Satılan Aracın Sigorta Bedeli Geri Alınır mı?
Yayınlanma Tarihi : 7 Ocak 2019

Satılan Aracın Sigorta Bedeli Geri Alınır mı?

Aracınızı sattıktan sonra sigorta şirketinizden paranızı geri alabilirsiniz. Bunun için aracınızı sattıktan sonra, araç satış belgesini ve sigorta poliçenizi sigorta şirketinize fakslamanız gerekiyor. Bu belgeleri faks makinesi kullanmak yerine mail ya da whatsapp gibi seçeneklerle de gönderebilirsiniz ancak belgelerinizi gönderdiğinizi kanıtlayabilmek için en sağlıklı yol yine de faks olarak öne çıkıyor.

 

Belgeleri gönderdiğiniz andan itibaren sigorta şirketiniz iade işlemini başlatıyor. Şayet ödeme nakit olarak yapılmışsa paranızı nakit olarak geri alıyorsunuz. Ödeme kredi kartıyla yapıldıysa, paranız taksitli bir şekilde kart hesabınıza aktarılıyor.

Geri Ödenecek Tutar Nasıl Hesaplanıyor?

Diyelim ki 2 bin TL tutarında bir sigorta yaptırdınız. Aracınızı sigorta başlangıç tarihinden 85 gün sonra sattığınızı farz edelim. Aracı sattığınız kişi sizin sigortanızdan 15 gün faydalanacağı için sigorta şirketleri bu 15 günü de kullandığınız gün sayısına ekliyor. Yani sigortalı geçen gün sayınız 100’e ulaştı.

 

Yaptırdığınız sigortadaki, acente komisyon tutarını ödediğiniz fiyattan düşmeniz gerekiyor ki günlük olarak sigortaya kaç para ödediğinizi bulabilelim. Bu örnekte acente komisyon tutarı 175 TL olsun. Bu tutarı düştüğümüzde 1.825 TL gibi bir tutar elimizde kalıyor.

 

1.825 TL’yi 365’e bölerek bir günlük sigorta bedelini buluyoruz. Bu örnekte günlük sigorta bedeli 5 TL’ye tekabül ediyor. 100 gün sigorta kullandığınız için bunu 5’le çarparak toplamda kaç TL değerinde sigorta kullandığınızı hesaplıyor. Bu hesaplamayla 500 liraya ulaşıyoruz. 1.825 TL’den 500 lirayı çıkartaracak 1.325 TL’ye yani sigortadan alacağınız paraya ulaşıyoruz.

 

Şimdi acentadan alacağınız para için aynı işlemleri uygulayacağız. 175 liralık komisyon bedelini 365’e bölüp kullandığımız gün miktarı olan 100’le çarparak kullandığınız komisyon bedeli olan 48 liraya ulaşıyoruz. 48 lirayı 175 liradan düşerek acentadan alacağınız 133 liraya ulaşıyoruz. Bu hesaplamaya göre sigortadan geriye 1.458 TL alacağınız ortaya çıkıyor.

Trafik Sigortası Yeni Araca Aktarılıyor Mu?

Aracınızı satıp yeni bir araç aldıysanız bu araca tekrar bir zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekiyor. Çünkü hazırda olan trafik sigortanızı aktarma gibi bir işlem söz konusu değil. Bu durumda mevcut trafik sigortanızı iptal ettirip yeni aracınız için zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekecek. Bu süreçte dilerseniz Tamoniki.com’u ziyaret ederek farklı sigorta şirketlerinin trafik sigortası ve kasko tekliflerini inceleyebilir, fiyat ve kapsam karşılaştırması yaparak sizin için en uygun sigorta şirketini seçebilirsiniz.