Kaskoda Teminat Kapsamları Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 9 Ağustos 2019

Kaskoda Teminat Kapsamları Nelerdir?

Sürücülerin, araçlarını trafikte veya park halinde iken yaşanabilecek kazalardan, kendilerini ise kazalardan kaynaklanan maddi yük ve sorumluluklardan korumak için tercih ettiği bir sigorta türü olan kasko, çeşitli risklere karşı farklı teminatlar sağlamaktadır.

 

Kasko sigortasının sağladığı teminat çeşitliliği, zorunlu trafik sigortası gibi diğer oto sigortalara göre oldukça geniştir. Dolayısıyla aracına kasko yaptırmak isteyen sürücüler, hangi teminatın ne işe yaradığı ve bu teminatların hasarları nereye kadar karşıladığı konusunda sorun yaşamaktadır.

Kasko Teminat Limitleri Ne Kadardır?

Trafik sigortasında teminat limitleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir ve tüm sigorta şirketlerinde aynıdır. Ancak kasko sigortasında durum, bunun tam tersi. Kasko sigortası isteğe bağlı bir sigorta türüdür ve sigorta şirketleri, araç sahiplerine teminat ve teminat limitleri konusunda esnek teklifler sunmaktadır.

Kasko sigortası kapsamında sunulan teminatların hemen hepsinde limitler değişkendir. Sürücüler, teminatları ve bu teminatların limitlerini uygun gördükleri poliçeyi tercih edebilirler.

Kasko Sigortası Teminat Kapsamları

Aracını, kasko yaptırarak güven içinde kullanmak isteyen araç sahiplerinin yaşadığı en büyük sorun, detaylı bilgilerden oluşan poliçelerdeki teminatların ne işe yaradığını tam olarak anlamamaktır. Kaskodaki bazı temel teminatların kapsamları aşağıdaki gibidir.

Ferdi Kaza Sigortası

Ferdi kaza sigortası, yalnızca oto sigortalarında kullanılan bir teminat değildir. Ancak kasko sigortası kapsamında da sunulabilir. Kaskoda bulunan ferdi kaza sigortası ile sürücüler, yolculuk esnasında araçta bulunanları güvence altına alırlar. Bu sigorta ürünü sayesinde yolcunun vefatı halinde yasal varisine, kalıcı sakatlığı ve yaralanmalar halinde ise kendisine tazminat ödemesi yapılır.

 

Bu ürün hakkında daha detaylı bilgiye, “Ferdi Kaza Sigortası Nedir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı

İMM sigortası olarak da bilinen bu ürün, trafik sigortasının teminatlarının yeterli olmadığı durumlarda devreye girerek, araç sahibini büyük bir maddi yükten kurtarır.

 

Örneğin, trafik sigortasının 39.000 TL’ye kadar güvence sağladığı bir hasar türünde ortaya çıkan hasar 39.000 TL’yi geçerse, geçen kısmı İMM sigortası tarafından karşılanır. Bu sigorta ürünü, genellikle her kasko poliçesinde bulunur. Daha ayrıntılı bilgiye “İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İkame Araç Teminatı

İkame araç teminatı da birçok kasko poliçesinde sunulan bir üründür. Bu teminat ile kaza sonrasında aracın serviste en az 24 saat geçirmesi gereken durumlarda, sürücüye ikame araç sağlanır.

 

Bu teminatın kapsamı değişkendir. Kimi sigorta şirketleri aynı segmentte iki hafta boyunca araç sağlarken, bazı sigorta firmaları da daha alt segmentlerden veya daha kısa süreli araç sağlamaktadır. İkame araçtan faydalanılacak süre ve tekrar sayısı, kasko poliçesinin fiyatını doğrudan etkilediği için alternatifler halinde sunulmuştur.

 

Tamoniki.com’da yaptığınız kasko karşılaştırmalarında sadece kasko fiyat teklifleriyle karşılaşmazsınız. Poliçe tekliflerinde yer alan her teminatı görebilir, inceleyebilir, hangi durumlarda güvence sağladığı bilgisine kolayca ulaşabilirsiniz.