Trafik Sigortası Basamak Tarifesi
Yayınlanma Tarihi : 23 Ocak 2019

Trafik Sigortası Basamak Tarifesi

Basamak tarifesi trafik sigortası fiyatlarını etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Bildiğiniz üzere zorunlu trafik sigortalarında bir tavan fiyat sınırı var. Bundan dolayı trafik sigortası fiyatı belirlenirken sigorta şirketleri genel itibariyle iki şeye dikkat ediyor. Bunlardan birisi yaşadığınız şehirken diğeri hasarsızlık indiriminiz. Basamak tarifesine göre aracınızı kullanmaya başlama tarihinizden itibaren ne kadar süre hasarsız kaldığınıza bağlı olarak ödeyeceğiniz sigorta primi belirleniyor.

Basamak Tarifesinin İşleyişi

Basamak tarifesine göre; ilk kez trafiğe çıkan bir sürücü 4. basamaktan başlar. 7 basamaktan oluşan bu tarifede hasarsızlık durumunuza göre yükselir ya da alçalırsınız. İlk kez trafiğe çıkan bu sürücü poliçe dönemi boyunca herhangi bir hasar tazminatı ödenmesine sebep olmazsa 5. basamağa yükselerek %15 indirim hakkı kazanır. Aynı durum ikinci yılda da tekrar ederse 6. basamağa yükselerek %30 indirim hakkı kazanır. Üçüncü yılda da aynı durum olursa 7. yani en üst basamağa tırmanarak %45 hasarsızlık indirim hakkına sahip olur. Hasar sorgunuzu SBM’nin Sigortam360 sistemi üzerinden sorgulayarak almanız gereken hasarsızlık indirimini hesaplayabilirsiniz.

 

Trafik kurallarına uyan özenli sürücüleri  ödüllendirerek basamak sisteminin bir de insanları daha dikkatli olmaya yönelten yönü var. Bu yön hasar tazminatı ödenmesine sebebiyet vermeniz halinde basamak düşmek olarak size dönüyor. İlk yılında hasar ödenmesine sebep veren bir sürücü 3. basamağa düşerek poliçe fiyatlarında %50 artış meydana geliyor. Aynı durum takip eden senede de devam ederse bu sefer %100’lık bir artış meydana geliyor. Eğer üç yıl üst üste hasar ödenmesine neden olursanız poliçe fiyatına %150’lık bir artış uygulanır. Aşağıdaki tabloda beş büyük şehirdeki otomobiller için basamak tarifeleri doğrultusunda trafik sigortası primlerini görebilirsiniz.

2019 Büyük Şehirlerdeki Basamak Tarifesi Prim Ücretleri

Dikkatli sürücüleri ödüllendiren basamak sistemi aynı zamanda diğer sürücülere de özenli bir şekilde trafiğe çıkmaları için uyarı niteliğinde fiyat aralıklarına sahiptir. Aşağıdaki tabloda beş büyük şehirdeki otomobiller için trafik sigortası primlerini görebilirsiniz.

 

2019 Trafik Sigortası Primleri1. Basamak4. Basamak7. Basamak
İstanbul3.010 TL1.204 TL662 TL
Ankara
2.924 TL1.170 TL643 TL
Bursa2.924 TL1.170 TL643 TL
İzmir2.839 TL1.136 TL625 TL
Antalya2.783 TL1.113 TL612 TL

Zorunlu trafik sigorta fiyatları yalnız basamak tarifesi sistemine ve yaşadığınız şehre göre belirlenmez. Diğer kişisel bilgileriniz ve sigorta şirketlerinin kendi koşulları poliçe fiyatınızı belirlerken önemli rol oynar. Tamoniki.com aracılığıyla farklı sigorta şirketlerinden trafik sigortası fiyat teklifleri alarak teminat kapsamlarını ve fiyatlarını karşılaştırabilir sizin için en uygun trafik sigortasına ulaşabilirsiniz.