Bunları Bilmeden Kasko Sigortanızı Seçmeyin: Kasko Sigortalarının 7 Teminatı
Yayınlanma Tarihi : 3 Ocak 2019

Bunları Bilmeden Kasko Sigortanızı Seçmeyin: Kasko Sigortalarının 7 Teminatı

Kasko sigorta teminatları her sigorta türünde olduğu gibi önceden belirlenir. Bu teminatlar aynı zamanda kasko sigortası fiyatları belirlenirken dikkat edilecek şeyler arasındadır.

 

Kasko sigortası teminatları okunmadan en ucuz kaskoyu tercih ettiğinizde aslında ihtiyaçlarınıza hiç uygun olmadığını acı bir şekilde tecrübe edebilirsiniz. Bu sebeple bu konularda bilgi sahibi olmakta fayda var.

Kasko Sigortasının Ana Teminatları Nelerdir?

Çarpma ve Çarpılma: Araç sürücüsünün iradesi dışında oluşan her türlü çarpma ya da çarpılma durumunu kapsar. Çarpılma durumu aracınız hareketsizken de gerçekleşmiş olabilir. Ayrıca seyir esnasında kafesleme yapılmayan yollarda üzerinize düşen taşlar da çarpılma teminatı kapsamına girer. Sigorta şirketi belirlenen ödemeyi yapmakla yükümlüdür.

 

Aracın yanması: Kaza sonucu meydana gelebilecek yangınlarda sigorta şirketleri tarafından sunulan kasko teminatlarından biridir.

 

Çalınma veya Çalınmaya Teşebbüs: Aracınız çalınması ya da aracınızda bulunan aksesuarlardan herhangi birinin çalınması ya da aracınızın çalınmaya teşebbüsü sırasında oluşan hasarları karşılar.

Diğer Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?

1) Ferdi Kaza Teminatı: Çarpma ya da çarpılma gibi durumlarda araç içerisinde bulunan herkesi güvenceye alan teminattır. Vefat durumunda araç sahibi ya da yolcuların yakınlarına, kalıcı sakatlık durumunda ise kendilerine tazminat ödenir.

 

2) Deprem Teminatı: Türkiye’nin büyük bir bölümü deprem kuşağında yer alıyor. Bu yüzden olası bir depremde önce canınızı sonra malınızı korumak için gerekli önlemleri almalısınız. Kasko, aracınızın depremde gördüğü hasarın tamamını karşılıyor.

 

3) Sel ve Su Baskını: Sağanak yağmur yağdığında yaşanabilecek tehlikelerin hepimiz farkındayız. Bu tarz su baskınlarında aracın dışında ve iç aksamında oluşan sorunları kaskodan tamir ettirebilirsiniz.

 

4) Terör Teminatı: Terör olayları, kundaklama ya da güvenlik güçleri tarafından yapılan müdahale esnasında oluşan hasarları karşılar.

 

5) Kullanım Gelir Kaybı Teminatı: Aracınızı hasar sonrası kullanamadığınızda şehir içi ulaşım maliyetinizin karşılanmasıdır. Ayrıca şehir dışı yolculuklarınızda araç tahsis eden sigorta şirketleri de mevcuttur.

 

6) Yangın Dışı Oluşan Zararın Teminatı: Araç içinde içilen sigaranın kılıfları ya da herhangi bir aksamın yakmasıyla oluşan hasar kasko tarafından karşılanır.

 

7) Kilit Sistemi Teminatı: Aracınızın çalınmaya teşebbüsü sonucunda kilit sisteminizi değiştirirseniz, bu işlem sigorta şirketiniz tarafından ücretsiz yapılır.

 

Kasko poliçelerindeki teminat detaylarını incelemek ve kasko teklif fiyatlarını karşılaştırabilmek için Tamoniki.com’u inceleyebilirsiniz.