneme sahiptir. Çekici hizmeti, aracın kullanılamamasından kaynaklanan ulaşım ücretlerinin karşılanması ve hatta konaklama yardımı gibi hizmetler, bu teminat tarafından sağlanmaktadır.

 

Ayrıca ikame araç hizmeti de, özellikle aracını günlük olarak kullanan sürücülere büyük fayda sağlamaktadır. İkame araç hizmetinden faydalanabilmek için aracın serviste 24 saatten fazla zaman geçirmesi gerekmektedir. İkame araç hizmeti bulunduran kasko poliçeleri sürücülere, belirli bir süre o aracın muadili başka bir araç vermektedir.

 

Bu gibi avantajlardan faydalanmak için kasko poliçesindeki asistans hizmetleri ve ikame araç teminatları incelenmeli ve karşılaştırılmalıdır.

Eskime Payı Düşmeme Teminatı

Kasko sigortası ile sigorta şirketleri, yaşanan kazalardan sonra araçların tamir ve bakım masraflarını üstlenmektedir. Hasar sonrası işlemlerinde en büyük maliyete sebep olan tamir masrafı ise yedek parçadır. Sigorta şirketleri, bir araçta değişmesi gereken parçayı karşılarken, çıkarılan parçanın eskimiş bir parça olduğunu ve yerine yenisi takıldığı için de ortaya çıkan “eskime payı” farkının sürücüye ait olduğunu kabul etmektedir.

 

Örneğin, sigorta şirketi için 750 TL maliyeti olan bir parça değişim işleminde, çıkarılan parçanın eskime payı eksper tarafından 200 TL olarak belirlendi ise, sigorta şirketi bu değişim için yalnızca 550 TL ödemektedir. Eskime payı düşmeme teminatı sayesinde sürücüler, bu kesintiye engel olmuş olurlar.

 

Tüm bu teminatlar kasko poliçesinde ek maliyete sebep olsalar dahi, uzun vadede araç sahipleri için büyük kazanımlar sağlamaktadır. Ödenecek küçük primler sayesinde, ortaya çıkabilecek büyük maliyetli hasarlara karşı koruma sağlamak, bu gibi teminatlarla mümkündür.

 

Kasko sigortasının maliyetini düşüren diğer alternatif yöntemler ise aşağıdakilerdir:

Mini Kasko Paketlerini Araştırın

Kasko sigortası için çok fazla bütçe ayırmayan, buna rağmen aracını en azından temel ve en çok rastlanan risklere karşı güvence altına almak isteyen sürücülerin sıkça tercih ettikleri poliçe türlerinden biri de mini kasko. Diğer adı dar kasko olan bu poliçe türü, kasko sigortasının barındırdığı ana teminatların en az birinin bulunmadığı poliçelerdir. Kasko sigortasındaki ana teminatlar ise aşağıdaki gibidir:

 

  • Çarpışma: Aracın trafikte seyir veya park halinde iken başka bir araca, binaya, eşyaya, nesneye veya insana çarpması durumunda ortaya çıkan hasarı karşılar.
  • Çarpılma: Araç park halinde iken başka bir araç, nesne, obje veya insan tarafından araca çarpılmasını güvence altına alır.
  • Çalınma ve çalınmaya teşebbüs: Aracın çalınması, gasp edilmesi; çalındıktan sonra karıştığı kazalar ve çalınmaya çalışılırken aracın kilit sisteminde ortaya çıkan hasarları karşılar.
  • Yanma: Aracın kaza sonrasında veya teknik bir arıza sebebiyle yanmasını güvence altına alır. Terör gibi kasti eylemler bu teminatın değil, terör teminatının kapsamındadır.

 

Bu teminatların en az birinin poliçe dışı bırakılması durumunda daha uygun fiyatlı kasko poliçeleri ortaya çıkabilecektir. Daha detaylı bilgiye “Mini Kasko” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Muafiyetli Kaskoyu Tercih Edebilirsiniz

Muafiyetli kasko, aracını yalnızca büyük hasarlara karşı korumak, küçük hasarları ise kendi bütçesinden gidermek isteyen sürücülerin tercih ettiği bir sigorta türü. Bu kasko paketi ile tarafların belirlediği bir muafiyet sınırının altında kalan hasarlar, araç sahibi tarafından karşılanıyor.

 

Örneğin, güncel kasko değeri 60.000 TL olan bir araca %20 muafiyet oranıyla kasko yapıldığında, 12.000 TL’ye kadar olan hasarlar araç sahibine ait oluyor. Bu miktarın üstündeki hasarlarda da, yalnızca miktarı aşan kısım sigorta şirketi tarafından karşılanıyor. Muafiyet oranı, aracın güncel kasko değeri üzerinden yüzdelik dilim olarak belirtilebildiği gibi, poliçeye sabit bir meblağ olarak da geçirilebiliyor.

 

Tamoniki.com Kasko Değer Listesi üzerinden güncel kasko değerlerine ulaşabilirsiniz.

 

Muafiyetli kasko sigortası, kasko sigortası için büyük bir bütçe ayırmayan, ancak ortaya çıkabilecek büyük hasarlara karşı güvence altında olmak isteyen araç sahipleri için büyük bir avantaj sağlıyor. Bu ürün ile hem kaskonun avantajlarından faydalanmak, hem de daha düşük primler ödemek mümkün. Daha detaylı bilgiye “Muafiyetli Kasko Nedir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kasko Tekliflerini Karşılaştırın

Kasko sigortası, bir diğer oto sigorta türü olan zorunlu trafik sigortasından farklı olarak “isteğe bağlı” bir sigorta türüdür. Dolayısıyla sunduğu teminatlar, teminat limitleri ve fiyatlar daha geniş bir aralıkta bulunmaktadır. Kasko fiyatları arasında büyük farklar bulunması sebebiyle, sürücülerin doğru poliçeyi seçebilmesi için öncelikle kendi ihtiyaç ve beklentilerini belirlemeleri gerekmektedir. Hangi teminata daha çok ihtiyaç duyabileceğini bilmek, teminat limitlerinin yeterli olup olmadığını araştırmak, en doğru kasko tercihini yapmaya yardım edecektir.

 

Bu süreçte araç sahipleri birçok farklı sigorta şirketinden kasko teklifi alabilmektedir. Bunlar arasındaki farkları daha net olarak görebilmek için, tüm verileri bir arada toplamak önemlidir. Bu sayede hangi teklifin ne gibi avantajlar sağlayacağı daha net bir şekilde görülecektir.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat kasko fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Birçok sigorta şirketinden gelen kişiselleştirilmiş teklifleri fiyat ve teminat bakımından kıyaslayabilir, sizin için en uygun olan teklifi dakikalar içerisinde kolayca bulabilirsiniz.