LPG’yi Kasko Şirketinize Mutlaka Bildirin
Yayınlanma Tarihi : 18 Şubat 2019

LPG’yi Kasko Şirketinize Mutlaka Bildirin

Yüksek benzin fiyatları nedeniyle çoğu sürücü LPG’li araçlar kullanmaya ya da hali hazırdaki araçlarına LPG ekletmeye başladı. El yakan yakıt fiyatları nedeniyle LPG kullanımında artış oluyor. Öyle ki 2018 Ocak verilerine göre Türkiye’de trafiğe kayıtlı 4 milyon 624 bin LPG’li araç var. Çünkü benzine kıyaslandığında daha uygun bir fiyat sunuyor. Ancak LPG taktırdığınızda arabanızın bagajına LPG tankeri konuluyor ki bu tehlikeli durumlar oluşturabilir. LPG’nin yapısı %70 bütan %30’u propanla oluşuyor. Propan yanıcı bir gaz olduğu için bu tehlikelere sebebiyet verebiliyor.

LPG’li Araçta Olası Tehlikeler                                                     

LPG’li bir araç satın aldığınızda veya aracınıza LPG tankeri eklettiğinizde bazı riskli durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. LPG tankeriniz olduğu için her zaman olduğundan daha dikkatli davranmanız gerekebilir.

  • Herhangi bir kaçak şüphesi olursa LPG sistemi kapatılarak yetkili servis aranmalıdır. İstenmeyen sonuçların önüne geçmek için her zaman dikkatli olmakta fayda var.
  • LPG ömürleri 10 sene olarak bilinse de LPG tankında bir hasar, korozyon veya paslanma varsa 10 sene bitmesini beklemeden değiştirmelisiniz.
  • LPG tankının bağlama kayışlarını sık sık kontrol etmelisiniz. Gevşeme ya da kayışlarda bir hasar söz konusuysa yetkili servisi çağırarak tankı sabit bir hale getirin. LPG tankının sağlıklı bir kondisyonda olması hayati derecede önem taşımaktadır.

LPG Neden Kasko Şirketine Bildirilmelidir?

Aracınızda yaptığınız her değişiklikte olduğu gibi LPG yakıtına geçtiğiniz zaman da sigorta şirketinizle iletişime geçerek bunu poliçenize ekletmeniz gerekiyor. Tasarruf yapmak için LPG yakıtına geçtiğiniz halde daha büyük masraflarla karşı karşıya kalmak istemezsiniz. Aracınızda bu tarz bir değişiklik yaptığınızda ve sigorta şirketinizi bildirmediğiniz takdirde olası bir LPG kaynaklı hasarda tazminat almanız mümkün olmayacaktır.

 

Tamoniki.com aracılığıyla 7/24 online olarak farklı sigorta şirketlerinin trafik sigortası ve kasko teklif fiyatlarını ve kapsamlarını karşılaştırabilirsiniz.