Ceza Puanı Trafik Sigortasını Etkiler mi?
Yayınlanma Tarihi : 10 Haziran 2019

Ceza Puanı Trafik Sigortasını Etkiler mi?

Zorunlu trafik sigortası araç sahiplerini ve yolcuları, trafikte karşılaşabilecekleri risklere karşı güvence altına alan bir sigorta türüdür. Bu yönüyle trafik sigortası, prim belirleme usulleri bakımından, sürücülerin geçmişte trafikte sebep oldukları risk ve hasarları göz önünde bulundurmaktadır.

 

Trafik sigortasına sahip olan sürücülerin ödeyecekleri sigorta primleri üzerinde en büyük etkiye sahip olan unsur, kusurlu olarak karıştıkları kaza sayısıdır. Bu kaza geçmişinin dışında trafik kuralları ihlalleri de 2019 yılı itibariyle trafik sigortası prim belirleme usulü dahiline alınmıştır.

Trafik Sigortası Prim Belirleme Usulü

Trafik sigortası, tüm araç sahiplerinden toplanan primlerle yaratılmış bir güvence havuzu olarak düşünülebilir. Zorunlu tutulan bu sigorta ile tüm sürücülerin trafikte güven içerisinde seyahat etmesi ve yaşanabilecek hasarlarda kusuru ve sorumluluğu bulunmayan tarafın haklarının korunması amaçlanmaktadır.

 

Dolayısıyla sürücülerin ödeyeceği primler de, 2019 yılına kadar, geçmişte kusurlu olarak karıştıkları kazalar üzerinden değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme ile bir sürücü bir poliçe dönemi içerisinde kusurlu olarak karıştığı her kazada, gelecek poliçe döneminde ödeyeceği primin yükselmesine sebep olur. Aynı şekilde bir poliçe dönemini hasarsız veya kusurlu olarak kazaya karışmadan kapatan her araç sahibi de, hasarsızlık indirimi almaya başlar.

Sigorta Priminde Trafik Ceza Puanı

2019 yılı itibariyle zorunlu trafik sigortası prim belirleme usullerine trafik kuralları ihlalleri de eklenmiştir. Bu değişiklikle birlikte, trafik sigortası prim dağıtımında daha adil bir yöntem sağlanmıştır. Böylelikle, sürücüler bir kazaya sebep olmasalar dahi, yaptıkları kaza riskini artıran trafik kuralları ihlallerinden de sorumlu tutulmaya başlamışlardır. Örneğin bir sürücü, bir poliçe dönemi boyunca hiçbir kazaya karışmamış olsa dahi, trafik kurallarını ihlal etmesi sebebiyle kendisine ceza puanı uygulandı ise, gelecek poliçe döneminde daha yüksek trafik sigortası primi ödemek durumunda kalacaktır.

 

Trafik kuralları ihlalleri konusunda, sürücülere idari para cezası dışında farklı yaptırımlar uygulanmaktadır. Yapılan bu yeni düzenleme de bu yönde bir caydırıcılık olarak değerlendirilebilir. Trafik kurallarını ihlal eden sürücüler ceza puanı ile ehliyete veya stajyer ehliyete el konması gibi durumlarla karşılaşıyorlardı. Stajyer ehliyet hakkında daha detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bu düzenleme ile birlikte artık daha yüksek trafik sigortası primleri de söz konusu olabilecek.