Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Alınır?
Yayınlanma Tarihi : 7 Ocak 2019

Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Alınır?

İnsanlar haklarını tam olarak bilmese de trafik kazası durumunda mağdurların ve ailelerinin, maddi hasar, yaralanma ve ölme durumlarında zorunlu trafik sigortasından tazminat alma hakları oluşur. Bu tazminatı almak için en önemli etmen kazadaki haklılık payıdır. Çok az haklılık payınız olsa bile kaza sonucu oluşan durumdan dolayı sigorta alma hakkınız oluşabilir.

Maddi Zarar Tazminatı için Ne Yapmak Gerekiyor?

Öncelikle kaza yerine tutanak tutması için emniyet ekiplerini olay yerine çağırmanız gerekiyor. Ayrıca gereken belgeler ise; poliçe örneği, olay yerine ait fotoğraflar, ifade ya da görgü tanığı tutanakları, sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopileri, kazaya dair diğer belgeler ve eğer sigorta şirketi gerek görürse eksper ve alkol raporu şeklinde kanunlar tarafından belirtilmiştir.

 

Maddi zarar tazminatı almak için uyulması gereken bazı püf noktalar var;

  • Araç sahibinin kazadan sonra en kısa sürede sigorta şirketine bu durumu bildirip, gerekli belgeleri teslim etmeli.
  • Araç sahibinin, kaza sonucu oluşan hasarı ağırlaştırmaması gerekiyor. Ek tazminat almak için yapılan bu tarz hareketler tespit edilirse, sigortanın feshine neden olabilir.
  • Sigortalı araç sahibinin, zararı azaltmak veya kurtarmak gibi bir yükümlülüğü vardır. Örneğin arabada bir arıza fark edip buna rağmen ne de olsa sigortası var diye düşünerek müdahele etmemek, sigortalının araç sahibi sorumluluklarını yerine getirmediğini gösterir.

2018 yılında belirlenen teminatlara göre; araç başına maksimum ödenecek limit 36.000 TL olarak belirlenmiştir.

Yaralanma ve Sakatlanma Durumunda Tazminat

Yaralanma durumunda tazminat alabilmek için gerekli belgeler, maddi zarar tazminatıyla benzerlik gösteriyor. Bu belgeler, trafik kazası tespit tutanağı, yaralının hastaneden aldığı taburcu raporu, reçete ve hastaneden alınan fatura veya makbuz olarak öne çıkıyor. Sakatlanma durumlarında ise farklı olarak, tam donanımlı bir hastaneden alınmış olan sakatlığın durumun gösteren rapor, sakat kalmış kişinin gelir durumunu gösteren belge, mahkeme kararı ve kazaya dair diğer belgelerle tazminata başvurmak gerekiyor.

 

Sakat kalma durumunda tazminat kişinin aylık geliri, yaşı, yaşanan kazanın hasarı ve haklılık durumuna göre belirlenir. Bu tazminatın limiti 360.000 TL olarak belirlenmiştir.

Ölümlü Trafik Kazalarında Tazminat

Ölümlü trafik kazalarında “Destekten Yoksun Kalma Tazminatı” adı verilen halk arasında kan parası olarak da bilinen bir ödeme gerçekleştirilir. Bu ödeme kazada vefat eden kişinin eşi, anne babasına veya 18 yaşından küçük çocuğu varsa onlara yapılabilir. Ölümlü trafik kazalarında tazminat alabimek için gerekli belgeler diğer tazminatlarla paralellik gösterse de ek olarak başka belgelere de ihtiyaç duyulur. Ölüm muayene raporu, aile nüfus kayıt örneği, veraset ilamı, vefat eden kişinin gelir durumunu gösteren belge ve SSK geliri bağlanmışsa gelirin peşin değerini gösteren belgeyle tazminata başvurulur.

 

Ölümlü trafik kazalarında tazminat hesaplanırken en önemli kıstas vefat eden kişinin kusur oranıdır. Tamamen kusurlu olduğu takdirde hiç tazminat alamaz. Kusurun oranına göre alacağı tutar artar veya azalır. Bu tazminatın limiti de 360.000 TL olarak belirlenmiştir.

 

Zorunlu trafik sigortanızı yaptırmayı unutmayın. Tamoniki.com vasıtasıyla farklı sigorta şirketlerinin zorunlu trafik sigortası teklif kapsamlarını ve fiyatlarını karşılaştırabilir ve size en uygun olanını seçebilirsiniz!