Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Karşılaştırılır?
Yayınlanma Tarihi : 30 Mayıs 2019

Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Karşılaştırılır?

Trafiğe çıkan tüm araçlar için yasal olarak zorunlu tutulan trafik sigortası, geniş bir fiyat yelpazesine sahip olabilmektedir. Ayrıca trafik sigortası fiyatı belirlenirken sigorta şirketlerinin dikkat ettiği etkenlerin sayısı da, trafik sigortası tercihini araç sahipleri için zaman zaman zorlu bir süreç haline getirmektedir. En uygun trafik sigortası fiyat teklifini almak isteyen sürücüler, poliçe yenileme dönemlerinde kafa karışıklığı yaşayabilmektedir.

Trafik Sigortası Fiyatlarını Neler Etkiler?

Kasko sigortasından farklı olarak trafik sigortasında fiyat teklifleri belirlenirken araç kadar sürücü de dikkate alınmaktadır. Sürücünün hasar ve trafik kuralı ihlali geçmişi trafik sigortası fiyatları üzerinde doğrudan etkili olabilmektedir. Bunun dışında poliçede bulunan teminatlar ve aracın trafiğe kayıtlı olduğu şehir; trafik sigortası fiyat teklifi üzerinde değişiklikler yaratabilmektedir.

 

Trafik sigortası teklifi belirlenirken dikkat edilen etkenler aşağıdaki gibidir:

 

  • Sürücünün Hasar Geçmişi: Trafik sigortası, yaşanabilecek hasarlarda kusuru bulunmayan tarafın hasarlarını karşılayan ortak bir havuz olarak düşünülebilir. Bu doğrultuda trafik sigortası sürücülerin kusurlu olarak karıştıkları kazalara bakarak; istatistiksel olarak kaza yapması daha muhtemel görülen araç sahiplerinden daha fazla sigorta primi toplama temeline dayanır. Basamak tarifesi adı verilen bu sistemle bir kazaya kusurlu olarak hiç karışmayan veya daha ender kaza yapan sürücüler daha az prim öderler. Aynı şekilde bir sürücü kusurlu olarak karıştığı her kazada, basamak tarifesi içinde bir basamak yükselerek daha fazla prim ödemeye başlar. Basamak tarifesi hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

  • Sürücünün Trafik Kuralı İhlalleri: Eskiden, sürücülerin trafikteki risk durumuna daha önce kusurlu olarak karıştıkları kazalar dikkate alınarak karar veriliyordu. 2019 yılında yapılan düzenleme ile trafik kuralları ihlalleri de sürücülerin riskini ve dolayısıyla basamak tarifesindeki yerini etkileyebiliyor. Bu düzenleme ile birlikte, kazaya karışmasalar da, trafik kurallarını ihlal eden sürücüler daha fazla sigorta primi ödemeye başlayacak.

 

  • Aracın Kayıtlı Olduğu Şehir: Türkiye’de trafik kazası istatistikleri her şehirde farklı seyrediyor. Dolayısıyla bir aracın kullanıldığı şehir de, trafik kazasına karışma ihtimalini doğrudan etkiliyor. Türkiye’nin trafik yoğunluğu ve kaza riski en yüksek şehirlerinden biri olan İstanbul’da bu sebeple trafik sigortası fiyatları bir miktar daha yüksek olurken; trafik kazalarının daha ender yaşandığı şehirlerde ise tam aksine bir miktar daha düşük oluyor.

 

  • Aracın Kullanılma Amacı: Trafik sigortasında araçlar türleri ve motor hacimleri gibi birçok konuda kategorize ediliyor. Aynı şekilde aracın ne amaçla kullanıldığı da fiyat teklifleri üzerinde etkili olabiliyor. Ruhsata ve trafik siciline hususi olarak kayıtlı olan araçlar ile ticari araçlar arasında fiyat konusunda da fark bulunuyor. Ticari araçlar, yük taşıdıkları ve trafikte daha çok zaman geçirdikleri için kaza konusunda daha riskli olarak kabul ediliyor ve daha fazla trafik sigortası primi ödüyor.

Fiyat Karşılaştırmasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Trafik sigortasında uygulanan azami prim sistemi ile sigorta şirketleri bir sürücü için belirlenen maksimum miktarın üzerinde fiyat teklifi sunamamaktadır. Azami prim sistemi ile sürücünün basamak tarifesindeki yerini, trafik kuralı ihlal geçmişini ve aracın modeli, yaşı ile birlikte kullanıldığı şehri dikkate alarak o sürücü için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın çizdiği çerçevede maksimum bir fiyat belirlenmektedir.

 

Teklif edilebilecek en yüksek rakam sınırlı olduğu için trafik sigortası karşılaştırması yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken konu poliçenin sunduğu teminatlar olmalıdır. Öyle ki, aynı veya yakın fiyatlarda teklifleri arasında teminat bakımından büyük farklılıklar bulunabilmektedir. Dolayısıyla hemen hemen birbirinin aynısı olan fiyat tekliflerinden ziyade, sunulan teminatlara ve ek hizmetlere göre trafik sigortası tercihi yapmak, poliçe dönemi içerisinde sürücüye büyük kolaylık sağlayacaktır.

 

Günümüzde birçok sigorta şirketi, zenginleştirilmiş trafik sigortası poliçeleri düzenlemektedir. Bu poliçeler ile araç sahiplerine kaza durumunda asistans hizmeti, boya ve küçük tamiratları içeren mini onarım hizmetleri ve kaza sonrasında konaklama desteği gibi birçok ek hizmet sunulabilmektedir. Bu ek hizmetlere, genellikle çok küçük miktarda bir prim ödeyerek sahip olmak mümkün.

En Uygun Trafik Sigortası Fiyat Teklifi

Sigorta, riskler ve çözümler üzerine kurulu bir sistemdir. Dolayısıyla sürekli olarak güncel ve değişken bir görünüm sergilemektedir. Bu sebeple sigorta dünyasında fiyatlar ve avantajlar da sık sık değişebilmektedir. Poliçe yenileme dönemlerinde trafik sigortası teklif ve fiyatlarını incelerken yapılması gereken en önemli şey, alınan tekliflerin karşılaştırılmasıdır. Böylelikle poliçeler, teminatlar ve fiyatlar arasındaki farklar çok daha rahat bir şekilde görülebilecektir.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat online olarak trafik sigortası fiyat ve teminat karşılaştırması yapmak mümkün. Sadece fiyata göre karar vermek istemeyen, poliçenin kendisine sağladığı imkanları da bilmek ve kullanmak isteyen araç sahipleri, Tamoniki.com’da tüm teminat detaylarını 2 dakika içerisinde tek ekranda, rahatlıkla karşılaştırabilir; kendileri için en uygun trafik sigortasına kolayca karar verebilirler.