Trafik Sigortası Sorgulama Yöntemleri
Yayınlanma Tarihi : 11 Temmuz 2019

Trafik Sigortası Sorgulama Yöntemleri

Trafiğe çıkan tüm taşıtlar için kanunen zorunlu kılınan trafik sigortası, kaza sonucu ortaya çıkabilecek hasarlarda kusuru bulunmayan tarafın haklarını koruma altına alan bir sigorta türüdür. Bu sebeple, hem yolcu hem de sürücülerin güvenli bir yolculuk yapabilmesi için mutlaka zamanında yaptırılmalıdır.

 

Trafik sigortasını zamanında yaptırmayan sürücüler için uygulanan cezai işlemler söz konusudur. Geciktirilen trafik sigortasında gecikme faizi yansıtılırken, aynı araç trafikte polis veya jandarma tarafından çevrilmesi durumunda da bağlanarak çekilir.

 

Ayrıca, trafik sigortasını yaptırmayan araçlar yasalarca “trafiğe çıkamaz” olarak kabul edildiğinden, bu araçlara muayene ve egzoz muayenesi de yapılmaz. Bu yüzden, trafik sigortasının zamanında yapılması hem sürüş güvenliği, hem de maddi yaptırımlar açısından büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla poliçesi sona ermek üzere olan sürücüler, yeni trafik sigortası yaptırmadan önce trafik sigortası sorgulamaları yapmaktadır.

Trafik Sigortası Sorgusu Nereden Yapılır?

Trafik sigortası hakkında yapılan sorgular iki amaç altında değerlendirilebilir. Bunlardan ilki, poliçe bitiş tarihi ve teminatlar gibi poliçe detaylarını öğrenmek için yapılan sorgulamalardır. Bu işlemler poliçeyi hazırlayan sigorta şirketiyle iletişime geçerek yapılabileceği gibi, internet üzerinden resmi devlet kanalları ile de tamamlanabilir.

Trafik Sigortası Poliçe Sorgulaması

Kasko da dahil olmak üzere tüm oto sigortaları, devlet tarafından sunulan online hizmetlerle sorgulanabilir. Bu kaynaklardan ilki e-Devlet’tir. Bu hizmet ile, sürücüler kendilerine ait olan araç veya araçların trafik sigortası poliçe detaylarına erişebilirler. e-Devlet üzerinden sunulan “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” başlığı ile tüm bu işlemler kolayca halledilir.

 

İkinci online yol ise Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’nin sunduğu hizmetlerdir. SBM’nin Sigortam360.com web sitesi üzerinden sadece plaka bilgisi girerek trafik sigortası sorgulaması yapmak mümkündür.

Trafik Sigortası Karşılaştırması

Sürücülerin sıkça trafik sigortası sorgulaması yaptığı ikinci amaç ise, poliçe dönemleri sona ererken yapılan trafik sigortası fiyat karşılaştırmalarıdır. Araç sahipleri bu şekilde, yeni poliçe döneminde kendileri için en uygun fiyat teklifini almaya çalışırlar.

 

Hangi trafik sigortası teklifinin daha doğru bir tercih olacağı yönünde araştırma yaparken araç sahiplerinin en çok mağdur olduğu durumlardan biri de teklifler arasındaki farkları ayırt edememektir. Farklı web sitelerinden ve kaynaklardan alınan poliçe tekliflerini birbirleri ile kıyaslamak oldukça güç. Ancak tüm bu teklifleri, tüm detaylarıyla birlikte aynı ekranda görmek, tercih yapmayı oldukça kolaylaştıracaktır.

 

Tamoniki.com, birçok farklı sigorta şirketinden aldığı kişiye özel teklifleri, tek bir ekranda kullanıcısıyla buluşturur. Bu sayede, araç sahipleri poliçeler ve fiyat teklifleri arasındaki farkları kolayca ayırt edebilir ve kendileri için en uygun sigorta teklifini dakikalar içerisinde seçebilirler.