Aracın Pert Kapsamına Girmesi için Hangi Şartlar Gerekir?
Yayınlanma Tarihi : 11 Şubat 2019

Aracın Pert Kapsamına Girmesi için Hangi Şartlar Gerekir?

Türkiye’de araç alım oranının artışı ile birlikte trafikte yaşanan kaza oranı da buna bağlı olarak artmaktadır. Yaşanan kazaların sonucunda aracın kullanılamaz hale gelmesi her sürücünün başına gelebilecek bir durumdur. Böyle olaylar aracın pert statüsünde değerlendirilmesine yol açmaktadır. Aracınızın pert olarak değerlendirilmesi için ağır bir hasar almış olması gerekmektedir. Sigorta şirketleri tarafından genel geçer kabul edilen tanım; aracın yapım masrafı toplamının piyasa fiyatının %70’ine ulaşması halinde araç “pert” olarak nitelendirilmektedir. Bu oranın kabulü ise aracın hurda fiyatının yaklaşık olarak piyasa fiyatının %30’una eş olmasından kaynaklanmaktadır.

 

İlaveten aracın kaza bedelini öğrenmek için Tamoniki.com’a sadece plaka bilgilerini yazarak sigorta şirketleri arasında kolayca karşılaştırma yapıp en avantajlı teklifi alabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi için Plakadan Sorgulama bölümüne girmeniz yeterli olacaktır. Aracın güncel kasko değerini öğrenmek için de kasko değer listesine ulaşabilirsiniz.

Kaskolu Aracın Pert Olması Halinde Hasar Tazminatı Nasıl Belirlenir?

Aracın ağır derecede kaza geçirmesi durumunda %70 ve üstünde bir hasar varsa aracın onarım bedelinin sigorta değerine eş olması “pert araç” olarak tanımlanmaktadır. Aracın kullanılmaz hale gelmesini ifade eden pert araç kavramı, tam hasarlı olma halidir. Hasar tazminatı primlerinin belirlenmesinde aracın piyasadaki rayiç bedeli esas alınmaktadır. Aracın piyasa rayiç bedelinin tespit edilmesi için poliçede yazılı olması gerekmektedir. Aksi takdirde sigorta şirketi müşterinin istediği bedeli karşılamayabilmektedir. Aracın piyasa rayiç bedelinin referans alındığı yerler ise internet sitesi, oto pazarı, başka bir kurum ya da kuruluş olabilmektedir. Poliçe düzenlenirken rayiç bedel tutarı hangi yolla belirlendi ise hasar durumunda da o günkü piyasa bedeli uygulamaya konmaktadır. Ödenen hasar bedeli, piyasadaki değer ile aynı olmalıdır. Poliçenizde referans olarak alınan kurum veya kuruluş yazılı değilse Türkiye Sigorta Birliği (TSB)’nin yayınlandığı rayiç bedel listesi referans kaynağıdır.

Kaskolu Aracın Pert Olması Halinde Ne Yapılmalı?

Kaza sonucu pert olan araçlarda, sigortası olan sürücünün birtakım belgeleri hazırlayarak beş iş günü içinde kaskosunu yaptırdığı sigorta şirketine hasarı bildirmesi gerekmektedir. Beş iş gününün aşılması durumunda sigorta şirketi sorumluluk almamaktadır. Sigorta şirketine verilmesi gereken evraklar arasında ehliyet ve ruhsat fotokopisi, sigorta poliçesi, trafik kaza raporu, aracın sürücüsüne ait alkol raporu ve aracın ağır hasarlı olduğunu kanıtlayan fotoğraflar eksiksiz bir şekilde bulunmalıdır.

 

Verilen belgelerin ve fotoğrafların yanı sıra uzman talebi de olmalıdır. Hasar tespiti için görevlendirilen uzman, aracın parça ve onarım masraflarını rapor şeklinde kasko yapılan sigorta şirketine göndermektedir.

 

Kaskosu yapılmayan araçlarda, kaza sonrası araçtaki hasarları gidermek için bir kasko sigortası yapmak büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun sigorta tekliflerini öğrenebileceğiniz Tamoniki.com’dan kasko sigorta tekliflerini öğrenerek kaza sonrası arabanızda oluşabilecek tüm zararları karşılayabilirsiniz.