Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 8 Nisan 2019

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Trafik sigortası, trafiğe çıkan her araç için zorunlu olan bir sigorta türü. Her araç türünü kapsayan zorunlu trafik sigortası için uygulanan hasarsızlık indirimi de, hasara daha az sebep olan sürücüleri ödüllendirmek için kurulmuş bir mekanizma.

 

Trafik sigortası hasarsızlık indirimi ile, sürücüler kaza yapmadıkları her poliçe dönemi için belirli oranlarda indirim kazanıyorlar. Kaza yapılan her yıl da, gelecek yıl ödeyecekleri sigorta primi artış gösteriyor. Yeni ehliyet almış her sürücü, trafik sigortası basamak sistemine göre 4. basamakta kabul ediliyor. Sürücü kaza yapmadığı ilk bir yılın sonucunda 5. basamağa, ikinci yılın sonunda 6. basamağa, üçüncü yılın sonunda da 7. basamağa yükselerek avantajlı indirim oranlarından faydalanıyor. Üçüncü yılın ardından kaza yapmadığı sürece sürücü 7. basamakta kalmaya devam ediyor.

Hasarsızlık İndirimi ve Basamak Tarifesi

Basamak tarifesi ile hasarsızlık indirimi doğrudan ilişkilidir. Temel olarak bir sürücünün ödeyeceği azami prim miktarı, basamak sistemine göre belirlenmektedir. Sürücüler kaza yapmadan kapattıkları her bir yıl için bir üst basamağa terfi etmekte, kusurlu olarak karıştıkları her kaza sebebiyle de bir alt basamağa düşmektedirler. Basamak tarifesinde yükseldikçe daha az sigorta primi ödenirken, daha alt basamaklara inildikçe daha yüksek primler söz konusu olmaktadır.

 

Basamak tarifesi hasarsızlık indirimi ve hasar zamları aşağıdaki gibidir:

YılBasamakHasarsızlık İndirim OranıPrim Artışı
47%45-
36%30-
25%15-
14--
23-%50
32-%100
41-%150

Hasarsızlık İndirimi Neye Göre Uygulanıyor?

Hasarsızlık indirimi esasen, sürücünün o poliçe dönemi içerisinde hasarlı bir kazaya karışıp karışmadığına göre belirleniyor. Sürücü o yıl içerisinde hiç kaza yapmadıysa bir üst basamağa yükselerek daha az trafik sigortası primi ödüyor.

 

Fakat durum, kaza yapan sürücüler için birebir aynı değil. Bir sürücü bir poliçe döneminde hasarlı kaza yaptığında gelecek poliçe döneminde bir alt basamakta değerlendirilip daha fazla prim ödüyor. Ama eğer aynı poliçe döneminde kusurlu olarak birden fazla kaza yaptı ise, yaptığı her kaza için bir alt basamağa düşürülüyor. Dolayısıyla, üst basamağa geçmek için poliçe dönemini kazasız tamamlamak gerekirken, alt basamağa düşüşte poliçe dönemi değil yapılan kaza sayısı baz alınıyor. Örneğin, yeni ehliyet almış ve 4. basamaktan sisteme giriş yapmış bir sürücü, aynı yıl içerisinde 2 defa kusurlu olarak kazaya karışırsa, gelecek yıl 3. basamakta değil, iki kademe birden düşürülerek 2. basamakta değerlendiriliyor.

 

Basamak tarifesi hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Hasarsızlık İndirimi Araca mı, Yoksa Sürücüye mi Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası, trafiğe çıkan her araç için uygulanan bir sigorta çeşididir. Dolayısıyla trafiğe çıkan her sigortalı aracın, bir de ruhsat sahibi vardır. Trafik sigortasında hasarsızlık indirimi, o aracın ruhsat sahibi adına uygulanmaktadır. Trafik sigortası poliçesinde sigortalı olarak adı geçen isim ruhsat sahibi olacağına göre, trafik sigortası hasarsızlık indirimi de aynı kişiye yapılır.

 

Zorunlu trafik sigortasının tam adı, “Karayolları Motorlu Taşıtlar Mali Mesuliyet Sigortası”dır. Dolayısıyla aynı araçla, ruhsat ve trafik sigortasının sahibi kişi tarafından yapılmayan kazalar da araç sahibinin sorumluluğunda kabul edilir. Ölüm veya sakatlanmayla sonuçlanmayan kazalarda, mali mesuliyetin tümü ruhsat sahibine aittir. Bu yüzden bir yakınınızın aracınızla yaptığı kaza da gelecek dönemki trafik sigortası primlerinizin yükselmesine sebep olacaktır.

Araç Devri Hasarsızlık İndirimini Bozar mı?

Sürücülerin araçlarını değiştirmeleri durumunda, eğer yeni araç da aynı sınıftan ise hasarsızlık indiriminden faydalanma imkanları devam eder. Örneğin, otomobilini satıp yeni bir otomobil alan sürücü, gelecek poliçe döneminde hak ettiği hasarsızlık indirimini alacaktır. Fakat eğer otomobilini satıp minibüs aldı ise, bu durumda basamak tarifesine 4. basamaktan tekrar giriş yapacaktır.

 

Vefat eden bir yakından devir alınan araçlarda hasarsızlık indirimi korunmaz. Bu durumda aracın yeni sahibi, yaptırdığı poliçede kendi basamağına göre; eğer ilk defa araç sahibi oluyorsa 4. basamağın azami prim oranlarına göre prim öder.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat online olarak trafik sigortası karşılaştırması yapabilir, fiyat ve teminatları inceleyerek sizin için en uygun poliçeyi kolayca seçebilirsiniz.