Muafiyetli Kasko Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 4 Mart 2019

Muafiyetli Kasko Nedir?

Araç sahiplerinin kasko seçerken yaşadıkları en büyük karmaşalardan biri de en uygun kaskonun hangisi olduğuna karar verme sürecidir. Aracın kullanım amacı, kullanıldığı şehir ve yaşı, seçilecek kaskonun teminatlarına karar verirken üzerinde durulması gereken temel noktalardır. Muafiyetli kasko da, tam ve teminat kapsamları geniş kasko paketlerine ihtiyaç duyulmayan zamanlarda araç sahiplerinin yardımına koşan bir çeşit araç kaskosu. Muafiyetli kasko temel olarak hasarın belirli bir miktarını sigortalının karşılaması temeline dayanıyor.

Muafiyetli Kasko Nasıl Uygulanır?

Araç sahiplerinin kasko tercihleri, aracın kullanım amacı ve diğer şartlara göre değişirken, aynı zamanda sigorta prim maliyetleri de kasko seçimini etkilemektedir. Örneğin, günlük olarak şehir içi trafikte kullanılan bir aracın küçük çarpma ve sürtme hasarları yaşaması daha yüksek bir ihtimaldir. Bu gibi küçük hasarlarda kasko poliçesini devreye sokup sokmak tamamen araç sahibinin inisiyatifine kalıyor. Küçük hasarları kendisi karşılamak isteyen, daha büyük maliyetli hasarlarda kasko sigortasından faydalanmak isteyen sürücüler bu kaskoyu tercih edebiliyor.

 

Muafiyetli kasko, özü itibariyle araç kasko değeri üzerinden belirlenecek limite kadar zararları sigortalı tarafın karşılaması temeline dayanıyor. Örneğin araç kasko değeri 80.000 TL olan bir aracın kasko poliçesinde kasko muafiyet oranı %5 olarak belirlendiyse, araç sahibi araç bedelinin %5’ine denk gelen 4.000 TL’ye kadar olan hasarların kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt etmiş oluyor. Bu örnekteki gibi düzenlenen bir kasko poliçesi kapsamında 4.000 TL’yi geçmeyen her hasar araç sahibi tarafından karşılanırken, 4.000 TL’nin üzerindeki hasarlarında 4.000 TL’lik kısmı araç sahibine ait oluyor. Örneğin 9.000 TL’lik bir hasarın 5.000 TL’si sigorta şirketi tarafından karşılanıyor. Kasko sigortasında muafiyet bedeli “yüzde” olarak belirtilebileceği gibi, sabit bir bedel olarak da kasko poliçesine eklenebiliyor. Bu da muafiyet oranının, aracın rayiç bedeli üzerinde gerçekleşebilecek değişimlerden etkilenmemesini sağlıyor.

Muafiyetli Kasko Nasıl Faydalar Sağlar?

Muafiyetli kasko, çok sık düşük maliyetli hasarlar yaşayan araçlar için oldukça uygun bir kasko poliçe türü. Günlük olarak şehir içi trafikte seyreden veya ticari amaçlarla kullanılan bir aracın hasarlarında belli bir limitten sonra sigorta şirketinin ödeme yapması, bir yandan da sigorta prim bedelini düşürerek araç sahibini rahatlatıyor. Özellikle kasko poliçesinde mini onarım teminatı varsa, muafiyetli kasko sigortası hayli kullanışlı bir hal alıyor. Mini onarım teminatı, kaskoya eklenmesi halinde belli başlı küçük masrafları hasarsızlık durumunu bozmadan karşılayabiliyor. Örneğin yan aynaların biri hasar gördüğünde, tamponda sürtmeye bağlı bir çizik oluştuğunda mini onarım teminatı ile hasarsızlık indirimi korunarak hasar giderilebiliyor. Muafiyetli kasko ile sürücü küçük hasarları sigorta şirketinden temin etmeyeceği için hasarsızlık indirimi de korunmuş oluyor. Muafiyetli poliçelerde kasko fiyatları da diğerlerine nazaran daha makul bir aralıkta seyrediyor.

Muafiyetli Kasko Kimler için Tavsiye Ediliyor?

Muafiyetli kaskoyu tercih etmeden önce dikkat edilmesi gereken birkaç husus söz konusu. Aracın günlük kullanım amacı ve şehir içi trafikte geçirilen süre kasko tercihi için önem arz ediyor. Özellikle büyük şehirlerde yoğun trafik içerisinde küçük maliyetli hasarlar yaşayan bir sürücü için en avantajlı kaskolardan biri de bu kasko türü oluyor. Mini onarım teminatı içeren kasko poliçelerinde, muafiyetli kasko tercihi sizi yüksek sigorta primleri ödemekten kurtarırken, aynı zamanda kasko poliçesinin avantajlarından da faydalanmanıza imkan tanıyor.

 

Tamoniki.com üzerinden 7 gün 24 saat kasko karşılaştırma işlemlerinizi yapabilir, sizin için en uygun kasko sigortasını bulabilirsiniz.