En Ucuz Trafik Sigortası Nasıl Bulunur?
Yayınlanma Tarihi : 3 Ocak 2019

En Ucuz Trafik Sigortası Nasıl Bulunur?

Trafik sigortası kapsamı ve teminatları belirli olan üçüncü kişilerin hasarını karşılayan ve teminat tutarları devlet tarafından belirlenen zorunlu bir sigorta türüdür. Primi belirlemede sigorta şirketleri serbest bir yapıya sahiplerdir. Kanun gereği tavan fiyat uygulamasına geçen sigorta şirketlerinin her ne kadar sundukları trafik sigortası primi teklifleri kurallarla belirlenlese de fiyatlarda az da olsa değişiklikler olabilmektedir. Bu yüzden trafik sigortası yaptırmadan önce farklı sigorta şirketlerinden fiyat almanız önemli.

 

Tamoniki.com sayesinde sigorta şirketlerinin verdiği teklifleri karşılaştırabilir, sizin için en uygun trafik sigortası ve kasko fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası ile Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dünyada en çok tercih edilen ulaşım şekli olan kara yolu aynı zamanda en yüksek kaza oranına sahiptir. TÜİK verilerine göre Türkiye’de sadece 2016 yılında toplam 1 milyon 182 bin 491 adet trafik kazası meydana gelmiştir. Bu sebeple, trafiğe çıktığınızda hem kendinizi hem de oluşabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırmak için zorunlu trafik sigortası ve kaskonun getirilerini bilmeli ve faydalarından yararlanılmalıdır.

 

Kara yolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası ya da kısaca trafik sigortası, Kara Yolları Trafik Kanunu gereği kara yollarında meydana gelen kazalarda karşı tarafın maddi ve fiziki zararlarını korumaya yönelik yaptırılması zorunlu olan sigortadır. Trafik sigortasının sınırları devlet tarafından belirlenir ve sabittir. Trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkması yasaktır. Sıkça kasko sigortasıyla karıştırılan zorunlu trafik sigortası, kasko sigortasının aksine yapıldığı aracın zararlarını değil; karşı tarafın maddi ve fiziki zararlarını karşılar. Kasko yerine kullanılamaz. Kaza durumunda manevi tazminatları karşılamaz.

 

Kara taşıtları sigortası veya bilinen adıyla kasko ise aracın kaza yapması, yanması, çalınması ya da çalınma girişimi sonucunda alacağı zararların poliçe sınırları içinde giderilmesini kapsayan sigorta çeşididir. İsteğe bağlı olan kasko sigortası, kaza durumlarında ait olduğu aracın zararlarını yapılan poliçenin kurallarına göre (hasarın bir kısmını ya da tamamını) karşılar. Kasko fiyatları, poliçenin neleri kapsadığına göre değişiklik gösterdiği için temel amaç; kaskonun en ucuzunu değil en avantajlısını bulmaktır.

 

Trafik sigortası ve kasko arasındaki farkların detaylarına 7 Fark: Kasko ve Trafik Sigortası yazımızdan da ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortası Limitleri Nelerdir?

Trafik sigortası limitleri, trafik kazası esnasında oluşan zararlara göre değişiklik göstermektedir. Limitler, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve tüm sigorta şirketleri bu oranlara göre hareket eder. Yaralanmalarda hastane ve tedavi masrafları karşılanırken vefat durumunda ise tazminat oranları limit değerlerini etkiler. Kanunlar gereği zorunlu trafik sigortası hesaplama oranlarında basamak sistemi kullanılır. Basamak sistemine göre, sürücülerin geçmiş dönemlerdeki trafik performansları poliçeye indirim veya zam olarak yansır. Belirlenen tavan fiyatlarla birlikte poliçe fiyatları kolaylıkla hesaplanır. Tüm sigorta şirketleri kanun gereği bu hesap sonucu oluşturduğu teklifi trafik sigortası için sunmak zorundadır. Bu zorunluluk sayesinde, sigorta şirketlerinin teklif sunmama durumunda zorunlu sigortanın yaptırılmamasının önüne geçilmektedir. En kolay ve hesaplı yol gösterici olan Tamoniki.com ile farklı sigorta şirketlerinin kasko ve trafik sigortası tekliflerini bulabilirsiniz. Ayrıca poliçe detaylarını sorgulayıp çeşitli seçenekleri karşılaştırarak bütçenize en uygun sigortayı öğrenebilir ve en ucuz trafik sigortası poliçenizi 7/24 online olarak karşılaştırabilirsiniz.