En Uygun Trafik Sigortası Nasıl Bulunur?
Yayınlanma Tarihi : 15 Nisan 2019

En Uygun Trafik Sigortası Nasıl Bulunur?

Trafik sigortası yasal olarak tüm araçlar için zorunlu tutulan bir sigorta türü olmakla beraber, araç sahipleri de poliçe yenileme dönemlerinde en uygun trafik sigortasını bulabilmek için çaba sarf etmektedirler. Trafiğe çıkan tüm araçların bu sigortaya sahip olması gerekirken, sigortasız bir araç polis tarafından durdurulduğunda trafikten çekilmesi durumu dahi söz konusu olmaktadır. Trafik sigortası geciken bir araç için her ay %5 faiz uygulanmaktadır.

 

Hal böyle olunca, poliçe yenileme dönemlerinde sürücüler hem en uygun teklifi almaya hem de yasal süreyi geçirmemeye çalışıyor. Bu noktada en uygun trafik sigortası teklifini alabilmek için en doğru yolun hangisi olduğu akıllarda soru işareti yaratıyor.

Trafik Sigortası Teklifleri Farklılık Gösteriyor mu?

Trafik sigortası, trafiğe çıkan tüm araçlar için zorunlu tutulduğundan, devlet tarafından yapılan bir düzenlemeyle maksimum prim miktarları belirlendi. Bu sayede, sürücülerin ödeyeceği en yüksek bedelle sigorta şirketlerinin teklifleri sınırlandırılmış oluyor. Bu uygulamaya “Azami Prim Sistemi” deniyor.

 

Sigorta şirketlerinden teklif alırken, bu durumu göz önünde bulundurmakta fayda var. Trafik sigortası primlerinin bir üst limitle belirlendiğini bilen araç sahipleri bazen karşılarına çıkan ilk teklifi kabul edebiliyor. Fakat buradaki en büyük yanılgı, her teklifin aynı veya birbirine çok yakın fiyatlarda olduğu konusunda. Devlet tarafından bir üst sınır belirlenmiş olsa dahi, sigorta şirketlerinin birbirinden çok farklı fiyat teklifleri sunması gayet mümkün. Dolayısıyla en uygun trafik sigortası için araştırma yaparken en çok dikkat edilmesi gereken nokta fiyat karşılaştırması yapmak.

Trafik Sigortası Teklifleri Nasıl Belirleniyor?

Trafik sigortası tekliflerinde en önemli etkenlerden biri araç sahibinin basamak tarifesi içindeki sıralaması. Az kaza yapan sürücünün daha az, sık kaza yapan araç sahiplerinin ise daha çok prim ödemesi temeline dayanan bu sistem ile araç sahiplerine bulundukları basamağa göre azami limit uygulanıyor. Örneğin, 3 yıl boyunca hiçbir kazaya kusurlu olarak karışmayan bir araç sahibi, kusurlu olarak kazaya karışan sürücüye nazaran çok daha düşük miktarlarda teklif alabiliyor. Basamak tarifesi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Zorunlu trafik sigortası tekliflerinde fiyat üzerinde etkili olan bir diğer unsur da aracın hangi şehirde kullanılacağı. Buna göre, Türkiye’nin en çok kaza yaşanan illerinden olan İstanbul’da sürücüler daha yüksek primler ödüyorken, en az kaza yaşanan ili Tunceli’de daha düşük primler söz konusu oluyor. Bununla beraber aracın ticari amaçla mı hususi amaçla mı kullanılacağı da prim miktarını etkileyen bir diğer unsur.

En Uygun Trafik Sigortası için Ne Yapılmalı?

Trafik sigortası alırken daha uygun fiyatlar bulabilmek için mutlaka karşılaştırma yapılmalı. Sigorta şirketleri, aynı sürücü için birbirinden çok farklı trafik sigortası teklifleri sunabilmektedir. Bu doğrultuda sigorta şirketlerinin tekliflerini aynı ekranda, aralarındaki farklarla birlikte görmek araç sahiplerinin işini hayli kolaylaştırmaktadır.

 

Fiyat karşılaştırmasının yanı sıra şirketlerin sunduğu teminatların kıyaslanması da önemli bir noktadır. Azami prim sistemi sebebiyle sigorta şirketleri belirli bir fiyat aralığıyla sınırlandırıldığı için, şirketler arası rekabet teminatlar üzerinde de gelişmektedir. Bilindiği üzere trafik sigortası, yaşanabilecek kazalarda karşı tarafın hasarlarını tazmin etmektedir. Fakat birçok sigorta şirketi, sundukları poliçelere ilave ettikleri ek teminatlar ile araç sahibinin de birçok hasar ve harcamasını güvence altına almaktadır. Örneğin, teklif edilen poliçede yol yardım ve çekici hizmeti, mini onarım hizmeti gibi ekstra imkanlar sunan sigorta şirketleri de bulunmaktadır. Bu doğrultuda trafik sigortası satın almadan önce hem fiyat hem de teminat bakımından karşılaştırma yapma büyük öneme sahiptir.

 

Tamoniki.com ile trafik sigortası tekliflerini hem fiyat hem de teminat ve kapsamlar bakımından karşılaştırabilir, en uygun trafik sigortasını kolayca bulabilirsiniz.