Trafik Sigortası Fiyatı Neden Artar?
Yayınlanma Tarihi : 5 Ağustos 2019

Trafik Sigortası Fiyatı Neden Artar?

Trafiğe çıkan tüm araçlar için yasalarca zorunlu tutulan trafik sigortası, bir tür mali sorumluluk sigortasıdır. Yaşanabilecek kazalarda, araç sahibinin karşı tarafa verdiği zararı karşılayan trafik sigortasında, prim miktarının yükselmesinin temel sebebi, kusurlu olarak kazaya karışma sıklığıdır.

 

Ancak trafik sigortası fiyatı araştırırken yüksek tekliflerle karşılaşmanın bazı başka sebepleri olabilir.

Basamak Tarifesinde Konum Değişikliği

Azami prim sistemi ve bu sistemin uygulanmasında kullanılan basamak tarifesi, trafik sigortası poliçesi fiyatlandırılırken ilk ve en çok dikkat edilen unsurdur. Azami prim sistemi, 2017 yılında yürürlüğe giren ve her sürücünün trafikte yarattığı riske uygun primler ödemesinin hedeflendiği bir uygulamadır. Bu sistem ile her sürücü, 7 kategoriden oluşan basamak tarifesinde bir kategoride yer alır.

 

Ehliyet alan her sürücü tarifeye 4.basamaktan giriş yapar. Kusurlu olarak bir kazaya karışmaksızın kapanan, 12 aylık ilk poliçe döneminin sonunda sürücü, bir basamak gerileyerek, gelecek dönemde daha az prim öder. Aynı şekilde, kaza yapan sürücü de bir basamak yükselerek daha fazla prim öder. Bu rutin, her poliçe döneminde tekrar eder ve basamak durumu sürekli olarak değişir.

 

Sürücünün, yaptığı bir kaza sonucunda bir üst basamağa çıkması ve daha “riskli” görülmesi, trafik sigortası fiyatını artıran ilk sebeptir.

Trafik Sigortası Poliçesindeki Ek Teminatlar

Trafik sigortası, kasko kadar geniş bir teminat yelpazesine sahip olsa dahi, poliçede bulunan ek teminatlar, sigorta primini etkileyebilmektedir. Mini onarım, yol yardım, çekici hizmeti, ikame araç gibi teminatlar, trafik sigortasında fiyatın yükselmesine sebep olabilmektedir.

Sigorta Şirketinin Yaklaşımı

Trafik sigortasının bir üst limite, yani sürücüye özel bir azami prim miktarına sahip olması sebebiyle sigorta şirketlerinin trafik sigortası yapma yönelimi değişmektedir.

 

Özellikle son yıllarda %70 civarında seyreden hasar/prim oranı, 2018 yılında %81 düzeyine çıkmıştır. Dolayısıyla, sigorta şirketlerinin trafik sigortasından elde ettiği karlılık azalmıştır. Bu sebeple bazı sigorta şirketleri, trafik sigortası poliçesi satmama eğilimi göstermekte ve yüksek fiyatlar sunmaktadır. Bu da bir sürücünün aldığı sigorta fiyat teklifini yükseltebilir.

Araç Sınıfı Değişikliği

Temmuz 2019’da yapılan bir yasal değişiklikle birlikte, basamak tarifesi ve azami prim sisteminin uygulanmasında bir takım değişikliklere gidilmiştir.

 

Eskiden bir sürücünün bulunduğu basamak her araç değişikliğinde sıfırlanıyor ve sürücü 4. basamaktan işlem görmeye başlıyordu. Ancak yeni sistem ile birlikte, araç sınıf değişikliği baz alınmaya başlandı.

 

Örneğin, kamyonet tipi aracıyla 7. basamakta bulunan bir sürücü, yeni bir kamyonet aldığında aynı basamaktan devam edecek. Ancak otomobil alması durumunda 4. basamağa dönecek. Aynı şekilde, 1. basamakta bulunan bir otomobil sürücüsü, araç sınıfını değiştirerek, kamyonet alması durumunda 4. basamağa gerilemiş olacak.

 

Bu yeni yasal düzenleme trafik sigortası fiyatları konusunda, bulundukları basamağa göre bazı sürücüleri olumlu, bazılarını da olumsuz etkileyecek. Trafik Sigortasında Yasal Düzenleme yazımızdan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Trafik Ceza Puanı

Nisan 2019 itibariyle, trafik sigortası prim belirleme sürecinde kullanılan etkenlere bir yenisi daha eklendi. Eskiden bir sürücünün trafikte oluşturduğu risk, yalnızca yaptığı kazalara göre değerlendirilirken, artık sürücü kaza yapmasa dahi, kazaya sebep olabilecek nitelikte trafik kuralları ihlalleri de sigorta priminin artmasına sebep olabilecek.

 

Örneğin, 12 aylık bir poliçe dönemini kazaya karışmaksızın kapatan ama trafik kuralı ihlalleri sebebiyle kendisine trafik cezası ve ceza puanı bir sürücünün, eski sistemde gelecek dönemde daha az prim ödemesi gerekirken, yeni sistemde daha çok prim ödemesi gerekecek.