Pert Kasko Sigortası Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 25 Eylül 2019

Pert Kasko Sigortası Nedir?

Bir hasar sonucunda araçların maruz kalabileceği hasar türleri birbirinden farklıdır. Hasarın gerçekleşme şekli ve maddi karşılığı genellikle, kasko sigortası kapsamında hasarın türünü belirlemektedir.

 

Pert kavramı ise özet olarak “aracın kullanılamaz hale gelmesi” durumunu ifade etmektedir. Bir aracın uğradığı hasarın tamiri için harcanması gereken miktar, o aracın kasko değerinin %70’ine ulaşmışsa veya bu oranı geçti ise araç pert olarak kabul edilir. Pert kavramının sigorta dilindeki diğer karşılığı ise “tam ziya” tabiridir.

Pert Kaskosu Neden Önemli?

Kasko sigortası, trafik sigortasından çok daha avantajlı ve yüksek limitlere sahip bir sigorta türüdür. Ancak yine de kasko sigortasında da teminat limitleri söz konusudur. Kasko poliçesinde belirtilen teminat türlerinde tazminat ödemeleri, ancak teminat limitlerine kadar yapılır.

 

Örneğin 300.000 TL kasko değerine sahip bir araç için hazırlanan kasko poliçesinde hasar türleri için belirtilen teminat limiti 250.000 TL ise, aracın pert olması durumunda ortaya çıkan masrafın teminat limitinden artan kısmı araç sahibine ait olacaktır.

 

Pert kasko sigortası ise, aracın tamamen kullanılamaz hale gelmesi durumunda, ortaya çıkan masraf ve maddi kaybın tamamını güvence altına alır. Böylelikle araç sahibi az da olsa bir mağduriyet ve maddi yükle karşı karşıya kalmamış olur.

Pert Araçlarda Sıfır Araç Teminatı

Sıfır araç klozu olarak da tabir edilen bu güvence, en az pert kaskosu kadar büyük öneme sahiptir. Özellikle sıfır kilometre olarak satın alınan araçların piyasa değeri oldukça yüksek olmaktadır. Dolayısıyla bu araçlar için yaptırılacak kasko poliçesi için bir tercih yapmak istendiğinde daha dikkatli olmak gerekebilir.

 

Sıfır araç klozu, sıfır kilometre olarak satın alınan bir aracın 12 aylık birinci poliçe dönemi içerisinde yapılan bir kaza sonucunda pert olması, yani kullanılamaz hale gelmesi durumunda o aracın güncel piyasa değerinin araç sahibine ödenmesi üzerine kurulu bir sigortadır.

 

Örneğin 2018 yılında 200.000 TL ödenerek satın alınan bir araçla 2019 yılında kaza yapıldı ise ve kazanın gerçekleştiği tarihte o aracın güncel anahtar teslim fiyatı 250.000 TL oldu ise, sıfır araç klozu sayesinde araç sahibine 250.000 TL ödenir.

 

Avantajlı kasko teklifleri almak ve içlerinden sizin için en uygun olanını seçmek Tamoniki.com ile sadece 2 dakika!