Trafik Sigortası Geciktirme Cezaları Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 18 Şubat 2019

Trafik Sigortası Geciktirme Cezaları Nelerdir?

Trafik sigortası yaptırmayı geciktirdiğiniz takdirde trafikten men edilme, aracın çekilmesi veya para cezası gibi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu cezalar, trafik sigortasız geçirdiğiniz gün sayısına göre değişkenlik gösterir. Örneğin başta sadece para cezasıyla karşılaşırsınız ancak bir ay daha geçerse bu aracın çekilmesine sebebiyet verebilir.

 

Trafik sigortasını bir gün geciktirseniz bile %5 oranında faiz işlenir. Geciktirdiğiniz her 30 günde bir bu ceza %5 oranında artar. Gecikme zammı %50 oranına kadar çıkar. Aynı zamanda yenilemeyi geciktirdiğiniz takdirde basamak tarifenizde bir kademe düşer ki bu sigorta için ödeyeceğiniz parayı da doğrudan etkiler. Örneğin; çok kaza yapan bir sürücü olarak 1. basamakta yer alıyorsanız 7. basamaktaki birine kıyasla 2000 TL civarında daha fazla para ödemeniz gerekecektir.

Trafik Sigortası Gecikmesi Durumunda Başınıza Gelebilecekler

Trafik sigortası zorunlu olduğu için her yıl yenilemeniz gerekiyor ve yine zorunlu kılındığı için sigorta yaptırmadığınız takdirde karşılaşabileceğiniz yaptırımlar var.

  • Trafik çevirmesinde sigorta yaptırmadığınız ortaya çıkarsa ne kadar süredir sigortasız olduğunuza bağlı olarak maddi ceza, aracınızın çekilmesi ve hatta trafikten men edilme cezalarıyla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda trafik sigortası yaptırmadan aracınızı çekildiği yerden almanız mümkün olmayacaktır.
  • Sigortanızı yaptırırken gecikme olduğu her ay için %5 fazladan faiz ödersiniz. Hatta bu faiz oranı %50’yi bile bulabilir.
  • Basamak tarifeniz bir kademe düşebilir.
  • Bir kaza yaptığınız takdirde ödemek zorunda kalacağınız büyük bir külfetle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tamoniki.com vasıtasıyla zorunlu trafik sigortası, kasko fiyat ve kapsamlarını karşılaştırarak sizin için en uygun olan teklifleri alabilirsiniz. Zorunlu trafik sigortanızı yenileme tarihiniz gelmeden kendiniz için uygun olduğunu düşündüğünüz sigorta şirketini seçmek size hem vakit hem de gecikme cezalarını ve diğer maddi külfetleri ödemeyeceğiniz için nakit kazandıracaktır.