Araç Sigorta Fiyatları Neye Göre Değişir?
Yayınlanma Tarihi : 5 Şubat 2019

Araç Sigorta Fiyatları Neye Göre Değişir?

Araç sigorta fiyatı sorgulama işlemi neden önemlidir? Bilindiği üzere trafik sigortası yaptırmak tüm araç sahipleri için zorunlu kılınmıştır. Sigorta zorunlu kılındığı için belirli bir üst fiyat limiti de getirilmiştir. Dolayısıyla trafik sigortası işlemlerinde tavan fiyatları söz konusudur. Trafik sigortası başkalarına veya başkalarının araçlarına verebileceğiniz zararları teminat altına alan bir sigorta türüdür. Kasko sigortası zorunlu olmasa da kaza sonrasında oluşabilecek maddi külfetlerden kurtulmak için kendi aracınızı teminat altına almak için yaptırdığınız poliçe türüdür. Kasko yaptırarak gelecekte sorun yaratacak maddi ve manevi hasarları teminat altına alabilirsiniz. Peki araç sigorta fiyatı hangi unsurlara göre belirleniyor?

Trafik Sigortası Fiyatlarını Belirleyen Unsurlar

 Trafik sigortası poliçenizi alırken ödeyeceğiniz prim tutarını etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Zorunlu trafik sigortasını araç sahibi olduğu sürece yenilemek yasal bir gereklilik olup, trafik sigortası olmaksızın trafiğe çıkan araçlar trafikten men edilir. Trafik sigortası primlerinizi etkileyen faktörleri listeledik.

 • Aracın bağlı olduğu il, trafik sigortası fiyatına doğrudan etki etmektedir. Bu durumun sebebi, trafik yoğunluğunun nasıl olduğuna göre kaza riski faktörünün hesaplanmasıyla alakalıdır.
 • Aracın üretim yılı da sigorta fiyatını doğrudan etkiler. Eski model bir araçla yeni model araçların sigorta fiyatları farklılık göstermektedir.
 • Araç sahibinin sürücülük geçmişi önemli bir etkendir. Basamak sistemindeki 7 basamaktan hangisinde yer aldığına göre düşük veya yüksek fiyat ödeyebilir. Basamak tarifesini incelemek için “Trafik Sigortasında Basamak Tarifesi adlı yazımızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Aracın hususi amaçla mı yoksa ticari amaçla mı kullanılacağı yine sigorta fiyatını etkileyen unsurlardandır.
 • Ruhsat sahibinin yaşı, tecrübesi gereğiyle sigorta fiyatına etki etmektedir. Uzun yıllardır sürücülük yapan biriyle yeni trafiğe çıkacak başka birisine aynı fiyat teklif edilmemektedir.

 

Trafik sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus basamak tarifesi denilebilir. Çünkü bu, fiyata doğrudan etkiye sahip en önemli kıstastır. Her yıl basamağınız o yıl kaza yapıp yapmamanıza göre değişiyor. Yani bu, dikkatli sürücüleri ödüllendiren bir sistem.

Kasko Sigortası Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar

Kasko fiyatlarını etkileyen unsurlar sigortayla hemen hemen aynıdır. Bunların haricinde tabii ki nasıl bir kasko yaptıracağınız da çok önemlidir. Kasko; Kasko, Tam Kasko, Genişletilmiş Kasko ve Dar Kasko olarak dört kategoriye ayrılıyor. Bunlar poliçenin kapsadığı ana teminatlara göre şekilleniyor. Kasko sigortasının şekli değiştikçe teminatları ve fiyatları da değişiyor.

 • Sürücünün yaşı sigortada olduğu gibi kaskoda da fiyatı etkileyen bir unsur. Tecrübeli sürücüler yeni başlayanlara kıyasla daha iyi teklifler alır.
 • Aracın yaşı kasko fiyatını doğrudan etkilemektedir. Arabanın yaşı yüksekse çıkaracağı sorunlar da yükseleceği için bu kaskonun fiyatına direkt olarak etki etmektedir.
 • Aracınızın markası ve modeli kasko fiyatına etki etmektedir.
 • Mesleğiniz de kasko fiyatını belirleyen faktörlerdendir. Mesleği itibariyle sürekli yola çıkması gereken bir insanın kaza yapma riski daha yüksek olacağından fiyatlar da ona göre şekillenecektir.
 • Trafik sigortasında da olduğu gibi kasko fiyatlarında da yaşadığınız şehrin önemi oldukça yüksek. Şehirdeki suç oranları ve trafik yoğunluğu kasko fiyat teklifinizin belirlenmesinde dikkate alınıyor.
 • Hasarsızlık indirimi yani basamak tarifesi de kasko fiyatlarına etki ediyor. Dikkatli bir sürücü olmanın ödülünü daha ucuza kasko alarak elde edebilirsiniz.

Görüldüğü üzere trafik sigortası ve kasko fiyatlarını belirleyen birçok faktör var. Bunların dışında ana ve ek teminatların değişmesi de fiyatlara etki edecektir. Aynı zamanda da sigorta şirketleri tarifelerini kendi gördükleri riskler doğrultusunda fiyatlandırabiliyor. Bu yüzden araç sigorta fiyatları şirketten şirkete farklılık gösterebiliyor.

 

Tamoniki.com aracılığıyla 7/24 online olarak kasko ve zorunlu trafik sigortası teklifi alabilir, teminat kapsamlarını, fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz