Trafik Kuralı İhlalleri Sigorta Primini Etkiler mi?
Yayınlanma Tarihi : 26 Ağustos 2019

Trafik Kuralı İhlalleri Sigorta Primini Etkiler mi?

Trafik sigortası, bir sürücünün trafikte seyir halindeyken sebep olabileceği kazalarda karşı tarafın, yani kusuru bulunmayan sürücünün maddi zararını karşılayan bir sigorta türüdür. Yalnızca araçta ortaya çıkan hasarlar değil; ölüm, yaralanma, kalıcı sakatlık gibi durumlarda da ilgili tarafa sigorta şirketince tazminat ödemesi yapılır.

 

Dolayısıyla bir sürücünün, ödeyeceği trafik sigortası prim tutarı, trafikte sebep olduğu riske göre ölçülür. Sürücünün trafikte yaratacağı risk de, geçmiş dönemde sebep olduğu trafik kazaları ve trafik kuralları ihlalleri sebebiyle kendisine uygulanan cezalar ve ceza puanları ile belirlenir.

Trafik Cezaları ve Trafik Sigortası Primi

Trafik kuralları ihlalleri, 2019 yılına kadar yalnızca idari para cezası ile mukabele edilen durumlardı. Ancak 2019 yılının nisan ayında yayımlanan yönetmelik ile birlikte, sürücüye uygulanan trafik cezalarının, trafik sigortası prim belirleme usulleri arasında değerlendirilmesinin yolu açılmış oldu.

 

Buna göre, artık bir sürücüye trafik kuralları ihlaliyle jandarma veya polis gibi kolluk güçleri tarafından ceza uygulandığında, sürücü 3 farklı yaptırımla karşı karşıya kalacak. Birincisi, ihlalin türü ve düzeyine göre belirlenen idari para cezası uygulanacak. İkincisi, ceza puanı sebebiyle, ehliyetine el konulmasının da önü açılmış olacak.

 

Üçüncü ve trafik sigortası üzerinde etkili olacak yaptırım ise şu şekilde: Trafik kuralları ihlali sebebiyle kendisine ceza uygulanan sürücü, gelecek poliçe döneminde daha riskli bir sürücü olarak değerlendirilecek ve daha yüksek prim ödemek durumunda kalacak.

 

Ancak yapılan bu yasal düzenlemenin uygulanmasına olanak tanıyacak alt düzenlemeler henüz tamamlanmadığı için, bu değişimin son fiyata nasıl yansıyacağını kestirmek şimdilik mümkün değil.

Trafik Sigortası Primi Nasıl Belirleniyor?

Mevcut düzenlemede, trafik sigortası primleri belirlenirken sigortalının geçmişte karıştığı trafik kazalarındaki kusur oranı dikkate alınıyor. Buna göre her bir sürücü, nitelikleri devlet tarafından belirlenmiş olan 7 kademeden birinde yer alıyor. Bu sisteme basamak tarifesi adı veriliyor.

 

İlk defa ehliyet alan bir sürücü, tarifeye orta seviye olan 4. basamaktan giriş yapıyor. Kusurlu olarak bir kazaya karışılmaksızın kapatılan ilk 12 aylık poliçe döneminin ardından, sürücünün risk grubu değişiyor ve sürücü, gelecek poliçe döneminde daha düşük prim ödüyor. Aksi durumda ise, sürücünün risk grubu yükseliyor ve sürücü daha yüksek prim ödüyor. Bu sisteme de “Azami Prim Sistemi” adı veriliyor.

 

Buna göre sigorta şirketleri, bir sürücüye, ancak devletin belirlediği basamak ve o basamak için her yıl güncellenen miktar kadar teklif sunabiliyor.

 

Tamoniki.com ile, 7/24 online olarak zorunlu trafik sigortası teklif ve teminat karşılaştırması yapabilir, sizin için en uygun teklifi 2 dakika içerisinde kolayca bulabilirsiniz.