Sıfır Araba Kaskosunda Nelere Dikkat Edilmeli?
Yayınlanma Tarihi : 3 Ekim 2019

Sıfır Araba Kaskosunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni, sıfır kilometre bir araç almak isteyen sürücülerin en büyük çekincelerinden biri, araçlarının ihtiyacına yönelik en avantajlı kasko poliçesini bulabilmek. Özellikle teminat limitleri ve kapsamlarını inceleyen sürücüler, almak istedikleri poliçenin, aracın muhtemel ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamayacağı yönünde soru işaretleri ile karşılaşıyor.

 

Öncelikle belirtmek gerekir ki, sıfır bir aracın kasko sigortasında ihtiyaç duyacağı teminatlar, ikinci el araçlara göre farklı olabilir. Bu durumda en etkili olan sebep, sıfır kilometre bir aracın piyasa ve kasko değerinin yüksek olmasıdır.

 

Tamoniki.com Kasko Değer Listesi üzerinden güncel kasko değerlerine ulaşabilirsiniz.

Sıfır Araç Kaskosunda Avantajlı Teminatlar

Sıfır bir araç, ikinci el araçlara göre çok daha yüksek piyasa bedellerine sahiptir. Hal böyle olunca aracın kasko değeri de yükselir ve bu durum da poliçe fiyatlarını doğrudan etkiler. Sıfır araçta kasko poliçesinden maksimum verimi alabilmek için de bazı özel teminatlara dikkat etmek gerekir.

 

Sıfır Araç Teminatı

 

Sıfır kilometre arabalara özel, “sıfır araç klozu” adı verilen bu teminat, yeni araba almak isteyen sürücüler için en önemli güvencedir. Bu teminat ile sıfır kilometre olarak alınan bir aracın, ilk bir yıllık poliçe dönemi içerisinde karışacağı bir kaza sonucunda kullanılamaz hale gelmesi riski güvence altına alınmaktadır.

 

Sıfır araç klozu ile aracın ilk bir yılda karıştığı bir kazada, %70’in üzerinde hasar alması, yani pert olması durumunda aracın güncel anahtar teslim piyasa değeri mal sahibine ödenir. Örneğin, 2018 yılında sıfır kilometre olarak 80.000 TL’ye alınmış bir araç ile 2019 yılında bir kazaya karışıldıysa ve araç pert olduysa, aracın 2019 yılındaki anahtar teslim satış fiyatı sigorta şirketi tarafından araç sahibine tazmin edilir.

 

Çalınma ve Çalınmaya Teşebbüs Teminatı

 

Yeni araçlar, kuşkusuz oto hırsızlarının en çok ilgisini çeken arabalardır. Bu araçların yüksek piyasa değerleri ve değişen parça maliyetleri de yüksek olduğu için hırsızlık, gasp, çalınma veya çalınmaya teşebbüs gibi durumlarda, hatta araç çalındıktan sonra bulunmasına kadar geçen sürede ortaya çıkan maddi hasarlarda devreye giren çalınma ve çalınmaya teşebbüs teminatı, araç sahibini büyük bir maddi yükten korur.

Tamoniki.com ile Sıfır Araç Kaskosu

Henüz almadığınız fakat almayı düşündüğünüz bir araç için de, Tamoniki.com üzerinden kasko poliçesi sorgusu yapabilirsiniz. 2018 ve 2019 yıllarında satışa sunulan her marka ve model araç için Tamoniki.com üzerinden, plakasını henüz almamış olsanız dahi kasko poliçelerini inceleyebilir, kasko fiyat teklifi alabilirsiniz.