En Uygun Trafik Sigortası Teklifi Nasıl Alınır?
Yayınlanma Tarihi : 13 Haziran 2019

En Uygun Trafik Sigortası Teklifi Nasıl Alınır?

Trafik sigortası, trafiğe çıkan tüm araçlar için zorunlu tutulan ve yaptırılmaması halinde cezai işlem uygulanan bir sigorta türüdür. Yaşanabilecek kazalarda, kusuru bulunmayan tarafın hasarlarını güvence altına alan trafik sigortası, bu yönüyle diğer birçok sigorta çeşidinden ayrılmaktadır. Bu bağlamda trafik sigortası, bir çeşit sorumluluk sigortasıdır.

 

Bu sigorta, yasalarca zorunlu kılınmış olduğu için, şirketlerin sunabilecekleri teklifler de kanunen belirli bir aralıkta tutulmaktadır. Azami prim sistemi adı verilen sistem ile sürücülere teklif edilebilecek maksimum prim Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Dolayısıyla uygun trafik sigortası teklifleri almak daha çok, sürücünün trafikteki kaza siciliyle ilgilidir?

Zorunlu Trafik Sigortası Teklifi Nasıl Belirlenir?

Trafik sigortası teklifleri, diğer bir araç sigortası türü olan kasko sigortasına göre daha dar bir aralıkta bulunmaktadır. Bunun sebebi bu poliçenin yasalarca zorunlu tutulmuş olmasıdır. İsteğe bağlı bir sigorta türü olmadığı için de, teklif konusunda sigorta şirketleri sınırlandırılmıştır.

 

Trafik sigortasında, bir sürücüye verilebilecek maksimum prim teklifi, daha çok o sürücünün trafik kuralları, hasar ve kaza geçmişiyle ilgilidir. Bunun dışında aracın kullanıldığı şehir ve kullanılma amacı da teklifleri etkileyebilmektedir.

 

Sürücünün Hasar Geçmişi: Trafik sigortası, tüm sürücüleri trafikte sebep olabilecekleri risk potansiyeline göre 7 sınıfa ayırır. Buna basamak tarifesi adı verilir. Her sürücü aldığı ilk araç ile basamak tarifesine 4. basamaktan giriş yapar. Aynı sürücü, 12 aylık bir poliçe dönemini hiç kazasız veya kusurlu olarak bir kazaya karışmaksızın bitirmesi halinde 3. basamağa indirilir. Bu, sürücünün trafikte daha az risk arz ettiği anlamına gelir ve sürücü yeni poliçe döneminde daha az prim öder. 4. basamaktan sisteme dahil olan bir sürücü kusurlu olarak karıştığı her trafik kazası için bir üst basamağa yükseltilir. Böylelikle poliçe yenileme dönemlerinde, sigorta şirketlerinden daha yüksek trafik sigortası teklifleri alır. Basamak tarifesi hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Sürücünün Trafik Kuralları Geçmişi: 2019 yılında yürürlüğe giren yönetmelik ile artık sürücünün sadece geçmişte karıştığı kazalar değil, aynı zamanda trafik kuralı ihlalleri sebebiyle uygulanan cezalar da trafik sigortası kapsamında değerlendirilmektedir. Örneğin, ilk defa araç alarak 4. basamaktan tarifeye giren bir sürücü hiçbir kazaya kusurlu veya kusursuz olarak karışmasa dahi, kırmızı ışıkta geçtiği için, gelecek poliçe döneminde daha fazla sigorta primi ödemek durumunda kalabilir.

 

Aracın Kullanıldığı Şehir ve Kullanılma Amacı: Türkiye’nin her şehrindeki trafik ve kaza yoğunluğu birbirinden farklıdır. Dolayısıyla yoğun trafiğe sahip ve kazaların daha sık yaşandığı şehirlerde sigorta primleri daha yüksek olmaktadır. Aynı şekilde bir aracın kullanılma maksadı da prim tutarına etki edebilir. Örneğin aynı marka ve aynı tür iki araçtan biri ruhsata ticari, diğeri ise hususi olarak işli ise, ticari olan daha fazla sigorta primi öder.

Uygun Trafik Sigortası Teklifi Nasıl Alınır?

Sürücülerin en uygun trafik sigortası teklifini almak için yapması gereken en önemli şey, trafik kurallarına uymaktır. Bu sayede kusurlu olarak bir kazaya karışma riski azalacağı gibi, trafikteki kural ihlallerinden kaynaklanan ceza puanları da ortadan kalkacaktır. Böylece daha uygun sigorta teklifleri almak mümkün olacaktır.

 

Bunun dışında, tüm sigorta türlerinde olduğu gibi trafik sigortasında da teklifleri karşılaştırmak büyük öneme sahiptir. Bu sayede, hangi şirketin ne kadar teklif verdiği, hangi sigorta poliçesinin daha avantajlı olduğu daha kolay tespit edilebilir.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat trafik sigortası fiyat ve teminat karşılaştırması yapabilir, sizin için en uygun teklifleri dakikalar içerisinde bulabilirsiniz.