Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Ne Zaman Bozulur?
Yayınlanma Tarihi : 6 Ağustos 2019

Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Ne Zaman Bozulur?

Aracına kasko sigortası yaptıran sürücülerin en çok sorduğu sorulardan biri de, hasarsızlık indiriminin ne zaman bozulacağı veya bozulduğu durumlardır. Hasarsızlık indiriminin bozulmasına neden olan birçok farklı durum olduğu gibi, araç değişikliği ve kaskosuz geçen süre de bu konuda büyük öneme sahiptir.

 

Hasarsızlık indirimi, aracına kasko yaptıran bir sürücünün, hasarsız olarak kapattığı her poliçe döneminden sonra kendisine daha uygun ücretli kasko poliçeleri teklif edilmesine olanak tanıyan uygulamadır. Bu indirim sayesinde, her sene daha uygun kasko teklifleri almak mümkündür. Ancak hasarsızlık indiriminin bozulmasına sebep olan durumlar söz konusudur.

Hasarsızlık İndiriminin Hasar Sonucu Bozulması

Hasarsızlık indirimi, kasko poliçesinde yer alan bir teminatın, güvence sağladığı riskin gerçekleşmesi durumunda, sigorta şirketinin tazminat ödemesi sonucunda bozulur. Yani, çalınma ve çalınmaya teşebbüs riskine karşı güvence altına alınan bir aracın başına bu risk gelirse ve çalınmaya teşebbüs edilirken kilit sistemi bozulursa araç sahibi bu hasarı sigortadan tahsil edebilir. Sigorta şirketi ise, yaptığı tazminat ödemesi sonrasında, gelecek poliçe döneminde bu sürücüye hasarsızlık indirimi yapmaz.

 

Dolayısıyla araç sahipleri, hasarsızlık indirimini gelecek dönem de alabilmek için, kasko poliçesini daha büyük hasarlar için kullanma eğilimindedir. Ancak hem kaskonun tüm avantajlarından faydalanıp, hem de hasarsızlık indirimi bozmamanın da yolu vardır. Kasko poliçesinde “hasarsızlık indirimi bozulmama teminatı” bulunması halinde, poliçede belirtilen tüm risklere karşı güvence sağlanırken, bu risklerin gerçekleşmesi sonrasında da hasarsızlık durumu bozulmaz.

 

Ayrıca, mini onarım teminatı kapsamında gerçekleşen hasarlarda hem sigorta tarafından karşılanır, hem de indirimi bozmaz.

Sigorta Şirketlerinde Hasarsızlık İndirimi

Kasko sigortasında hasarsızlık indirimi iki şekilde bozulur. Birincisi, araçta gerçekleşen hasar sonrasında sigorta şirketinden tazminat alınmasıdır. İkinci durum ise araç sahibinin aracını satması veya aracına kasko yaptırmayı bırakmasıdır.

 

Bir sürücü, araç değişikliğine gitmesi halinde, sigorta şirketinin belirttiği süre zarfında yeni bir araç alırsa, bu aracında da hasarsızlık indirimini korumaya devam eder. Aynı şekilde aracın satılması durumu söz konusu olmadan, araç sahibi kasko yaptırmaktan vazgeçerse de aynı süre uygulanır.

 

Hasarsızlık indiriminin kaybedilmesine sebep olan süreler, sigorta şirketlerinin kendi iç yapılarında belirlenir ve değişkenlik gösterir. Aşağıdaki listede, bazı sigorta şirketlerindeki hasarsızlık indirimi bozulma sürelerine ulaşabilirsiniz.

 

 

Sigorta ŞirketleriHasarsızlık İndirimi Transfer Süresi
Mapfre Sigorta60 Gün
Unico Sigorta90 Gün
HDI Sigorta90 Gün
Doğa Sigorta90 Gün
Ray Sigorta180 Gün
Türk Nippon Sigorta90 Gün
Groupama Sigorta180 gün
Ergo Sigorta90
Generali Sigorta90
Koru Sigorta90

 

Aynı zamanda sigorta şirketleri araç değişikliği durumunda, aynı sınıftan bir araç olması gibi bazı şartlar da koyabilmektedir. Bu yüzden, aracını değiştiren veya aracına yeniden kasko yaptırmak isteyen sürücülerin, daha önce hasarsızlık indirimi kazandığı sigorta şirketiyle iletişime geçerek detaylı bilgi alması gerekir.