Ortalama Kasko Fiyatları 2019
Yayınlanma Tarihi : 11 Haziran 2019

Ortalama Kasko Fiyatları 2019

Kasko sigortası, trafikte güven içinde seyahat etmek isteyen sürücülerin sıkça tercih ettiği bir sigorta türü. Trafik sigortasından farklı olarak karışılan kazada sürücünün kusurunun olup olmadığına bakmaksızın, araçtaki hasarları güvence altına alan kasko sigortası, birçok araç sahibi tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Trafik sigortasına göre çok daha geniş bir teminat yelpazesi sunan kasko, buna bağlı olarak da değişken bir fiyat aralığına sahiptir.

Kasko Fiyatını Etkileyen Faktörler

Kasko sigortasında fiyatı etkileyen birçok faktör söz konusudur. Bunların başlıcaları sürücünün geçmiş kazaları, aracın yaşı ve kullanıldığı şehirdir.

 

Sürücünün Hasar Geçmişi: Araç sahibinin, geçmişte karışmış olduğu kazalar yeni poliçe dönemine daha yüksek kasko primi olarak yansıyabilmektedir. Bununla beraber sürücünün hasarsız olarak tamamladığı her poliçe döneminin sonunda hasarsızlık indirimi hakkı elde etmesi de mümkündür.

 

Aracın Yaşı: Kasko sigortası kapsamında ancak 15 yaşından genç araçlara sigorta yapılmaktadır. Yedek parça temini ve kronik hasarlar bakımından daha riskli olarak görülen 15 yaş üzeri araçlar kaskonun kapsamı dışındadır. Dolayısıyla bir aracın yaşı yükseldikçe sigorta şirketi için yarattığı risk ve sigorta prim tutarları da yükselmektedir.

 

Aracın Kullanıldığı Şehir: Türkiye’nin her şehrinde trafik ve kaza yoğunluğu birbirinin aynı değildir. Örneğin ülkemizin en çok kaza yaşanan şehri İstanbul ile en az kaza yaşanan ili Tunceli arasında, kasko prim ödemeleri arasında farklar ortaya çıkabilmektedir.

Ortalama Kasko Fiyatları Ne Kadar?

Kasko sigortası fiyatlarında değişikliğe sebep olan en önemli etken poliçeyi hazırlayan sigorta şirketinin yıllara ve dönemlere göre ödediği tazminat miktarıdır. Dolayısıyla, araç yedek parça piyasası ile servis ve tamirhanelerdeki ekonomik değişikler kasko sigortası fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.

 

En güncel verilere göre 2019 yılının ilk çeyreğinde otomobil türünde yazılan kasko poliçelerinin ortalama fiyatı 1.491 TL olmuştur. Sektörel değişimlere ve seçilen teminatlara göre bu rakamın değişmesi beklenmektedir.

 

Kasko fiyatları üzerinde en önemli etkiye sahip değişkenlerden biri de kasko poliçesinin kapsadığı sigortanın yapıldığı araç türüdür. Örneğin hususi, yani özel araçlar, ticari amaçla kullanılan araçlara göre daha uygun kasko fiyatları almaktadır. Aşağıdaki listede, araç türlerine göre kasko fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

 

Araç TürüOrtalama Kasko Primi
Otomobil1.491 TL
Taksi2.661 TL
Minibüs (Sürücü dahil 10-17 koltuk)1.649 TL
Otobüs (Sürücü dahil 18-30 koltuk)1.863 TL
Otobüs (Sürücü dahil 31 ve üzeri koltuk)8.938 TL
Kamyonet1.102 TL
Kamyon2.685 TL
İş Makinesi1.396 TL
Traktör562 TL
Römork1.470 TL
Motosiklet ve Yük Motosikleti1.183 TL
Tanker3.152 TL
Çekici3.702 TL
Özel Amaçlı Taşıt2.595 TL
Tarım Makinesi609 TL

Poliçe Türüne Göre Ortalama Kasko Fiyatları

Kasko sigortasında fiyatlar üzerinde etki eden en önemli detaylardan biri de poliçenin türüdür. Kasko sigortası temel olarak 4 ana sınıfa ayrılır. Bu sınıflar poliçenin içerdiği teminat sayısı ve türüne göre belirlenir. Kasko sigortasının 4 ana teminatı bulunmaktadır. Bu ana teminatların en az birini içermeyen poliçelere “dar kasko” adı verilmektedir. Sadece ana teminatları içeren poliçelere “kasko”; en az bir ek teminat içeren poliçelere de “genişletilmiş kasko” denilmektedir. 2018 yılında yazılan otomobil kasko poliçelerinin %98.5’i genişletilmiş kaskodur. Mevcut tüm ana ve ek teminatları barındıran poliçelere “tam kasko” adı verilmektedir. 2018 yılında Türkiye’de hiç tam kasko düzenlenmemiştir. Kasko sigortasının ana teminatları ile en çok tercih edilen ek teminatları hakkında daha detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

2019’un ilk çeyreğinde kasko türlerine göre otomobil ortalama kasko fiyatları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

 

Kasko TürüOrtalama Fiyat
Dar Kasko631 TL
Kasko1.579 TL
Genişletilmiş Kasko1.497 TL

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat online olarak kasko fiyat ve teminat karşılaştırması yapabilir, sizin için en uygun kaskoyu dakikalar içerisinde kolayca bulabilirsiniz.