Kasko Poliçesinde Nelere Dikkat Edilmeli?
Yayınlanma Tarihi : 29 Nisan 2019

Kasko Poliçesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Poliçe yenileme dönemlerinde araç sahiplerinin sıkça karşılaştığı sorunların başında, kasko sigortası teklifleri geliyor. Sürücüler, karşılaştıkları birçok kasko teklifi arasından hangisini seçmeleri gerektiğine karar veremeyerek ikilemde kalıyor. Hangi kasko poliçesinin ne gibi avantajlar sunduğu konusunda yeterli bilgiyi elde edemeyen araç sahipleri bazen kendileri için yeterli olmayan kasko poliçelerini tercih ederken, bazen de seçtikleri poliçenin sunduğu imkanlardan bile habersiz olabiliyorlar.

 

Doğru kasko poliçesini bulabilmek için, fiyat teklifleriyle beraber ürün içeriklerini de karşılaştırmak büyük önem arz ediyor. Poliçelerin, diğer tekliflerden farklı olarak ne sunduğunu bilen araç sahipleri daha doğru ve ihtiyaca yönelik poliçe tercihi yapabiliyor.

Kasko Poliçesinde Teminat ve Limitler

Kasko poliçesi tercihinde en sık yapılan hatalardan biri de, poliçe detaylarını okumamak. Prim ödenen kaskonun ne gibi avantajlar sağladığını bilmemek, ödenen primin karşılığını almamakla birlikte, hasar anında planlanmayan maddi masraflara da yol açabiliyor. Örneğin, poliçesinde konaklama yardımı yapılması yönünde teminat bulunan bir sürücü, şehirler arası bir yolculukta karıştığı kaza sonucunda, eğer poliçesindeki bu teminattan haberdar değil ise, planlanmamış bir konaklama masrafıyla karşı karşıya kalabiliyor. Poliçe detaylarının bilinmesi halinde ise kaskonun çeşitli avantajlarından faydalanmak oldukça kolaylaşıyor.

 

Poliçede bulunan teminat türleri ve bu teminatların kapsam ve limitleri, kasko tercihinde büyük rol oynuyor. Sadece teminat türü ve sayısı değil, bu teminatların limitleri de önemli. Örneğin 5 adet ek teminata sahip bir genişletilmiş kasko poliçesi, 3 adet ek teminat barındıran bir diğer poliçeden daha uygun fiyatlı olabilir. Burada önemli olan nokta, poliçede belirtilen teminat adediyle birlikte bu teminatların tazminat limitleridir. Teminat başına daha yüksek teminat limitleri sunan bir kasko poliçesi, hasar sonrasında araç sahibinin bütçesini sarsmadan aracın tamiratının tamamlanmasını sağlayabilmektedir.

Kasko Poliçesinde Hasarsızlık Durumu

Aracına kasko yaptıran sigortalıların sıklıkla karşılaştığı bir kavram olan hasarsızlık indirimi, kasko yaptırdığı poliçe dönemlerini hasarsız olarak kapatmış sürücülere, gelecek dönem için indirimli teklifler sunulması anlamına gelir. Örneğin, bir yıllık poliçe dönemini hiçbir kazaya karışmadan tamamlayan bir sürücü, gelecek dönem için %40’a varan hasarsızlık indirimi içeren teklifler alabilir. Dolayısıyla hasarsızlık indirimini korumak, birçok araç sahibi için büyük önem arz etmektedir.

 

Kasko poliçelerinde hasarsızlık durumunu bozmayan küçük hasarlar özellikle belirtilmektedir. Örneğin, küçük bir tampon çiziğini hasarsızlık indirimi bozulmaksızın kaskodan karşılamak mümkündür. Dolayısıyla kasko tekliflerini karşılaştırırken, hangi poliçenin daha fazla risk için hasarsızlık indirimini bozmamayı taahhüt ettiğini incelemek önemlidir. Bu sayede sadece bir poliçe dönemi için değil, gelecek yıllar için de uygun kasko teklifleri almak mümkün olacaktır.

Kasko Tekliflerini Karşılaştırmanın Önemi

Kasko, araç sigortası türleri içerisinde en geniş ürün yelpazesine sahip olan sigorta türüdür. İhtimal dahilinde değerlendirilen hemen her risk için kasko sigortasında ek teminat seçenekleri bulunmaktadır.  Araç döşeme hasarından, dolu afetine kadar en düşük ve en yüksek maliyetli tüm riskler için sunulan ek teminatlar, araç sahiplerinin kasko seçerken kafa karışıklığı yaşamasına sebep olabilmektedir. Bu noktada, kasko teklifi karşılaştırması yapmanın önemi ortaya çıkmaktadır.

 

Sunulan kasko teklifleri içerisinden hangisinin daha uygun olduğuna karar verebilmek için, bu teklifleri karşılaştırmalı olarak görmek büyük fayda sağlamaktadır. Her sürücünün aracını kullandığı şehir, kullanım sıklığı ve amacına göre farklı teminat ihtiyaçları olabilmektedir. Dolayısıyla ihtiyaç duyulabilecek kasko teminatlarını iyi analiz edebilmek için teminatları karşılaştırmak çok önemlidir.

 

Tamoniki.com, kasko tekliflerini sadece fiyat yönünden karşılaştırmaz; aynı zamanda teminat karşılaştırması da sunar. Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat kasko teklifleri karşılaştırabilir, en uygun kasko poliçesini dakikalar içerisinde kolaylıkla seçebilirsiniz.