Trafik Cezası Sigorta Primini Etkiler mi?
Yayınlanma Tarihi : 24 Haziran 2019

Trafik Cezası Sigorta Primini Etkiler mi?

Türkiye’de trafiğe çıkan tüm araçlar için yasalarca zorunlu kılınan trafik sigortasında primler, birçok farklı değişkene göre belirlenmektedir. Bunlardan en önemlisi, sürücünün kusurlu olarak karıştığı kazalardır.

 

Trafik sigortası, yaşanabilecek kazalarda karşı tarafın hasarını güvence altına almaktadır. Bu sebeple, sürücülere teklif edilecek trafik sigortası fiyatları belirlenirken, sigorta şirketleri tarafından, söz konusu sürücünün trafikte yarattığı “kaza riski” değerlendirilmektedir. Bu risk değerlendirme sürecinde ilk bakılan nokta, sigortalının geçmişte kusurlu olarak karıştığı kazalardır. 2019 yılı itibariyle, risk değerlendirme ve sigorta primi belirleme sürecine “trafik kuralları ihlalleri” de eklenmiştir. Böylelikle, bir sürücünün trafikte yaptığı kural ihlalleri ve bu sebeple kendisine uygulanan idari para cezaları ile ceza puanları da trafik sigortası primlerine etki ediyor.

Trafik Sigortasında Ceza Puanlarının Etkisi

Trafik sigortası, yasalarca zorunlu tutulan bir poliçe türü olduğu için, sigorta şirketleri tarafından teklif edilebilecek maksimum miktarlar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Böylelikle sürücülerin yüksek sigorta primleriyle karşılaşmalarının önüne geçilirken, aynı zamanda daha adil bir prim dağılımı sağlanmaktadır.

 

Bu prim dağılımı yapılırken, sürücülerinden kaynaklanabilecek riskler göz önünde bulundurulmaktadır. Bu doğrultuda, 2019 yılı itibariyle trafikteki kaza geçmişiyle birlikte kural ihlallerinden kaynaklanan ceza puanları da hesaplamaya dahil edilmiştir. Bunun sonucunda da, trafik kurallarına uyan dikkatli sürücülerin daha az sigorta primi ödemesi hedeflenmektedir.

 

Bir örnekle açıklamak gerekirse, bir poliçe döneminde hiç kaza yapmayan bir sürücü gelecek poliçe döneminde basamak tarifesinde bir basamak gerileyerek daha az trafik sigortası primi ödeyecektir. Aynı sürücü, hiç kaza yapmamasına rağmen trafik kurallarını ihlal ederek ceza puanı aldıysa, gelecek poliçe döneminde bir basamak daha yukarı çıkarak daha fazla trafik sigortası primi ödemek durumunda kalacaktır. Dolayısıyla kusurlu olarak kaza yapılmasa dahi, kazaya sebep olabilecek trafik kuralları ihlalleri de aynı yönde değerlendirilmektedir.

Trafik Sigortasında Basamak Tarifesi

Her poliçe döneminde sürücüleri yakından ilgilendiren bir diğer konu da basamak tarifesi ve kademelerin nasıl belirlendiğidir. Öncelikle basamak tarifesinin, araç sahipleri arasında daha adil bir prim paylaşımı sağlamak için kurulmuş olduğunu belirtmek gerekir. Bu sisteme göre, kusurlu olarak daha çok kaza yapan sürücüler daha çok, daha az kaza yapan sürücüler ise daha az prim ödemektedir.

 

Basamak sistemi 7 basamaktan oluşur ve ilk defa araba alan her sürücü tarifeye 4. basamaktan giriş yapar. 12 aylık bir poliçe dönemini kusurlu olarak bir kazaya karışmadan ve trafik kurallarını ihlal etmeden kapatan sürücüler 3. basamağa gerileyerek gelecek poliçe döneminde daha az prim öderler. Bu seyir, her poliçe döneminde 1. basamağa kadar devam eder. Aynı şekilde, bir poliçe döneminde kusurlu olarak kaza yapan veya trafik kurallarını ihlal eden sürücüler ise 4. basamaktan 5. basamağa yükselerek daha fazla prim öderler. Örneğin, bir poliçe döneminde iki defa trafik kurallarını ihlal eden veya kusurlu olarak trafik kazasına sebep olan sürücüler ise aynı anda iki basamak birden yükselecektir. Basamak tarifesi hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Uygun Trafik Sigortası Primleri İçin Ne Yapılmalı?

Trafik sigortası fiyatı alırken uygun tekliflerle karşılaşmak için sürücülerin yapması gereken en önemli şey trafik kurallarına riayet etmek ve dikkatli bir sürücü olmaktır. Bu sayede kural ihlallerinden kaynaklanan ceza puanları veya kusurlu kazalar söz konusu olmayacaktır. Böylelikle her geçen gün daha düşük sigorta primleri ödemek mümkün olacaktır. Ayrıca trafik sigortasını zamanında yaptırarak, ortaya çıkabilecek gecikme zammı gibi faktörler de ortadan kaldırılabilir.

 

Trafik sigortası teklifi alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, teklifleri karşılaştırmaktır. Böylelikle farklı sigorta şirketlerinden alınan teklifler bir arada görülerek daha kolay karar verilebilir.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat online olarak trafik sigortası fiyat ve teminat karşılaştırması yapabilir, sizin için en uygun trafik sigortası teklifini dakikalar içerisinde kolayca bulabilirsiniz.