Trafik Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?
Yayınlanma Tarihi : 22 Temmuz 2019

Trafik Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası, araçların trafikte seyir halindeyken karışabileceği maddi hasarla sınırlı ve yaralanma veya ölümlere yol açan kazalarda kusuru bulunmayan tarafın hasarını karşılayan sigorta türüdür. Bu yönüyle trafik sigortası, bir tür mali sorumluluk sigortasıdır. Bu poliçe ile trafiğe çıkan sürücülerin hem mal hem de can güvenliği bakımından daha huzurlu bir şekilde seyahat etmeleri amaçlanmaktadır.

 

Hal böyle olunca trafik sigortası hesaplama işlemlerinde, sürücülerin geçmiş dönemde trafikte yarattıkları riskleri dikkate alır. Böylelikle her sürücü, trafik sigortası prim havuzuna trafikte yarattığı risk kadar katkıda bulunur ve adil bir prim dağılımı sağlanmış olur.

Trafik Sigortası Hesaplamada Tarife Sistemi

Basamak tarifesi adı verilen sistemle birlikte, sürücüler geçmişte karıştıkları kazalar ile değerlendirilmektedir. Ehliyet alarak trafiğe çıkan her sürücü, basamak tarifesine de 4. basamaktan giriş yapmış olur. Bu basamak, tarifedeki ortanca basamaktır. 12 aylık bir poliçe dönemini kazasız veya kusurlu olarak kazaya karışmadan bitiren bir sürücü gelecek poliçe döneminde 4. sıraya yükselir ve daha az sigorta primi öder. Aynı sürücü, ilk poliçe döneminde bir defa kusurlu olarak kazaya karıştıysa bir üst tarife olan 3. basamağa; iki defa kusurlu kaza yaptı ise 2 basamak gerileyerek 2. basamağa gelir. 1. basamak diğerlerinden farklı olarak, “ Riskli Sigortalılar Havuzu” olarak adlandırılır ve bu basamakta bulunan sürücülerin hasarları, sadece onların ödedikleri primlerden oluşan havuzdan karşılanır.

Trafik Sigortası Hesaplamada Ceza Puanı

2019 yılı itibariyle, daha adil bir prim dağılımı sağlanması için, trafik sigortası prim belirleme usulleri arasına trafik cezaları da eklendi. Eskiden yalnızca karışılan trafik kazaları basamağı ve primi olumsuz etkilerken, artık trafik kuralları ihlalleri sebebiyle sürücüye uygulanan cezalar da daha yüksek primlere sebep olabilecek.

 

Bu uygulama ile birlikte hem sürücüler arasında daha adil bir prim dağılımı sağlanması, hem de trafik kuralları ihlallerinin engellenmesi yönünde caydırıcılığın artırılması amaçlanıyor. Yeni prim belirleme usulleri ile bir sürücü, kusurlu veya kusursuz hiçbir kazaya karışmasa dahi, kendisine uygulanan trafik cezası ve ceza puanı sebebiyle gelecek poliçe döneminde daha yüksek primler ödemek durumunda kalabilecek.

Trafik Sigortası Hesaplamada Teminatların Etkisi

Zorunlu trafik sigortası, bir diğer oto sigorta türü olan kasko sigortası kadar geniş bir teminat yelpazesine sahip değildir. Daha çok karşı tarafa verilecek zararları güvence altına alan trafik sigortası, araç sahibine de avantaj yaratan bazı ek teminatlarla desteklenebilmektedir.

 

Örneğin, mini onarım teminatı ile araçta ortaya çıkabilecek bazı küçük hasarların sigorta tarafından karşılanması sağlanabilir. İkame araç teminatı bulunan trafik sigortası poliçeleri de, yaşanan kazalardan sonra araç sahibine geçici araç sağlayabilmektedir. Trafik sigortası kapsamında sunulabilen kaza sonrası hizmetlerden biri de yol yardım ve çekici hizmetleridir. Ayrıca bazı sigorta şirketleri, aracın yıllık bakım masraflarını da karşılamaktadır.

 

Trafik sigortası kapsamında sunulan ek hizmetler birbirinden oldukça farklıdır. Dolayısıyla poliçede bulunan her ek hizmet trafik sigortası hesaplamada dikkate alınmaktadır. Bu sebeple, trafik sigortası teklifi alırken fiyat ve poliçe karşılaştırması yapmak büyük öneme sahiptir.

 

Tamoniki.com, trafik sigortası tekliflerini sizin için tarafsız ve açık bir şekilde karşılaştırır. Geriye sadece en uygun teklifi seçmek kalır.