TSB Kasko Değer Listesini Nasıl Hesaplar?
Yayınlanma Tarihi : 23 Ağustos 2019

TSB Kasko Değer Listesini Nasıl Hesaplar?

Kasko değer listesi, bu konuda Türkiye’deki yetkili kurum olan Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından aylık olarak yayımlanan bir listedir. TSB kasko değer listesi, bir aracın en güncel piyasa değerini belirtir. Kasko poliçesinde belirtilen bir rizikonun gerçekleşmesi halinde sigorta şirketi, aracını sigortalatan poliçe sahibine, bu listede belirtilen meblağ üzerinden ödeme yapar.

TSB Kasko Değer Listesi Nasıl Belirlenir?

TSB’nin güncel kasko değer listesini belirlemek için kullandığı çokça araç bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 

  • Online Araç Satış Platformları: İnternet üzerinden araç satışı, son yıllarda oldukça artan bir trend. TSB de, ulaştığı istatistiğin doğruluğunu artırmak adına, satış fiyatına daha kolay ulaşılan bu kanalı tercih etmektedir. Online araç satış platformlarındaki fiyatlar, bir aracın ortalama bedelini gösteren kasko değer listesinin hazırlanmasını etkin olarak kullanılmaktadır.

 

  • Galeriler: Bir aracın galeri satış fiyatı da, piyasa değerini belirleyen önemli unsurlardan biridir. Bu bağlamda TSB, galerilerin söz konusu aracı ne kadar fiyat ile satışa çıkardığını kasko değer listesinde dikkate alır.

 

  • Oto Satış Pazarları: Türkiye’de birçok şehirde kurulan sahibinden araç satış pazarları TSB için, oldukça önemli veri kaynaklarıdır. Bu kaynaklardan elde edilen bilgiler de kasko değer listesinde kullanılır.

 

  • Otomotiv Distribütörleri: Özellikle sıfır araçların piyasa fiyatının belirlenmesinde, yurt dışından araç ithal ederek Türkiye’de satışını gerçekleştiren otomotiv distribütörlerinden alınan veriler de kullanılır.

 

TSB Kasko Değer Listesi Nerelerde Kullanılır?

Kasko değer listesi trafik sigortası ve kasko gibi oto sigorta ürünlerde, hasar tespitinin ardından tazminat miktarının belirlenmesinde kullanılır. Otomotiv fiyatlarının değişken olması sebebiyle de, hem araç sahibi hem de sigorta şirketi için büyük önem taşır.

 

Örneğin 2014 yılında, sıfır olarak 60.000 TL’ye alınan bir araç için sigorta şirketi hep aynı anahtar teslim fiyatı üzerinden poliçe düzenlemez. Aynı aracın ikinci eli 2019 yılında, kur farkı sebebiyle 75.000 TL oldu ise, TSB kasko değer listesi sayesinde araç sahibi, güncel fiyat üzerinden tazminat ödemesi alır.

 

TSB kasko değer listesinde araç için belirtilen rayiç bedelin, tazminat ödemesine doğrudan yansıdığı durumların başında aracın perte çıkması gelir. Bir sigorta terimi olarak pert, bir aracın tamir masrafının, piyasa değerinin %70’ini geçmesine denir. Bu araçlar artık trafiğe çıkamaz olarak kabul edilir ve aracın güncel kasko değeri sigortalıya tazminat olarak ödenir. Dolayısıyla 2014 yılında aracına 60.000 TL veren bir sürücü, 5 senelik kullanımın ardından perte çıkan aynı araç için 75.000 TL tazminat ödemesi alabilir.

 

Tamoniki.com Kasko Değer Listesi üzerinden güncel kasko değerlerine ulaşabilirsiniz.