Zorunlu Trafik Sigortasında Hasar İhbar Süresi
Yayınlanma Tarihi : 8 Temmuz 2019

Zorunlu Trafik Sigortasında Hasar İhbar Süresi

Trafiğe çıkan tüm motorlu taşıtlar için zorunlu tutulan trafik sigortası, yaşanabilecek kazalarda karşı tarafın hasarını güvence altına alıyor. Böylelikle bir sürücü, kusurlu olarak karıştığı bir kazada karşı tarafa verdiği zarardan doğacak maddi yükten; kusursuz olarak karıştığı kazalarda da kendi hasarının tazmininde yaşayabileceği zorluklardan kurtulmuş oluyor.

 

Ancak sürücüler için hayati öneme sahip olan trafik sigortasında tazminat sürecinin başlatılabilmesi için, yaşanan kazaya ait gerekli belgelerin ihbar süresi geçmeden iletilmesi gerekiyor. 5 iş günü olan trafik sigortası hasar ihbar süresi aşıldığında ise sigortanın sağladığı imkanlardan faydalanmak mümkün olmuyor.

 

Sürücülerin, trafik sigortasından faydalanabilmesi için kaza sonrasında yapması gereken bazı işlemler bulunuyor. Bunlardan en önemlisi, tarafların kusur oranını belirlemek üzere kullanılan kaza tespit tutanağıdır. Her iki tarafın mutabakatıyla hazırlanan kaza tespit tutanağı, kazanın nasıl geliştiğinin anlatıldığı belgedir. Ölüm ve yaralanmalara sebep olmayan kazalarda polis çağrılmayarak bu tutanak tutulur. Tutanak, her iki tarafın imzasının ardından sigorta şirketlerine iletilmelidir. Bu işlem ile trafik sigortası devreye girmiş olur.

 

2008 yılından beri uygulanmaya başlayan mobil kaza tespit tutanağı ile sürücüler tüm bu işlemleri çok daha hızlı ve pratik bir şekilde tamamlayabilirler. Ayrıca kaza tespit tutanağı doldurulmaması gereken durumlar hakkında daha detaylı bilgiye içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortasında Zaman Aşımı

Trafik sigortasında, diğer tüm sigorta türlerinde olduğu gibi, sigortalının beyanı esas kabul edilir. Ancak, zaman içerisinde ortaya çıkan yeni deliller ışığında, trafik sigortası tarafından yapılan tazminat ödemelerinde değişiklik gerekebilmektedir.

 

Bu gibi durumlarda trafik sigortasında yargı yolu açıktır. Trafik sigortasında tazminat ödemeleri ve teminatlar konusundaki zaman aşımı süresi 2 yıldır. Bu süre dolmadan yapılan başvurular değerlendirmeye alınarak, gerekirse tekrar düzenleme yapılması kararı alınır. Ölüm, yaralanma veya kalıcı sakatlığa yol açan trafik kazalarında ise zaman aşımı süresi 8 yıldır. Bu süre zarfında sürücüler, Güvence Hesabı’na dava açabilmektedirler. Taraflardan en az birinin sigorta şirketinin iflası halinde ise zaman aşımı süresi 10 yıla çıkmaktadır. “Trafik Sigortasında Zaman Aşımı” yazımızdan konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortasında İtiraz

Trafik sigortasında ister sigortalı taraf, ister sigorta şirketi olsun, tüm itirazlar Sigorta Tahkim Komisyonu’na yapılmaktadır. Bu komisyon, taraflar arasında hakemlik görevi görmekte olan, tarafsız heyetlerden oluşmaktadır.

 

Sigorta Tahkim Komisyonu’na yapılacak itirazlarda taraflar, 5.000 TL’nin altında karar verilen bedellere itiraz edememektedir. Bu miktarın üstüne çıkan tazminatlar ise sigorta şirketleri ve sürücülerin itirazlarına açıktır. “Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir?” yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.