Kiralık Araçlarda Kaskoya Dikkat!
Yayınlanma Tarihi : 29 Ocak 2019

Kiralık Araçlarda Kaskoya Dikkat!

Günümüzde gerek filo kiralama sisteminin yaygınlaşması gerekse kiralık araç firmalarının çoğalmasıyla Türkiye’de trafikte yaklaşık 366 bin civarı kiralık araç trafikte seyir halinde. Pratik bir yöntem olmasıyla sadece iş için değil kişisel seyahatler için de kullanılmaya başlayan araç kiralama hizmeti, git gide daha da yaygınlaşacak gibi duruyor. Tatile araçla gitmek yerine uçakla gidip havaalanında günlük araç kiralamak, insanların hayatını kolaylaştırmaya başladı. Bunun yanı sıra, araç satın almak yerine uzun dönemli kiralama seçeneğine yönelen insan sayısı da hızla yükselmekte.

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Araç kiralarken dikkat etmeniz gereken şeylerin başında sözleşme ve aracı kontrol etmek geliyor. Bütün kiralama şirketlerinin araçlarına Rent a Car kaskosu yapmak gibi bir zorunlulukları yoktur. Güvenilir kiralama şirketleri yine de kaskosuz çalışmazlar. Böylelikle olası bir sorun yaşandığında da bu problem rahatlıkla çözülebilir.

 

Kiraladığınız her araçta, trafiğe çıkan her taşıtta olduğu gibi zorunlu trafik sigortası bulunuyor. Bildiğiniz gibi trafik sigortası olası bir durumda karşı tarafın hasarlarını karşılıyor. Ancak kiralık araçla kaza yaptığınızda kendi masraflarınızı ödemeniz gerekebilir. Bu yüzden araba kiralarken kesinlikle Rent a Car kaskosu olup olmadığını sormanız gerekiyor. Aynı zamanda ihtiyari mali mesuliyet sigortası olup olmadığı hakkında da bilgi almalısınız.

 

Rent a Car kaskosu maliyetli olduğu için küçük kiralama şirketleri tarafından yaptırılmaya pek sıcak bakılmayan bir kasko olarak öne çıkıyor. Ancak risk almak yerine güvenilir bir kiralama şirketiyle anlaşmayı tercih edebilir ve sözleşmeyi inceleyerek aracın kaskolu olduğundan emin olabilirsiniz.

 

Küçük çaptaki firmalar genellikle araçlara normal kasko yaptırarak kiraya verir. Ancak olası bir kaza durumunda sürücü başkası olduğu için kasko geçerliliğini kaybeder. Bu sürücüyü oldukça zor bir durumla ve maddi külfetle baş başa bırakabilir. Sigorta şirketi aracın kiralandığını öğrendiğinde maddi külfeti ödemekten kurtulabiliyor. Bu durumda kiralama firması da oluşan masrafı aracı kiralayan kişiye fatura ediyor. Bu yüzden profesyonel bir kiralama şirketiyle çalışıp araçta Rent a Car kaskosu olduğundan emin olmanız sizin faydanıza olacaktır.

Kiralık Bir Araçla Kaza Yaparsanız Ne Olur?

TOKKDER’in (Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği) raporuna göre trafikteki kiralık araç sayısı 2019’da 366 binden 400 bin seviyesine çıkabilir. Dolayısıyla kiralık araçların trafik kazalarına karışma ihtimali de gün geçtikçe artıyor. Kiralık bir araca çarptığınızda kusur sizdeyse büyük bir maddi küfletle karşı karşıya kalabilirsiniz. Aracın tamir süresi boyunca elde edilebilecek olan kira gelirinin sizden talep edilmesi kiralama firmasının yasal hakkıdır. Büyük kiralama şirketleri bu gibi durumlarla vakit kaybetmese de küçük şirketlerin bu gelir kaybını sizden talep etmesi olası görünüyor. Aracın uğradığı maddi hasarı sigortanız kapsıyor olsa da bu gelir kaybıyla ilgili sigorta şirketlerini ilgilendiren bir durum söz konusu olmuyor.

 

Kiralık araçta oluşan değer kaybı da eskiden bir sorun olarak karşımıza çıkıyordu. Çünkü trafik sigortası, aracın eksper tarafından hesaplanan değerinin üzerinden sadece %50’sini karşılıyordu. Ancak Danıştay kararıyla bu değişti. Şimdilik kesin karar olmasa da kiralık aracın değer kaybını sigorta şirketiniz ödeyecek. Ama burada şöyle bir sorun var: Trafik sigortalarının teminat değeri 36 bin lira ve sigorta şirketlerinin maksimum ödediği değer kaybı bu teminatın %15’ine tekabül ediyor. Yani 5 bin 400 lira… Trafikte pahalı bir kiralık araca çarptığınız vakit ödemesi zor olan tutarlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden aracınızı sürerken daha dikkatli olmanızda fayda var. Aynı şekilde kiralık araba kullanacaksanız da profesyonel bir firmayla çalışmaya dikkat ederek Rent a Car kaskosunun olup olmadığını sormalısınız.