Kasko Yaptırmak Neden Önemli?
Yayınlanma Tarihi : 2 Ağustos 2019

Kasko Yaptırmak Neden Önemli?

Trafik sigortası fiyatlarından daha yüksek prim ödemelerine sahip olması sebebiyle, sürücülerin yaptırırken tereddüt ettiği bir sigorta olan kasko, aslında her araç sahibi için çok büyük önem taşıyor. Bu büyük önemin göz ardı edilmesi ile birlikte kasko yaptırılmaması durumunda ise, hasar sonrasında ortaya çıkan maliyetler pişmanlık yaratabiliyor. Peki, kasko sigortası yaptırmak neden önemli?

Kasko ile Aracınızı Güvenle Kullanın

Kasko, trafik sigortasından farklı olarak, yaşanabilecek kazalarda karşı tarafın değil, araç sahibinin hasarını güvence altına alıyor. Örneğin, bir anlık hata veya dalgınlıkla, kusurlu olarak bir kazaya karışıldığında, trafik sigortası karşı tarafın hasarını karşılarken, sürücünün kendi aracında oluşan hasarın maddi yükü yine sürücünün üstünde kalıyor.

 

Halbuki kasko sigortası ile ister trafikte seyir halinde olsun, ister park halinde olsun, aracın dışarıdan maruz kalacağı hemen her hasar güvence altına alınabiliyor. Kaza sonrasında araçta ortaya çıkabilecek maddi yükün ağırlığı düşünüldüğünde, kasko primlerinin bu yükün karşısında ne kadar cüzi kaldığı görülebilir.

Trafik Sigortası Her Zaman Yeterli Olmayabilir

Kasko sigortasının sağladığı bir diğer fayda da, trafik sigortası teminat limitlerinin yetersiz kaldığı durumlardır. Bilindiği üzere, yaşanan trafik kazalarında sürücünün karşı tarafa verdiği zarar, trafik sigortası kapsamında karşılanır. Ancak bu sigorta kapsamında yer alan her teminatın bir limiti vardır. Trafik sigortası, ancak bu limitler dahilinde tazminat ödemesi yapar.

 

Ancak, lüks ve üst segmentte bir araca çarpılması halinde veya kaza sonucunda ortaya bir uyuşmazlık çıkması ve konunun yargıya taşınması durumunda, trafik sigortasının sunduğu teminatlar yeterli olmayabilir. Bu noktada, kasko sigortası kapsamında sunulan iki teminat ön plana çıkar.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası

Trafik sigortası, bir tür mali sorumluluk sigortasıdır. Yani, yaşanan kazalarda ortaya çıkan mali sorumluluk trafik sigortası sayesinde, sürücünün üzerine bırakılmayıp sigortadan karşılanır. Ancak bu durum teminat limitleri ile sınırlıdır. Örneğin, 2019 yılında otomobil araç sınıfında trafik sigortasının sağladığı araç başı maddi gider teminatı yalnızca 39.000 TL’dir. Yaşanan bir kazada karşı tarafın maddi hasarı bu rakamı aşarsa, artan kısım sürücü tarafından karşılanır.

 

Fakat hemen her kasko sigortasında bulunan ihtiyari mali mesuliyet teminatı, trafik sigortasının karşılamadığı bu kısmın, kasko sigortasından karşılanmasını sağlar. Böylelikle araç sahibi, oldukça büyük bir maddi yükten kurtulmuş olur. İhtiyari mali mesuliyet sigortası hakkında daha detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hukuksal Koruma Teminatı

Yaşanan trafik kazalarından sonra eğer ölüm, yaralanma veya kalıcı sakatlık gibi durumlar oluşmuşsa veya taraflar uzlaşamadıysa, konu yargıya taşınabilir. Trafik sigortası bu konuda hukuki güvence sağlamaktadır. Ancak tıpkı mali sorumluluklarda olduğu gibi, hukuki sorumluluklarda da trafik sigortasının sunduğu teminatlar, limitlerle kısıtlıdır.

 

Kasko poliçesinde bulunan hukuksal koruma teminatı ile trafik sigortasının karşılamadığı dosya, mahkeme ve avukatlık gibi masraflar, kasko sigortası tarafından karşılanır.

Tek Risk Trafikte Değildir

Araç sahiplerinin düştüğü büyük yanılgılardan biri, araçlarının yalnızca trafikte seyir halindeyken maddi yük yaratabilecek hasarlara uğrayabileceği fikridir. Ancak, bu böyle değildir. Doğa olayları, park halinde yaşanan kazalar, park ederken yaşanan hasarlar, sel ve su baskınları, kötü niyetli davranışlar da araca umulmadık zararlar verebilir.

 

Ancak trafik sigortası, yalnızca trafikte seyir halindeyken ve başka bir araçla çarpışma durumunda ortaya çıkan masrafları karşılamaktadır. Fakat kasko sigortası, bir aracın başına gelebilecek hemen her hasar türü için teminat üretebilen dinamik bir yapıya sahiptir.

 

Kasko sigortası kapsamında sel ve su baskınlarından anahtar kaybına, gasp girişiminden cam kırılmasına kadar birçok hasarı güvence altına almak mümkün. Ayrıca kasko sigortası bünyesinde sunulan mini onarım teminatı ile birçok küçük hasarı, hasarsızlık indirimini bozmadan sigortadan karşılamak da, araç sahibini maddi açıdan rahatlatan büyük bir avantaj.

 

Tamoniki.com ile 7/24 kasko fiyat, teminat ve teklif karşılaştırması yapabilir, sizin için en uygun poliçeyi dakikalar içinde kolayca bulabilirsiniz.