Tamamlayıcı Trafik Sigortası Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 4 Temmuz 2019

Tamamlayıcı Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, Türkiye’de kara yollarına çıkan, trafikte seyreden her araç için yasalarca zorunlu tutulmaktadır. Bir tür mali sorumluluk sigortası olan trafik sigortası, yaşanabilecek kazalarda karşı tarafa verilen zararı güvence altına almaktadır. Dolayısıyla aracına trafik sigortası yaptıran bir kişi kendisini, aracındaki hasardan değil, karşı tarafın hasarından kaynaklanan maddi yükten korumaktadır.

 

Ancak, özellikle kasko poliçesi için bütçe ayırmayan araç sahiplerine hitap eden farklı trafik sigortası paketleri de vardır. Genellikle tamamlayıcı trafik sigortası veya artı trafik sigortası olarak adlandırılan bu poliçeler, trafik sigortasının asıl amacının yanı sıra araç sahibine de bazı imkanlar tanımaktadır.

Tamamlayıcı Trafik Sigortası Hangi Teminatları Sunar?

Tamamlayıcı trafik sigortası, zorunlu kılınan ana teminatların yanında sürücüye farklı opsiyonlar da yaratan bir poliçe türüdür. Bu sayede, aracına kasko yaptırmayan sürücülerin de ek hizmetler alabilmesi amaçlanmaktadır.

 

Tamamlayıcı trafik sigortasının sunduğu hizmetler genellikle maddi ve hasar ölçeklidir. Örneğin, ülkemizde son yıllarda sıkça yaşanan dolu afetleri, birçok araç sahibini mağdur etmektedir. Fakat “sel, su baskınları ve dolu afeti” teminatı bulunduran bir trafik sigortası poliçesi, bu riskin gerçekleşmesi durumunda kaporta bakım ve onarım masraflarını üstlenebilmektedir.

 

Tamamlayıcı trafik sigortası poliçeleri, sigorta şirketleri tarafından farklı teminatlarla hazırlanabilir. Dolayısıyla tüm poliçelerde aynı teminatlar bulunmayabilir. Fakat en çok tercih edilen teminatlar aşağıdaki gibidir:

 

  • Yol yardım, ikame araç ve ücretsiz kara ambulansı gibi kaza sonrası hizmetler,
  • Servis tipi opsiyonu ile yetkili servis onarımı hizmeti,
  • Araçtaki yolcuları güvence altına alan koltuk ferdi kaza sigortası,
  • Kaza sonrası yasal süreçlerde hukuksal koruma teminatı,
  • Yangın, hırsızlık ve terör teminatları,
  • Birçok küçük hasarı ücretsiz gidermeyi sağlayan mini onarım teminatı,
  • Tamamlayıcı doğal afet paketleri ile sunulan deprem, sel, su baskını, dolu, fırtına korumaları,
  • Normalde kasko poliçesi ile sunulan ancak tamamlayıcı mali sorumluluk paketleri kapsamında da bulunan, limitli veya limitsiz ihtiyari mali sorumluluk (İMM) sigortası.

Tamamlayıcı Trafik Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Aracı, kasko için gerekli yaş sınırı olan 15 yaşın üzerinde olan veya kasko poliçesi için bütçe ayırmayan, ancak yaptırdığı trafik sigortası ile daha avantajlı bir sürüş deneyimi yaşamak isteyen sürücüler tamamlayıcı trafik sigortasını tercih etmektedirler. Bu poliçe ile yaşanabilecek kazalarda ortaya çıkacak maddi sorumlulukların yanı sıra, kaza sonrası süreç de kolaylaşmaktadır.

 

Örneğin, tamamlayıcı trafik sigortası bünyesinde sunulan ikame araç hizmetiyle, yaşanan kazalar sebebiyle yolculukların veya tatillerin bölünmesine engel olmak mümkün. Ayrıca, yine aynı sigorta ile sunulabilen İMM sigortası da, trafik sigortası teminat limitlerini aşan hasarlarda araç sahibinin ağır bir maddi yükle karşılaşmasına engel oluyor. İMM hakkında daha detaylı bilgiye İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Belirtildiği üzere, tamamlayıcı trafik sigortası poliçelerinde bu teminatların tümü bulunmayabilir. Dolayısıyla bu poliçeyi tercih ederken farklı sigorta şirketlerinden teklif almak da büyük öneme sahip. Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat tamamlayıcı trafik sigortası teklifleri alabilir, bu poliçeleri teminat ve fiyat bakımından kolayca karşılaştırabilir, sizin için en uygun sigortayı dakikalar içerisinde kolayca bulabilirsiniz.