Yeni Trend: Mini Kasko
Yayınlanma Tarihi : 5 Şubat 2019

Yeni Trend: Mini Kasko

Bilindiği üzere kasko; kasko, tam kasko, genişletilmiş kasko ve dar kasko olarak dörde ayrılıyor. Yükselen kur değerleriyle kasko yaptıranların sayısında büyük bir azalma meydana geldi. Bu da sigorta şirketlerinin mini kasko çözümüne yol açtı. Bu kasko türünde ana teminatlar diğerlerine göre daha az olsa da, bütçe olarak uygun olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Mini kasko genel itibariyle araçlarını belli durumlardan korumak isteyen ama yüksek meblağlar ödemek istemeyen araç sahiplerinin tercih ettiği bir kasko türüdür. Bu kaskoyu, genel bir kaskoyu farklı bir formatta uygun bir fiyata almak olarak düşünmek mümkün.

 

Kasko türleri ve kapsamlarıyla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz kasko sigortası hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Mini Kasko Teminatları Nelerdir?

Normal bir kaskoda ana teminatlar; çarpma, çarpılma, çalınma ve yanma durumlarını kapsıyor. Mini kasko, bütçe olarak daha avantajlı olsa da aracınızı koruma açısından daha kısıtlı bir kasko türü olarak biliniyor. Mini kaskoda araç hasarının poliçede belirlenen limitler dahilinde teminat altına alınacağı da önemli bir detay olarak dikkat çekiyor. Mini kaskoda teminatlar sigorta şirketine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İsterseniz dar kaskonuza ferdi kaza teminatı, ihtiyari mali sorumluluk teminatı, çekici desteği gibi ek teminatlar ekletebilirsiniz. Uzun süredir kasko kullanan araç sahiplerinin, mini kasko alırken hasarsızlık indirim imkanlarından faydalanması da mümkün.

 

Dar kasko yaptırırken fiyat-performans karşılaştırması yapmak çok önemlidir. Poliçenizi seçerken hangi teminatların karşılandığını incelemenizi ve fiyatının buna oranla hangi seviyede olduğuna bakmanızı öneririz. Dövizin yükselmesiyle ve yedek parça fiyatlarının artmasıyla ortaya çıkan mini kasko türü, genel olarak “Ben kaza yapmıyorum.” diyen sürücüler tarafından tercih ediliyor.

Mini Kaskoda Nelere Dikkat Edilmeli?

Dar kasko diğer kasko seçeneklerinden farklı olarak daha az ana teminat barındırıyor. Dolayısıyla kasko hizmetleri kapsamında güvence altına alınan birçok risk dar kaskoda poliçe kapsamına girmeyebiliyor. Fakat araç sahipleri, yüksek kasko bedelleri ödememek için, meslek grubu veya risk faktörlerine göre kendileri için gerekli gördükleri teminatları isteğe bağlı olarak kasko poliçelerine ekleyerek prim ödemelerini düşük tutmaya çalışıyorlar. Mini kaskolar genellikle asistans hizmetleri barındırmıyor. Uygun fiyatları nedeniyle tercih edilen bu kasko türü son dönemde oldukça revaçta. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli iki nokta, risklerin doğru değerlendirilmesi ve kasko fiyat karşılaştırma işleminin yapılmasıdır.

 

Tamoniki.com ile sadece aracınızın modelini ve temel kişisel bilgilerinizi girerek kasko karşılaştırma işleminizi kolaylıkla yapabilir, size özel önerilen teminatlarla kendi dar kaskonuzu dakikalar içinde seçebilirsiniz.