Kasko Transferi Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 22 Ocak 2019

Kasko Transferi Nedir?

Kasko transferi araç değişikliği durumlarında yapılan kasko aktarım işlemidir. Aynı zamanda kasko transferi, araç sahibi değiştiği durumlarda da yapılabilir. Bu durum aracın mevcut kaskosunun iptal edilip aracın yeni sahibine yeni bir kasko yapılmasıyla ortaya çıkıyor.

Kasko Transferleri Hangi Durumlarda Yapılır?

Kasko transferi genel olarak araç satışı veya araç değişikliği durumlarında yapılıyor. Bu iki durum nispeten farklı işlemler gerektirebiliyor.

 

  • Araç satışı durumundaki kasko transferi:

Aracınızı sattığınız takdirde kasko şirketinizle iletişime geçerek kasko iptal talebinde bulunabilirsiniz. Kaskonuzu başka şahısa devredemeyeceğiniz için iptal ettirmeniz sizin için en doğrusu olacaktır. Aracı sattığınız şahıs, sizin kasko şirketinizle devam etmeyi düşünüyorsa kasko şirketiyle anlaşmayı kendisi yapmalıdır. Kasko şirketleri kişilere özel fiyatlar belirledikleri için aracın yeni sahibinin yaptıracağı kaskonun fiyatı, aracın eski kaskosuyla farklılık gösterebilir. Gördüğünüz üzere bu duruma kasko transferi dense de tam olarak bir transfer işlemi mevcut değildir.

  • Araç değişikliği durumundaki kasko transferi:

Kasko transferinin yapıldığı ikinci durum ise araç değişikliğidir. Araç değişikliğinde yapılan işlem tam anlamıyla bir transfer işlemidir. Çünkü bu işlemde eski kaskonuz yeni aracınızda devam edecektir. Teminatlarla birlikte kaskonuzu yeni aracınıza tanımlatabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için sigorta şirketinizi arayarak ya da yüz yüze görüşerek bilgi alabilirsiniz. Yapacağınız bu görüşmede eski aracınızın ve yeni aracınızın kasko değerleri arasındaki fark belirlenecektir. Buna göre yeni aracınızda kasko için ödeyeceğiniz prim miktarı belirlenecektir. Sigorta şirketiyle yapacağınız görüşmede zeyilname hazırlanarak yeni aracınızın bilgileri poliçenize eklenecektir. Zeyil işlemi ile ilgili detaylı bilgiye “Zeyil İşlemi Nedir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Tamoniki.com ayrıcalığıyla kasko sigortası teminat kapsamlarını ve poliçe fiyatlarını 7/24 online olarak karşılaştırabilir ve sizin için en uygun kasko teklifini alabilirsiniz. Yine Tamoniki.com’da trafik sigorta ve kaskoya dair fiyat ve teminat ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.